poznań powstaje ośrodek co to znaczy

Co to jest Poznań: powstaje ośrodek radioterapii protonowej. Co znaczy: radioterapii protonowej W.

Czy przydatne?

Poznań: powstaje ośrodek radioterapii protonowej definicja

Co znaczy:

Wspólne prace nad nową inwestycją



Poznań: powstaje ośrodek radioterapii protonowej





W Poznaniu stworzenie ośrodek radioterapii protonowej. List intencyjny w tej sprawie został podpisany poprzez samorząd wojewódzki, uczelnie poznańskie i Wielkopolskie Centrum Onkologii. Wydatek inwestycji jest szacowany na ok. 200 mln złotych.








Uniwersytet A. Mickiewicza w swojej części wniesie działkę pod budowę ośrodka. Na razie proponuje teren położony na kampusie uniwersyteckim Morasko na peryferiach Poznania. Budynek musi zostać wykonany ze specjalnego rodzaju betonu, a jego ściany muszą być o określonej grubości z racji na specyfikę prowadzonej w nim terapii. Ośrodek musi mieć również na wyposażeniu generator wiązek protonowych, które adekwatnie nakierowane na zmiany nowotworowe umożliwiają prowadzenie radioterapii. Metoda leczenia służąca jest raczej przy nowotworach oka, mózgu i rdzenia kręgowego i nowotworów u dzieci. Dziś w leczeniu takich przypadków stosuje się klasyczną wiązkę promieniowania, która nierzadko wyrządza szkody w tkankach otaczających chorobową zmianę.


-Radioterapia protonowa umożliwia leczenie wtedy, kiedy inne rodzje terapii nie mogą być służące. Na razie to jest sposób droga, lecz poprawiająca skuteczność lecznienia - mówi prof. Julian Malicki z @Wielkopolskiego Centrum Onkologii.


Na razie zaangażowanie finansowe samorządu województwa wielkopolskiego na kroku prac koncepcyjnych wyniesie ok. 50 tys zł, tyle samo ile przeznaczy na projekt Wielkopolskie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej – Curie, Uniwersytet im. A. Mickiewicza i Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego. Politechnika Poznańska przeznaczy 25 tys zł.


W Wielkopolskim Centrum Onkologii prowadzi się pełne leczenie skojarzone nowotworów: chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię i hormonoterapię. Rocznie hospitalizowanych jest tutaj 14 000 chorych, wykonuje się 4500 operacji i 8000 zabiegów ambulatoryjnych, radioterapii (włącznie z brachyterapią) poddawanych jest powyżej 7000 chorych, leczeniem systemowym (chemioterapią) objętych jest 4400 chorych, a ambulatoryjnie leczonych jest blisko 10 000 pacjentów. W poradniach przyszpitalnych specjalistyczne rady onkologiczne udzielane są blisko 150 000 pacjentów rocznie.










Czym jest Poznań: powstaje ośrodek znaczenie w Leczenie P .