serca diagnostyka podstawowa co to znaczy

Co to jest Podstawowa diagnostyka serca. Co znaczy: diagnostyka serca Dzięki rozwojowi i i.

Czy przydatne?

Podstawowa diagnostyka serca definicja

Co znaczy:

wydatek zależy od funkcji i parametrów



Podstawowa diagnostyka serca





Dzięki rozwojowi i i nieinwazyjnemu charakterowi badanie echokardiograficzne jest jedną z podstawowych metod diagnozowania chorób serca. Poszerza się zakres oferowanych na rynku aparatów, których >>wydatek waha się od 300 tys. nawet do miliona złotych.








Istnieje sporo technik badania dzięki echokardiografu. Echokardiografia jednowymiarowa (z z angielskiego: M-mode) pozwala na uzyskanie przekroju serca w jego jednej płaszczyźnie. Obraz M pozwala na ocenę wielkości części serca, zachowanie zastawki, czy także na przykład masę lewej komory. Natomiast echokardiografia dwuwymiarowa ((z z angielskiego: two dimensional 2D, bi-plane), umożliwia uzyskanie obrazu narządu w dwóch wymiarach. Tego typu obrazowanie pozwala na ocenę obrazu serca i jego wymiarów w tym odległości, czy także pola powierzchni masy.

Techniki badań a typy echokardiografów

Aktualnie stosuje się aparaty echokardiograficzne, które umożliwiają jednoczesną prezentację jedno- i dwuwymiarową. Oceny obrazu dokonuje się zarówno w ruchu, jak i także po jego zatrzymaniu na monitorze w dowolnie wybranej fazie cyklu pracy serca. Po zatrzymaniu obrazu można dokonać pomiaru np. grubości ścian i przegrów serca czy wielkości poszczególnych jam serca. Mechanizmy komputerowe zastosowane we współczesnych aparatach echokardiograficznych pozwalają na ustalenie takich parametrów jak objętość krwi wyrzucanej z lewej komory w trakcie skurczu czy także kurczliwość mięśnia sercowego.

Sposób zwana echokardiografią dopplerowską jest badaniem umożliwiającym diagnozę przepływów wewnątrzsercowych. Metoda ta oparta jest na rejestracji przepływu krwi w jamach serca i naczyniach krwionośnych. Zmiany prędkości przepływu krwi zarejestrowane są w formie tak zwany spektrum dopplerowskiego. Powstały zapis poddaje się dalszej analizie matematycznej przy zastosowaniu komputera. Istotną częścią echokardiografu jest komputer, który umożliwia ocenę stopnia zwężenia czy niedomykalności zastawek wewnątrzsercowych przecieków przy wadach serca. Na uwagę zasługuje także sposobność wykonania badania, które obrazuje w kolorach zmiany prędkości przepływu krwi. Umożliwiają je aparaty wyposażone w funkcje kolor Doppler. Najpełniejszą ocenę czynności serca umożliwia echokardiografia dopplerowska w połączeniu z jedno- i dwuwymiarową. Bardzo istotną i raczej dostępną w pracowniach szpitalnych jest metoda badania przezprzełykowego. Niezbędnym do tego elementem jest posiadanie głowicy, która wprowadzona do przełyku pozwala na generowanie obrazu. Badanie to ma znacząco lepszą jakość techniczną, gdyż omija przeszkody akustyczne jakie stawiają ściany klatki piersiowej.

Technologie echokardiograficzne

Coraz więcej ośrodków w Polsce stosuje echokardiografy badające tak zwane stress echo. Badanie to aczkolwiek powszechne w państwach Europy Zachodniej w Polsce ciągle dotyczy bardziej wyspecjalizowanych ośrodków. Echokardiografy z funkcją stress echo umożliwiają badanie czynności serca obciążonego wysiłkiem. Na świecie wywołanie stanu obciążenia dzieje się przy zastosowaniu różnych technik. np. we Francji dokonuje się testu wysiłkowego serca dzięki roweru, na którym porusza się pacjent i który podłączony jest do echokardiografu. W Polsce dla odróżnienia podaje się środki farmakologiczne. To jest rozwiązanie o sporo droższe od tego stosowanego we Francji, jednak pozwala na uzyskania dokładniejszych pomiarów. Inną funkcją, w którą zaopatrzone są aparaty wysokiej klasy, jest funkcja strain badająca stopień kurczliwości mięśnia sercowego przy wyrzucie krwi. Uzyskanie wyniku kurczliwości czy także frakcji skracania mięśnia w czasie skurczu umożliwia mechanizm komputerowy, w który zaopatrzony jest echokardiograf. gdyż >>>wydatek badania stress echo i kurczliwości nie jest zwracany poprzez NFZ, badania tego typu badania nie są oferowane w poradniach. ciągle nowoczesnym typem są echokardiografy o technologii 3 i 4D przedstawiające wycinek serca w formie bryły. aczkolwiek technologia ta pojawiła się już w latach 70, ciągle dostępna jest w wyspecjalizowanych centrach medycznych, z racji na wysoką cenę.

Przykłady inwestycji

Odpowiednikiem może być Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W istniejącej tam pracowni echokardiografii i elektrokardiografii dorosłych realizowanych jest ok. 28 tys. badań echokardiograficznych pośrodku roku. Przy tak sporym zapotrzebowaniu konieczne jest posiadanie aparatów wysokiej klasy.

- Naszym najwspanialszym sprzętem jest aparat Vivid 9 spółki GE, który pozwala na uzyskanie bardzo dokładnego obrazu serca w technologiii 3D. Ponadto dysponujemy również innymi echokardiografam GE: Vivid 5 i Vivid 3, a również aparatami Acuson - SIEMENS Cypress, Philips - SONOS 4500, które spełniają aktualne światowe standardy obrazowania ultrasonograficznego. Posiadają one funkcję obrazowania dwuwymiarowego z użyciem drugiej harmonicznej częstotliwości (Second Harmonic Imaging ). zaopatrzone są także w doppler kolorowy, doppler spektralny, anatomiczny M-mode ( anatomic M-Mode ), M-mode krzywoliniowy ( curved M-mode ) i doppler tkankowy - mówi dr n med. Tomasz Niklewski, zastępca kierownika Pracowni Echokardiografii Śląskiego Centrum Chorób Serca. Ponadto, dzięki utworzeniu wewnętrznej sieci komputerowej i włączeniu w nią cyfrowych ultrasonografów istnieje sposobność przesyłania danych pacjenta wspólnie z ruchomymi obrazami serca bezpośrednio do modułu obliczeniowego Echopac- dodaje.

Wybór echokardiografu

Kluczowym kryterium wyboru echokardiografu jest cena, a również parametry techniczne. Echokardiografy średniej klasy pozwalają na stwierdzenie istnienia wady, z kolei nie określają jej stopnia zaawansowania.

- Dlatego przewarzająca część diagnostów preferuje echokardiografy z ciągłym Dopplerem, który pozwala na ustalenie rodzaju wady - twierdzi Grzegorz Suchorzyński, inż. ds. aplikacji USG spółki Mar-Med. - Im wyższy przepływ krwi mierzony w metrach na sekundę, tym dokładniejszy pomiar. Optymalną wielkością przepływu jest minimum 15 m na sekundę, co pozwala określić już 99 proc. wad – dodaje.

Popyt na urządzenia

Sprzedaż echokardiografów determinują raczej prawa rynku. Istotnym aspektem przy wyborze echokardiografu jest wiedza na temat jego producenta. Dlatego prócz ceny i mierników technicznych ważna jest także silna marka. - Aparaty spółek mniej znanych, mimo bardziej konkurencyjnej ceny i większych możliwości technicznych sprzedają się o sporo gorzej. Dobrym
odpowiednikiem są typowo kardiologiczne aparaty Vivid, które istnieją na rynku od wielu lat i są przeważnie sprzedawane, mimo iż inne marki regularnie oferują lepsze parametry w porównywalnej, bądź niższej cenie. Coraz więcej szpitali zwraca uwagę także na energooszczędność echokardiografów. Tak zwane echokardiografy Eko7 spółki Medison samoczynnie przechodzą w stan czuwania żeby nie pobierać dodatkowo energii. Dodatkowo urządzenia te nie przegrzewają się. Ustawienia te można zablokować, co jednak nie jest rekomendowane - mówi Grzegorz Suchorzyński.

Wydatki inwestycji

Średniej klasy echokardiograf kosztuje od 200 tys. do 500 tys. zł.

- >>>>wydatek urządzenia w sporym stopniu zależy od dodatkowych przyrządów wykorzystywanych do wykonywania różnego rodzaju badań - twierdzi dr n med. Tomasz Niklewski. Innym kryterium wpływajacym na >>>>>wydatek urządzenia są posiadane poprzez nie funkcje. Im wyższej klasy aparat, tym wyższa jest jego cena. Ceny echokardiografów umożliwiające obrazowanie trójwymiarowe w okresie rzeczywistym wspólnie z dodatkowym oprogramowaniem analitycznym mogą dochodzić nawet do miliona złotych. Dla prawidłowego funkcjonowania sprzętu konieczne jest posiadanie odpowiedniego oprogramowania, umożliwiającego zapis wykonanego pomiaru. Jego >>>>>>wydatek to koło 120 tys. zł.










Czym jest Podstawowa diagnostyka serca znaczenie w Leczenie P .