nowoczesne metody leczenia co to znaczy

Co to jest Nowoczesne metody leczenia radioterapią. Co znaczy: radioterapią Usługi medyczne.

Czy przydatne?

Nowoczesne metody leczenia radioterapią definicja

Co znaczy:

Dolnośląskie Centrum Onkologii



Nowoczesne sposoby leczenia radioterapią





Usługi medyczne powiązane ze stosowaniem radioterapii są nadzwyczajnie istotne dla leczących się onkologicznie pacjentów, leczenia radioterapią wymaga gdyż powyżej 70 proc. chorych cierpiących na nowotwory złośliwe.








Dolnośląskie Centrum Onkologii to jedyna placówka w regionie, gdzie o postępowaniu diagnostyczno-terapeutycznym decydują w każdym przypadku trzej eksperci: chirurg-onkolog, radioterapeuta i chemioterapeuta (onkolog kliniczny). Uzupełniają się oni wzajemnie, stosując różne sposoby i w ten sposób opracowują program leczenia zgodny z obowiązującymi na świecie standardami. Program taki gwarantuje uzyskanie najlepszych wyników w walce z rakiem.


Wyposażenie placówek


Nowoczesny sprzęt, jakim dysponuje placówka, stworzył chorym nowe szanse leczenia wielu rodzajów nowotworów złośliwych. Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu skorzystało z możliwości powstałych poprzez funkcjonujący od 2005 r. Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Ma on na celu zapewnienie należytego wyposażenia placówek onkologicznych w sprzęt radioterapeutyczny i zagwarantowanie należytego zastosowania przeznaczanych na to środków. Celem ogólnym Programu jest także obniżenie poziomu umieralności na skutek chorób nowotworowych przez skrócenie czasu oczekiwania na radioterapię i jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych w tym zakresie. Program zakłada, iż dłuższa niż 4 tygodnie zwłoka w promieniolecznictwie minimalizuje szanse wyleczenia, gdyż zaburza rytm terapii skojarzonej z chirurgią albo chemioterapią.

Na Dolnym Śląsku, przed wprowadzeniem w życie Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, dostępność do radioterapii pozostawiała bardzo sporo do życzenia. Czas oczekiwania pacjentów na sposobność podjęcia leczenia przekraczał regularnie 4 miesiące. Nic dziwnego – zważywszy na fakt, iż wówczas 1 aparat do radioterapii przypadał na 1 mln mieszkańców. Aktualnie statystyka przedstawia się znacząco lepiej – 1 aparat radioterapeutyczny przypada na ok. 370 tys. osób mieszkających w regionie.

Stosunkowo doposażania w sprzęt Zakładu Radioterapii, w ramach realizacji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, Dolnośląskie Centrum Onkologii znacząco poszerzyło pacjentom możliwości leczenia; wdrożyło także bezpieczne i skuteczne techniki, rozszerzające wskazania stosowania kuracji sposobem radioterapii. Przed różnymi chorymi uznawanymi dotychczas za nieuleczalnych, otworzyły się nowe szanse i nadzieja na wygranie walki z ciężką chorobą. W 2010 r. dokonano zakupu sprzętu, wedle obowiązującymi przepisami określającymi wydatkowanie środków publicznych, wartości około 7,7 mln zł. Inwestycja ta stała się następnym znaczącym krokiem w rozwoju dolnośląskiego promieniolecznictwa.


Modernizacja linii terapeutycznej



Zintegrowaną linię terapeutyczną Varian Medical Systems rozbudowała spółka Candela.. Całkowity wydatek inwestycji wyniósł 3 mln zł. Modernizacją objęte zostały pomieszczenia znajdujące się na parterze budynku C, aktualnie tworzące Pracownię Planowania Radioterapii symulatorem rtg „Ximatron”. Szpital posiada dwa oddziały chirurgii onkologicznej, oddział ginekologii onkologicznej, odział onkologii klinicznej chemioterapii, po dwa oddziały radioterapii i radioterapii onkologicznej. Szpital posiada także osiem zakładów. Pośród nich jest zakład epidemiologii i dolnośląski rejestr nowotworów. Zakład zajmuje się zbieraniem i opracowaniem danych o zachorowaniach na nowotwory złośliwe na Dolnym Śląsku. Candela jest wyłącznym przedstawicielem handlowym, serwisowym i dystrybutorem producentów między innymi Varian medical Systsems – mechanizmów do radioterapii, mechanizmów dozymetrycznych i wyposażenia do radioterapii, mechanizmów do radio- i neurochirurgioi.


sposoby leczenia


Istotą sukcesu w procesie stosowania radioterapii jest napromienianie nowotworu tak, by zniszczyć nowotwór złośliwy, chroniąc maksymalnie otaczające go zdrowe tkanki. To jest możliwie tylko wtedy, gdy mamy dokładnie określone położenie i wielkość nowotworu. Służy temu dobre przygotowanie chorego do procesu leczenia. W tym celu wykonuje się szereg specjalistycznych czynności, wykorzystując najnowocześniejsze technologie: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, PET CT i SPECT. Badanie informacji płynących ze wszystkich urządzeń pozwala lekarzom zaplanować najlepszy sposób leczenia. najlepszy – tzn. efektywny i zapewniający maksimum bezpieczeństwa, minimalizując między innymi symptomy uboczne.

Prawie każdy ośrodek w Europie (nie wspominając już o Polsce) ma sposobność – tak jak Dolnośląskie Centrum Onkologii, cyfrowego zapisu obrazów, który umożliwia ich fuzję, a z powodu uzyskanie rzeczywistego obszaru wymagającego zniszczenia. Maszyny dają obraz dolegliwości. Ten obraz musi, w każdym wypadku, zinterpretować człowiek. DCO posiada doświadczony zespół znakomitych ekspertów. Bez nich mało dałoby placówce najdroższe wyposażenie oddziałów radioterapii; to dzięki nim możliwy jest dynamiczny rozwój w dziedzinie leczenia promieniami. aktualnie w Dolnośląskim Centrum Onkologii służące są trzy > sposoby radioterapii:


3D (metoda trójwymiarowa)


3D IMRT to ((metoda umożliwiająca modulację intensywności dawki w czasie napromieniania – co powiększa możliwości podania adekwatnie wysokiej dawki leczniczej na nieregularny region dotknięty zmianami nowotworowymi, bez ryzyka uszkodzenia zdrowych narządów. Ta bardzo dokładna sposób wymaga najwyższej klasy aparatury do planowania i bardzo dokładnego realizowania cyklu radioterapii. Sprawdza się szczególnie w leczeniu nowotworów złośliwych, które rozwijają się w sąsiedztwie zdrowych narządów o ograniczonej tolerancji na napromienianie, na przykład rdzenia kręgowego. IMRT stwarza także możliwości ochrony ślinianek, pnia mózgu i skrzyżowania nerwów wzrokowych. Z tych powodów (((metoda ta stała się standardem w leczeniu nowotworów złośliwych terenu głowy i szyi. Ostatnio dołożono do niej technikę łukowatą RapidArc, pozwalającą na skrócenie o jedną trzecią czasu napromieniania – poprawia to dodatkowo komfort terapii i umożliwia leczenie większej liczby chorych.


Radiochirurgia


Radioterapia stereotaktyczna nazwana jest także radiochirurgią – niczym nóż chirurgiczny dociera w niedostępne dla neurochirurga obszary mózgu. To nadzwyczajnie wysublimowana technologia, otwierająca nowe możliwości leczenia wielu chorych, których uznawano dotąd za nieuleczalnych. Ta ((((metoda, najdokładniej, chroniąc zdrowe tkanki otaczające guz, umożliwia chorym z nawrotem dolegliwości ponowne napromienianie – przedtem nie było to możliwe. TBI jest procedurą napromieniania całego ciała, przygotowującą chorych, w tym dzieci, do przeszczepu szpiku kostnego. Radioterapia 4D – tak zwany bramkowanie – to nowoczesna (((((metoda radioterapii, która daje nowe możliwości w leczeniu raka, którego lokalizacja wymienia się w czasie oddychania, na przykład rak płuca.




Linia radioterapeutyczna


Planowanie i realizacja radioterapii jest procesem nadzwyczajnie złożonym. Bierze w nim udział zespół wysokiej klasy ekspertów – doktor, fizyk i technik. Jak już zostało powiedziane, poza przyspieszaczem liniowym (aparatem radioterapeutycznym), niezbędne jest także dodatkowe – nowoczesne wyposażenie w urządzenia i sprzęt pomocniczy.

Zakład Radioterapii DCO opiera się na tak zwany Linii radioterapeutycznej, która stanowi synonim kompilacji różnych, mniej albo bardziej przypadkowo dobranych urządzeń terapeutycznych i wspomagających. Linia radioterapeutyczna zapewnia wysoką precyzję planowania, powtarzalności i jakości realizacji procesu radioterapii.

Kuracja pacjenta opiera się na leczeniu skojarzonym. Wymaga to współpracy całego zespołu wielu ekspertów – onkologów. Uzupełniają się oni wzajemnie, stosując różne > sposoby, pomocne w rozwiązywaniu tego samego problemu – to dzięki nim może funkcjonować najskuteczniejszy na Dolnym Śląsku program terapii, określający właściwą kolejność służących metod.

Długoletnie doświadczenie wysokiej klasy ekspertów Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu w dziedzinie jednoczasowej radio- i chemioterapii, umożliwia coraz skuteczniejszą walkę z chorobą nowotworową. Pacjenci DCO dobrze znają wysoki poziom świadczonych tu usług medycznych. Jego potwierdzeniem jest także Certyfikat Jakości zgodny z normą ISO 9001:2008 przyznany wrocławskiej placówce w zeszłym roku.



Dr med. Maria Jagas

Zastępca Dyrektora do spraw Lecznictwa

Dolnośląskie Centrum Onkologii










Czym jest Nowoczesne metody leczenia znaczenie w Leczenie N .