podlaskie niedobór stanowk co to znaczy

Co to jest Podlaskie: Niedobór stanowisk dializacyjnych. Co znaczy: dializacyjnych Jak wynika z.

Czy przydatne?

Podlaskie: Niedobór stanowisk dializacyjnych definicja

Co znaczy:

Raport NFZ 2011



Podlaskie: Niedobór stanowisk dializacyjnych





Jak wynika z najnowszego raportu Narodowego Funduszu Zdrowia, największe zagęszczenie stanowisk dializacyjnych ma miejsce w woj. warmińsko-mazurskim, Najniższa liczba stanowisk w relacji do liczby mieszkańców dotyczy województwa podlaskiego.








W Warmińsko-Mazurskiem funkcjonują 12,82 stanowiska na 100 tys. mieszkańców, opolskim (11,57), śląskim (11,52), a wielkopolskim 11,44. Najniższa liczba stanowisk dotyczy województwa podlaskiego (6,65 stanowiska na 100 tys. mieszkańców), świętokrzyskiego (8,93) i łódzkiego (9,04). Zagęszczenie stanowisk w woj. podlaskim jest więc prawie podwójnie niższe niż w woj. warmińsko-mazurskim.


Raport wskazuje, iż niedobór stanowisk dializacyjnych w woj. podlaskim jest znaczny i może powodować utrudnienie dostępu do tej formy terapii. Można go oszacować na ok. 30 stanowisk, co odpowiadałoby w przybliżeniu dwóm średniej wielkości stacjom dializ. Uderzająco niska jest średnia rozmiar stacji dializ w woj. podlaskim, które średnio posiadają jedynie 9,9 stanowiska, tj. 50 procent mniej niż średnia krajowa rozmiar stacji dializ.


W Polsce funkcjonują w sumie 274 stacje dializ dysponujące 3 960 stanowiskami dializacyjnymi (stan na drugą połowę tego roku). Liczba ta nie obejmuje stanowisk do ostrej hemodializy, zlokalizowanych w oddziałach intensywnej opieki medycznej. Spośród 274 stacji dializ, 267 realizuje świadczenia w ramach umów z NFZ. Siedem stacji nie jest związanych umową z NFZ (2 stacje w woj. dolnośląskim, 3 stacje w woj. mazowieckim i 2 stacje w woj. warmińsko-mazurskim).











Czym jest Podlaskie: Niedobór stanowisk znaczenie w Leczenie P .