wymiarze prawnym co to znaczy

Co to jest PPP w wymiarze prawnym. Co znaczy: prawnym błyskawicznie rozwijający się prywatny obszar.

Czy przydatne?

PPP w wymiarze prawnym definicja

Co znaczy:

Współpraca placówek publicznych i prywatnych



PPP w wymiarze prawnym





błyskawicznie rozwijający się prywatny obszar ochrony zdrowia sprawił, iż pośrodku ostatnich lat wykształciło się sporo form prawnych, w jakich współpracują ze sobą placówki publiczne i prywatne. Współpraca ta służy różnym celom.


Monika Duszyńska, kancelaria wierzbowski Eversheds








Cele te dotyczą różnych obszarów, poczynając od zapewnienia placówkom publicznych różnorakich usług medycznych i usług im towarzyszących, kończąc na prowadzeniu i zarządzaniu całymi przedmiotami.

Podejmowane są również pierwsze próby realizacji projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, gdzie zadaniem partnera prywatnego byłoby nie tylko poprowadzenie szpitala, lecz również zaprojektowanie go, wybudowanie od podstaw i wyposażenie.

Outsourcing usług

Najprostszą metodą współpracy pomiędzy placówkami publicznymi i prywatnymi jest outsourcing usług. Obejmuje on usługi niekliniczne (pralnia, sprzątanie, zapewnienie wyżywienia) i kliniczne. Właściwszą formułą pozyskania usług nieklinicznych poprzez zakład opieki zdrowotnej zobowiązany do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych – PZP (a więc poprzez wszystkie samodzielne publiczne ZOZ i firmy samorządowe z większościowym udziałem jednostki samorządu), jeżeli są one opłacane poprzez zakład jako zamawiającego, jest procedura zamówień publicznych.

W dziedzinie usług klinicznych najczęstszym odpowiednikiem współpracy podmiotów publicznych i prywatnych jest outsourcing usług diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej. Przeważnie dzieje się to w tej sposób, iż podmiot publiczny zleca spółce prywatnej świadczenie usług diagnostycznych, udostępniając równocześnie pomieszczenia na ten cel na zasadzie najmu albo dzierżawy.

Przychód z wynajmu

W zamian za prawo do korzystania z pomieszczeń, podmiot prywatny jest obowiązany uiszczać czynsz, stanowiący dodatkowy przychód placówki publicznej. Przeważnie jest on również zobowiązany do wyposażenia udostępnionej mu powierzchni w odpowiedni sprzęt i do jej dostosowania do wymagań obowiązujących pomieszczenia o danym przeznaczeniu, co pozwala zaoszczędzić podmiotowi publicznemu znacznych kosztów na ten cel. Źródła przychodów podmiotu prywatnego są zwykle zróżnicowane; w zależności od profilu działalności prowadzonej w wynajmowanej powierzchni może to być własny kontrakt z NFZ (dotyczy w pierwszej kolejności diagnostyki obrazowej), uzupełniany o przychody z działalności komercyjnej i z wykonywania odpłatnych badań dla podmiotu publicznego, w oparciu o płaca określone w umowie.

Zamówienia publiczne

Wyłonienie spółki prowadzącej laboratorium diagnostyczne czy pracownię diagnostyki obrazowej przed podmiot publiczny, zobowiązany do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych, powinno odbywać się w drodze postępowania w przedmiocie udzielenia zamówienia publicznego, na podstawie PZP (chyba iż regulaminy szczególne przewidują inny tryb, co stanowi wyjątek od ogólnie obowiązującej reguły). Obiektem zamówienia jest wówczas świadczenie ustalonych usług, na przykład badań rezonansu magnetycznego.

W praktyce spotyka się niekiedy przeprowadzanie poprzez podmioty publiczne przetargów na utworzenie takich pracowni ( na przykład pracowni rezonansu magnetycznego) na podstawie regulaminów kodeksu cywilnego. Obiektem przetargu jest wtedy najem bądź dzierżawa pomieszczeń, gdzie taka pracownia ma powstać.

W ramach kodeksu cywilnego

W czasie gdy, o ile sam najem albo dzierżawa nieruchomości nie wymaga stosowania Prawa zamówień publicznych, to wykorzystanie kodeksu cywilnego w postępowaniu, gdzie obiektem zamówienia jest równocześnie najem albo dzierżawa i świadczenie usług opłacanych poprzez zamawiającego, a jednym z mierników oceny ofert potencjalnych najemców, prócz wysokości czynszu, jest cena usług (( na przykład cena określonego badania rezonansem), stanowi obejście ustawy PZP (chyba iż wartość zamawianych usług nie przekracza równowartości 14.000 Euro).

Kodeks cywilny może być zatem służący tylko w bardzo ograniczonych sytuacjach, mianowicie wtedy, gdy cena usług oferowanych wynajmującemu poprzez potencjalnego najemcę nie stanowi kryterium oceny oferty najemcy. Dla przykładu, formuła z kodeksu cywilnego będzie odpowiednia, gdy działalność prowadzona na wynajętej powierzchni jest zorientowana na inną działalność medyczną niż ta, która jest prowadzona poprzez wynajmującego, np. stacja dializ prowadzona w szpitalu o profilu ortopedycznym, z jednej strony zaspokajająca zapotrzebowanie pacjentów zamieszkałych z regionie, z drugiej pozwalająca placówce publicznej zagospodarować niewykorzystane pomieszczenia.

Kliniki w wynajmowanych pomieszczeniach

Bardziej złożonym wariantem zlecania świadczenia usług poprzez obszar publiczny podmiotom prywatnym jest powierzenie urządzenia i poprowadzenia całej kliniki, (( na przykład kliniki kardiologicznej, pracowni radiologicznej, i tym podobne. Dla szpitala publicznego regularnie to jest jedyne rozwiązanie umożliwiające utworzenie i wyposażenie takiej kliniki, bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów finansowych, na które nierzadko nie mogą sobie pozwolić.

Jeśli szpital zamierza sam używać z usług kliniki, a zatem ich cena jest ważna, właściwą procedurą wyłonienia operatora kliniki jest procedura zamówień publicznych. Najem czy dzierżawa pomieszczeń na ten cel jest wtedy jedynie elementem umowy o udzielenie zamówienia, której fundamentalnym obiektem są usługi.
Jeśli zaś cena usług nie byłaby brana pod uwagę, dopuszczalne byłoby wyłonienie przyszłego operatora pracowni na podstawie regulaminów kodeksu cywilnego. Z operatorem zostałaby zawarta umowa najmu albo dzierżawy, z dopuszczalnym wskazaniem konkretnego przeznaczenia przedmiotu najmu, lecz już bez określania wysokości odpłatności za usługi świadczone poprzez najemcę na rzecz wynajmującego (szpitala).

Najem albo dzierżawa

Przy okazji rozważań na temat najmu i dzierżawy, warto podkreślić, iż w praktyce oba definicje regularnie występują zamiennie; czasem nawet w tym samym przetargu raz używa się jednego terminu, raz drugiego.
W czasie gdy należy pamiętać o różnicach między tymi obydwoma umowami. Wedle kodeksem cywilnym, na mocy umowy najmu wynajmujący oddaje najemcy rzecz do używania, zaś na mocy umowy dzierżawy nie tylko do używania, lecz również do pobierania pożytków. Element dzierżawy musi zatem posiadać właściwości umożliwiające pobieranie takich pożytków. Na potrzeby ochrony zdrowia należy tu wymienić grunty przeznaczone do zabudowy, a również budynki czy pomieszczenia wspólnie z wyposażeniem, i zakłady, pracownie czy oddziały stanowiące pewną zorganizowaną całość (także cały szpital). W razie udostępniania samych pomieszczeń, które w całości ma urządzić i zaopatrzyć korzystający z nich, właściwsza jest umowa najmu.

Dzierżawa operatorska

Aktualnie w najwyższym stopniu zaawansowanym odpowiednikiem współpracy między sektorem publicznym i prywatnym jest tak zwany dzierżawa operatorska całych obiektów szpitalnych. Forma taka może obu stronom przynieść potencjalne korzyści – szpital, w którego prowadzeniem organ założycielski (publiczny) z jakichś względów sobie nie radzi i który jest regularnie niedofinansowany z uwagi na zadłużenie i brak środków finansowych na inwestycje, jest przekazywany w zarząd podmiotowi, który chce i może w niego zainwestować i daje szansę na sprawniejsze nim administrowanie. Gdyż dzierżawa szpitala jest umową zawieraną zazwyczaj na czas określony, organ założycielski nie wyzbywa się na stałe majątku zakładu, co więcej, może i powinien zagwarantować sobie w umowie sposobność podjęcia działań w przypadku niespełniania poprzez dzierżawcę ustalonych standardów albo wystąpienia ustalonych okoliczności, (( na przykład straty kontraktu z NFZ. Niewątpliwie z punktu widzenia organu założycielskiego negatywna jest z kolei konieczność przejęcia zadłużenia likwidowanej placówki.

Na początku likwidacja

Dzierżawa operatorska jest możliwa po przeprowadzeniu formalnej likwidacji placówki – konieczna jest do tego pomiędzy innymi uchwała organu założycielskiego o likwidacji SP ZOZ, a również o oddaniu pozostałego po nim majątku jako zorganizowanego zakładu zdolnego do udzielania świadczeń zdrowotnych w dzierżawę prywatnemu inwestorowi. Inwestor prywatny musi mieć zarejestrowany własny NZOZ, zaś dorobek pozostały po publicznym ZOZ-ie dzierżawi, przeważnie od jednostki samorządu, która była organem założycielskim dla zlikwidowanej placówki. Umowa dzierżawy, zawierana zazwyczaj na moment 30 lat, zwykle nakłada na dzierżawcę wymóg poniesienia ustalonych nakładów inwestycyjnych we wskazanym terminie, utrzymania oddziałów, świadczenia usług zdrowotnych w ramach kontraktu z NFZ. By wyłonić dzierżawcę, jednostka samorządu – organ założycielki - przeprowadza postępowanie na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami.

firmy z udziałem podmiotu publicznego i prywatnego

Bardziej definitywnym rozporządzeniem majątku zlikwidowanego SP ZOZu jest wniesienie go aportem do
firmy powstałej wskutek komercjalizacji publicznego zakładu. zazwyczaj to jest firma w pełni kontrolowana poprzez podmiot publiczny, lecz może być to również firma utworzona z udziałem podmiotu prywatnego. Podmiot publiczny i partner prywatny stają się wtedy wspólnikami
firmy, która natomiast jest właścicielem uprzednio publicznego majątku. Przykłady takiej współpracy w praktyce spotyka się rzadziej, co zapewne wynika z obaw przed zarzutem prywatyzacji publicznego majątku, w szczególności w tak społecznie drażliwej dziedzinie, jak ochrona zdrowia. Znacząco częściej z kolei funkcjonują
firmy o mieszanym charakterze kapitału, które dzierżawią infrastrukturę szpitalną od podmiotu publicznego.

Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP)

Rozwiązanie w formie PPP w rozumieniu ustawy o Partnerstwie publiczno-prywatnym jest dedykowane do w najwyższym stopniu złożonych form współpracy; do jego ważnych przedmiotów należy co najmniej częściowe finansowanie przedsięwzięcia poprzez partnera prywatnego i podział ryzyka. Do chwili obecnej żaden projekt w ochronie zdrowia nie został jeszcze w Polsce zrealizowany w tej formule, z kolei
aktualnie toczy się postępowanie mające wyłonić partnera prywatnego, którego zadaniem byłoby zaprojektowanie, budowa, wyposażenie i poprowadzenie szpitala w Żywcu.










Czym jest PPP w wymiarze prawnym znaczenie w Leczenie P .