odległość medycyna co to znaczy

Co to jest Medycyna na odległość. Co znaczy: odległość Telemedycyna to najnowocześniejsza forma.

Czy przydatne?

Medycyna na odległość definicja

Co znaczy:

Najnowocześniejsza forma świadczenia usług



Medycyna na odległość





Telemedycyna to najnowocześniejsza forma świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej łącząca w sobie przedmioty telekomunikacji, informatyki i medycyny. Jej postęp zarówno w państwach UE jak i w Polsce jest nieunikniony.






UE od kilku lat wspiera wdrażanie innowacyjnych technik informatycznych w sferze ochrony zdrowia. Jak wskazuje badanie aktów prawnych zalecanych poprzez Komisję Europejską priorytetami są: ułatwianie dostępu do świadczeń zdrowotnych i zwiększanie efektywności działania placówek medycznych.



Telemedycyna w UE



W 2004 roku Komisja Europejska wyznaczyła określony plan działań w celu powstania Europejskiego Obszaru e-Zdrowia. Na tej podstawie powstał dokument pt. "An action plan for a European e-Health Area". Celem tego planu było wdrożenie niezbędnych technologii e-Zdrowia do końca 2010 roku. Wszystkie państwa członkowskie UE zostały wezwane do rozwijania narodowej i regionalnej strategii e-Zdrowia. Specjalny nacisk Komisji położono na: redukcję czasu oczekiwania na wizytę, przeciwdziałanie powstawaniu kolejek pacjentów chcących skorzystać ze świadczeń zdrowotnych i minimalizację powstawania błędów w trakcie diagnozowania pacjentów. Jednym z celów. jakie powinny były zostać osiągnięte do końca 2008 roku, jest uruchomienie usług on-line takich jak: tele-konsulatcje, e-recepty, tele-monitoring, tele-opieka medyczna.

W październiku 2007 roku uchwalono następny program Wspólnotowy w dziedzinie e-Zdrowia na lata 2008-2013. Dla zapewnienia pożądanej jakości opieki zdrowotnej program wspiera utworzenie Europejskiego Obszaru e-Zdrowia przy współdziałaniu polityki regionalnej UE. W ramach tych działań podkreśla się sporą rolę telemedycyny jako środka do zapewnienia ponadgranicznej opieki zdrowotnej.



Przyrost o 10 proc. rocznie



Przyszłość medycyny należy do telemedycyny. Jak wskazuje raport przygotowany poprzez Deutsche Bank, cały europejski rynek e-Zdrowia w latach 2006-2020 powinien wzrastać o około 5% rok do roku. Równocześnie obszar usług telemedycznych na tym obszarze będzie się powiększał średnio o ok. 10% rocznie. Wg analityków Deutsche Banku wzorcowym odpowiednikiem rozwoju rynku telemedycznego jest rynek niemiecki. U naszych zachodnich sąsiadów opłaty na służbę zdrowia w 2008 roku stanowiły powyżej 10% produktu krajowego brutto i pośrodku 12 następnych lat mają one wzrosnąć do poziomu 16% PKB. Równocześnie w państwie tym pojawiać się będzie coraz większa presja na obniżanie wydatków świadczeń zdrowotnych. Specjaliści z Vitaphone szacują, iż opieka kardiologiczna w Niemczech wykorzystująca usługi telemedyczne minimalizuje roczne wydatki leczenia o ok. 1200 euro w przeliczeniu na jednego pacjenta, co znaczy równocześnie rokroczne oszczędności rzędu 20%.



postęp telemedycyny w Polsce



Szacuje się, iż globalny trend znajdzie własne odzwierciedlenie także w Polsce. Postępowi telemedycyny sprzyjać może niewydolny mechanizm państwowej służby zdrowia, która od wielu lat boryka się z chronicznym zadłużeniem, brakiem wystarczających środków finansowych i nieefektywnym pożytkowaniem pozyskiwanych już środków. Taka przypadek wpływa na wydłużenie czasu oczekiwania na wizytę albo konsultację refundowaną poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na skutek niezadowolenia, a również rosnących oczekiwań pacjentów w ostatnich latach,zauważalny jest
przyrost kosztów Polaków na prywatną opiekę zdrowotną. Wywołane to jest również zwiększeniem zamożności ludności i rosnącą dbałością o zdrowie. Coraz większym problemem jest otyłość, brak ruchu i stres, których następstwem w najczęstszych sytuacjach są dolegliwości układu krążenia. Powszechność schorzeń układu sercowo-naczyniowego pośród Polaków i nieefektywność państwowej służby zdrowia będzie powodować
przyrost zainteresowania usługami telemedycznymi, w tym zwłaszcza telekardiologicznymi. Można więc oczekiwać, że powyższe czynniki będą pozytywnie oddziaływać na dalszy dynamiczny
postęp telemedycyny w naszym państwie.



Projekt e-Zdrowie



Planowana poprzez Rząd informatyzacja polskiej służby zdrowia (projekt "e-Zdrowie Polska 2009-2015") zakłada wdrożenie między innymi rozwiązań telemedycznych. Jednak szansę dynamicznego wzrostu rynku telemedycyny zwiększają także dotacje na informatyzację społeczeństwa. Zdaniem Urzędu Komunikacji Elektronicznej pośrodku najbliższych lat, Polska ma szansę pozyskać na ten cel nawet 1,3 mld euro z UE. Jak widać, dzięki europejskim programom rozpowszechniającym informatyzację i tworzenie jednolitego wspólnotowego obszaru e-Zdrowia, powiększona jest szansa na dynamiczny
przyrost rynku telemedycyny w Polsce.



Kardiotele dla pacjentów



Jedną ze firm oferujących na polskim rynku usługi z tego zakresu jest Telemedycyna Polska Spółka akcyjna, która powstała w Zabrzu w roku 2005. Pierwszą usługą świadczoną poprzez spółkę jest Kardiotele dla pacjentów indywidualnych, a więc całodobowa opieka kardiologiczna wspólnie z wykonywaniem badań EKG, za pośrednictwem telefonu. Od 2006 Telemedycyna Polska realizuje również projekt "Zadbaj o własne serce!", którego celem jest ułatwienie społeczeństwu dostępu do lekarzy ekspertów, w dziedzinie wykonywania badań EKG i konsultacji kardiologicznych. Od 2008 roku Firma świadczy usługi Kardiotele dla spółek i ośrodków użyteczności publicznej.



Kardiotele dla ośrodków



W odpowiedzi na spore zainteresowanie pośród podmiotów medycznych, od marca 2011 roku Firma świadczy również usługi Kardiotele dla ośrodków zdrowia. Usługa ta bazuje na zdalnej obsłudze ośrodka medycznego w dziedzinie opisywania badań EKG.

W ramach usługi ośrodek zdrowia (ZOZ albo NZOZ) bez jakichkolwiek limitów może wykonywać pełne synchroniczne dwunasto-odprowadzeniowe badania EKG dla swoich pacjentów, korzystając z urządzenia Telemedycyny Polskiej użyczanego bezpłatnie na czas świadczenia usługi. Badania zostają przesyłane poprzez Internet do Centrum Monitoringu Kardiologicznego Telemedycyny Polskiej, gdzie są opisywane poprzez lekarza dyżurującego. Po opisaniu badania poprzez lekarza, dzięki specjalnej aplikacji instalowanej na komputerze ośrodek może automatycznie wydrukować badanie EKG wspólnie z opisem. Ważne to jest, iż ośrodek nie potrzebuje zatrudniać kardiologa, do przeprowadzenia badania wystarczy przeszkolona pielęgniarka albo technik EKG. Nie bez znaczenia jest również to, że badanie opisywane jest natychmiast po zarejestrowaniu EKG w Systemie Kardiotele. Ośrodek ma stały wgląd do wszystkich wykonanych badań EKG od momentu podłączenia do Mechanizmu Kardiotele.



Schemat biznesowy



Telemedycyna Polska Spółka akcyjna,, współpracuje z partnerami na terenie całej Polski, z którymi współdziała w dziedzinie propagowania profilaktyki zdrowotnej i informowania pacjentów o usługach Kardiotele. Dzięki tym wspólnym działaniom jest blisko pacjentów i gwarantuje im profesjonalną pomoc medyczną. Partnerami Firmy są Zakłady Opieki Zdrowotnej i inne podmioty medyczne, które oferując swoim pacjentom usługi Kardiotele zapewniają im pełniejszą opiekę i kontrolę nad stanem zdrowia na co dzień.

Firma posiada sprawdzony
schemat współpracy, gwarantujący obu stronom nie tylko satysfakcję płynącą z zapewniania pacjentom usług medycznych na najwyższym poziomie, lecz także wymierne korzyści finansowe. Opisywany
schemat współpracy jest dla partnera bezpieczny, bo nie generuje wydatków i pozwala wypracować realne zyski, oparte na stabilnych wpływach abonamentowych, od samego początku współpracy. Dodatkową zaletą jest sposobność oferowania pacjentom usług telemedycznych bez konieczności tworzenia kosztownego centrum monitoringu kardiologicznego.





Ireneusz Plaza, prezes zarządu firmy Telemedycyna Polska sp. z ograniczoną odpowiedzialnością








Czym jest Medycyna na odległość znaczenie w Leczenie M .