najpierw strategia później co to znaczy

Co to jest Najpierw strategia, później ustawy. Co znaczy: Minister Zdrowia powinien określić cele.

Czy przydatne?

Najpierw strategia, później ustawy definicja

Co znaczy:

Polityka zdrowotna



na początku strategia, potem ustawy





Nowy Minister Zdrowia powinien określić cele, do jakich dąży mechanizm ochrony zdrowia w Polsce i ogłosić strategię na najbliższe cztery lata. Dopiero na tej podstawie można stwierdzić, które narzędzia, a więc ustawy są potrzebne do realizacji zamierzeń.




Adam KozierkiewiczAutor: A. Kozierkiewicz



Celem może być stabilność finansowa instytucji w ochronie zdrowia, o czym coraz częściej wspomina się w UE rozumiana jako organizacja takiego mechanizmu, który nie jest podatny na szoki finansowe, a więc np. się nie zadłuża. Taki mechanizm posiada uzasadnienie, gdyż podmioty go tworzące mają swój wkład w gospodarkę danego państwie i wpływają na jej konkurencyjność.


Cele mogą być także takie, tak jak te określone poprzez Światową Organizację Zdrowia najpierw lat 90., a więc: poprawa stanu zdrowia społeczeństwa rozumiana jako np. pomniejszenie statystyk umieralności na określoną chorobę, solidarność w finansowaniu świadczeń ukierowana na to, by wszyscy obywatele w równym stopniu niezależnie od statusu majątkowego mogli w tej poprawie zdrowia uczestniczyć i satysfakcja pacjentów z funkcjonowania mechanizmu.


Dopiero po zdefiniowaniu celów można zastanowić się nad narzędziami, które posłużą ich realizacji. Dlatego dobrym rozwiązaniem byłoby opublikowanie poprzez nowego ministra strategii dla mechanizmu ochrony zdrowia. Ona nie musi być długa, lecz powinna jasno definiować to, co minister zamierza osiągnąć.


Można gdyż przyjąć Ustawę o Agencji Taryfikacji, lecz >na początku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie co ma być jej skutkiem. Ujednolicenie wydatków w ochronie zdrowia nie jest możliwe, ponieważ każdy świadczeniodawca ma je inne, podobne jak różne są wydatki w różnych zakładach produkcyjnych. Można za to roxzważać gromadzenie pewnych danych, które pozwolą na lepszą i bardziej zrównoważoną wycenę świadczeń, lecz do tego nie jest niezbędna Ustawa.


Podobnie trzeba się zastanowić, co jest celem Ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych, ponieważ jeśli złamanie monopolu NFZ to świadczeniodawcy zyskają jedynie wtedy, gdy otrzymają więcej od nowych instytucji niż zostanie im zabrane. A wydatki administracji prywatnej spółki są wyższe niż Narodowego Funduszu Zdrowia, aczkolwiek z pewnością pozycja negocjacyjna szpitali wobec płatnika poprawiłaby się gdyby pojawiły się konkurencyjne spółki ubezpieczeniowe w systemie.


mechanizm ochrony zdrowia skupia sporo interesów: pacjentów, którzy chcą uzyskać wszystko przy jak najmniejszych kosztach, lekarzy, którzy woleliby pracować jak najmniej za większe kwoty, spółek ubezpieczeniowych, które naturalnie dążą do wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Pytanie: czyje interesy mają być główne?



R E K L A M A


VIII FORUM POLSKICH SZPITALI MEDMARKET 2011


24 listopada 2011, Hotel Hilton, Warszawa


W dyskusji o warunkach powodzenia procesu przekształcania SP ZOZ-ów w firmy prawa handlowego wezmą udział między innymidyrektorzy publicznych szpitali i przedstawiciele organów założycielskich


strona konferencji
program
prelegenci i paneliści
zamówienie karty wstępu

Swój udział zgłosiło już powyżej 100 osób reprezentujących segment publicznej służby zdrowia


Dla przedstawicieli dyrekcji szpitali publicznych i niepublicznych szpitali samorządowych udział w konferencji jest bezpłatny.


Zapraszamy do udziału!










Czym jest Najpierw strategia, później znaczenie w Leczenie N .