diagnostyka precyzyjna co to znaczy

Co to jest Precyzyjna diagnostyka. Co znaczy: diagnostyka >dokładna diagnostyka ma szczególne.

Czy przydatne?

Precyzyjna diagnostyka definicja

Co znaczy:

Aparaty pozwalają na wykrycie zmian chorobowych



dokładna diagnostyka





>dokładna diagnostyka ma szczególne znaczenia w onkologii. Pozwala na wyeliminowanie zmian chorobowych we inicjalnym stadium i tym samym na ograniczenie wydatków regularnie bardzo drogiego leczenia. Jeden z rodzajów diagnostyki to diagnostyka obrazowa.








Do obrazowego sprzętu diagnostycznego stosowanego w onkologii zaliczany jest tomograf komputerowy, RTG, mammograf cyfrowy i rezonans magnetyczny. Różnią się one pomiędzy sobą pod względem skuteczności i wykorzystania. Sprzęt USG służący jest do diagnozowania nowotworów okolic szyi, jamy brzusznej i miednicy, czy także piersi.

Dokładność pomiaru

Średniej klasy USG pozwala zazwyczaj na wykrycie do 60 proc. zmian w badanej części ciała. Rezonans magnetyczny uznawany jest za dokładniejszy sprzęt. Pozwala on na wykrycie do 95 proc. zmian i koncentruje się na badaniu całego narządu. Rezonans najlepiej sprawdza się w badaniach diagnostycznych kręgosłupa, mózgowia, narządów jamy brzusznej i miednicy. Tomograf komputerowy służący jest do różnego typu badań. Pozwala na wykrycie do 90 proc. zmian chorobowych.

Wybór sprzętu

Przy wyborze sprzętu należy kierować się potwierdzoną poprzez użytkowników jakością obrazowania, niską wielkością dawki promieniowania i niezawodnością sprzętu. W razie mammografu szczególnie ważną częścią jest detektor cyfrowy. - Detektor cyfrowy jest, jak dotąd, niezmiernie kosztownym elementem mammografu a jego uszkodzenie, zwykle, wymaga zamiany wadliwego detektora na nowy. Przedwczesne uszkodzenie detektora może zburzyć cały projekt finansowy rozpisany na kilka lat. Oczekiwana trwałość detektora to min. 5 lat – mówi Sławomir Szwed z spółki Medix. W razie tomografu komputerowego, niezależnie od jego rodzaju, nadzwyczajnie ważne jest jego wyposażenie w najnowsze oprogramowanie dedykowane do badań specjalistycznych. - Skraca to znacząco czas diagnozy i ułatwia pracę operatora tomografu i lekarza radiologa. Dla przykładu Philips oferuje w tej chwili trzy rodzaje stanowisk pracy: operatorskie, lekarskie i zdalne. Wszystkie wykorzystują te same algorytmy pracy, te same aplikacje kliniczne i posiadają ten sam interfejs, co wpływa pozytywnie na prostotę obsługi tomografu i jego uniwersalność.- mówi Krzysztof Kouyoumdjian rzecznik prasowy spółki Philips.

Wydatek inwestycji

Wydatek sprzętu do diagnostyki obrazowej zależy raczej od funkcji technicznych sprzętu. W razie tomografów komputerowych, cena zależy w pierwszej kolejności od ilości rzędów. Aktualnie sprzedawane tomografy to urządzenia posiadające detektory od 4 do 128-rzędowych. Spory wpływ na cenę ma także wyposażenie w pakiety oprogramowania do badań specjalistycznych. Rozbudowana konsola lekarska może kosztować nawet 300 tys. zł. Najczęściej tomografy (i inne specjalistyczne mechanizmy diagnostyki obrazowej) kupowane są z gwarancją rozszerzoną (nawet do 5 lat), co także w sposób ważny wpływa na końcową cenę zakupu. Rozpiętość cen tomografów waha się aktualnie między 250 tys. euro, a 1,5 mln euro.
Wydatek mammografu cyfrowego sięga do 1,5 mln zł. Najdroższe z mammografów cyfrowych zaopatrzone są w przystawki do wykonywania biopsji.
Wydatek sprzętu USG zależy raczej od klasy aparatu i możliwości technologicznych i waha się w przedziale od 30 do 500 tys. złotych, a aparatu RTG to ok. 100 tys. złotych.
Wydatek sprzętu wzrasta w zależności od oprogramowania w który jest zaopatrzony.

Dodatkowe funkcje

Do niezawodnego funkcjonowania sprzętu RTG czy mammografu konieczny jest cyfrowy mechanizm PACS i RIS. Funkcja stiching a więc mechanizm łączenia skanów w aparacie RTG, rozbudowana fluoroskopia czy wyposażenie aparatu w panel cyfrowy pozwalają na dokładniejsza diagnostykę. Cyfrową mammografię można realizować dzięki analogowego mammografu i tak zwany ucyfrowienia lub dzięki mammografu z detektorem cyfrowym. Pierwsza z tych metod, używająca kaset cyfrowych mechanizmu CR, nie jest sugerowana poprzez kluczowe ośrodki mammograficzne z racji na wyższe dawki i występowanie artefaktów w obrazie. Druga sposób obrazowania cyfrowego to mammografia z użyciem detektora cyfrowego będącego integralną częścią aparatu. aktualnie w najwyższym stopniu rozpowszechnioną technologią detektorów mammograficznych jest sposób bezpośredniej konwersji promieniowania RTG na sygnały elektryczne z użyciem amorficznego selenu. Odpowiedni dobór filtrów promieniowania i lampy RTG (najlepiej z anodą wolframową) prowadzi do uzyskiwania wysokiej jakości obrazów przy ograniczonej dawce promieniowania. Tradycyjny aparat USG może być także zaopatrzony w funkcję elastografii, która znacząco poprawia skuteczność USG w wykrywaniu nowotworów piersi. Dołączenie elastografii pozwala na ustalenie sztywności tkanki, co jest istotne pod względem diagnostycznym. Badanie ultrasonograficzne piersi jest bezpieczniejsze od mammografii rentgenowskiej, bo nie naraża pacjentki na działanie promieniowania. Badanie to pozwala także na pomniejszenie zbytecznych biopsji piersi.

Lepsze aparaty cyfrowe

Mimo, iż jak wynika z niedawnych badań Państwowej Inspekcji Sanitarnej – w Polsce do przesiewowych badań mammograficznych nadal przeważnie, (ponieważ w powyżej 90%) wykorzystuje się aparaty analogowe, to przyszłość bez wątpienia należy do mammografów cyfrowych. W porównaniu z urządzeniami analogowymi, dają one dokładniejszy obraz, a również bez porównania większe są również możliwości jego obróbki – powiększania i obracania wybranego fragmentu, a również dobierania kontrastu i jasności zdjęcia. Wysoka jakość i zaawansowana technologia znajduje odzwierciedlenie w cenie – aparaty cyfrowe są droższe od analogowych. Prócz pełnej technologii cyfrowej DR (Direct Radiography) istnieje również sposobność korzystania z mechanizmów radiografii pośredniej – CR (Computed Radiography), a więc zdigitalizowanych mammografów analogowych. Największa przewaga radiografii cyfrowej w badaniach mammograficznych bazuje na zapewnieniu komfortu – zarówno pacjentkom, jak i prowadzącym badania. Wielofunkcyjne mammografy cyfrowe zapewniają łatwą obsługę, szybkie uzyskiwanie zdjęć, a co za tym idzie mniejszy stres pacjentek w trakcie badań.

Nowości technologiczne

Ostatnia przełomowa nowość w zakresie tomografii komputerowej to rekonstruktory iteracyjne. Dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest obniżenie dawki promieniowania bez straty jakości diagnostycznej obrazu. Wprowadzenie rekonstruktora iteracyjnego pozwoliło ograniczyć tą dawkę w niektórych sytuacjach nawet do 0,25mSv. To jest przełom, który może rozszerzyć wykorzystanie tomografii na badania przesiewowe. - Dalszy postęp tomografii bazować będzie na pewno na rozwoju badań wieloenergetycznych, pozwalających na precyzyjniejszą diagnozę trudnych przypadków. – mówi Krzysztof Kouyoumdjian rzecznik prasowy spółki Philips. Pośród nowości technologicznych w mammografii w najwyższym stopniu obiecująca jest metoda tomosyntezy, pozwalająca uzyskiwać przestrzenne obrazy piersi, na drodze wykonywania sekwencji ekspozycji pod wieloma kontami padania promieniowania RTG. - Wszyscy czołowi producenci mammografów cyfrowych wprowadzają aktualnie ta technikę do przestrzeni handlowej. Philips wprowadza właśnie na rynek nowy mechanizm PercuNav – który ma wykorzystanie z naszym sztandarowym ultrasonografem iU22. Pośród możliwości nowego mechanizmu jest m. in. „nawigacja GPS”, umożliwiająca nadzwyczajnie dokładne operowanie igłą w trakcie zabiegów inwazyjnych (na przykład ablacji) i funkcja „fusion”, pozwalająca na łączenie obrazów z różnych aparatów (w tym również PET).- dodaje rzecznik. Rozwiązanie to – jako zaawansowane - jest inwestycją dla placówek specjalistycznych. Może być ono niektóre także jako niezależny sprzęt (dokupiony do używanego już poprzez ośrodek aparatu bądź aparatów iU22) albo jako zintegrowane urządzenie wraz z tych aparatem. Inną nową funkcją aparatu iU22 jest obrazowanie ultrasonograficzne z użyciem środków kontrastowych. nadzwyczajnie wyraźny obraz, który można uzyskać w aparacie iU22 dzięki obrazowania ultrasonograficznego z kontrastem (CEUS), ułatwia identyfikację zmian w wątrobie i piersiach. Wybrane spółki wprowadzają do oferty aparaty RTG z funkcją tomosyntezy czyli oprogramowaniem tomograficznym. Jakość diagnostyczna tego sprzętu jest gorsza od tomografu komputerowego, i z tego powodu jest raczej przeznaczona do badań przesiewowych. Najnowsze aparaty do ultrasonografii zaopatrzone są w technologię 4D, która umożliwia obejrzenie narządu we wszystkich jego przekrojach a również jego ruchu.

Zakup sprzętu

Zakup wszystkich aparatów służących w diagnostyce obrazowej zależy raczej od wielkości placówki i profilu jej działalności. - Sprzedaż nowoczesnego sprzętu mammograficznego jest uzależniona od zdobytych środków. Przy aktualnych cenach diagnostyki mammograficznej mammograf cyfrowy może się spłacić tylko w razie gwarancji uzyskania bardzo dużego kontraktu na procedury skryningowe i/ albo biopsyjne. – twierdzi Sławomir Szwed prezes spółki Medix. W mniejszych placówkach medycznych sprzedają się najlepiej fundamentalne mammografy analogowe bądź cyfrowe. Dla większych szpitali posiadających kontrakt na pogłębioną diagnostykę sugerowane są mammografy zaopatrzone w przystawki do biopsji stereotaktycznej. Na w najwyższym stopniu specjalistyczny sprzęt mogą sobie pozwolić wyspecjalizowane centra onkologiczne. Placówki te dzięki sporym kontraktom na specjalistyczne leczenie onkologiczne zakupują urządzenia dedykowane do biopsji stereotaktycznej. w razie USG, szczególnie na prywatnym rynku, sprzedaje się coraz więcej aparatów średniej klasy. Ultrasonograf z kolorowym Dopplerem jest aktualnie standardem. Zauważamy jednak, iż zdecydowanie wzrasta zainteresowanie sprzętem z wyższej półki, bardziej zaawansowanym technologicznie, wyposażonym w funkcje dodatkowe (((na przykład elastografia, STIC, etc.) i specjalne tryby obrazowania (obrazowanie: krzyżowe, trapezoidalne, panoramiczne, 3D/4D i inne) umożliwiającym diagnostykę na najwyższym poziomie. - mówi specjalista do spraw marketingu spółki Mar-Med Szymon Kołosowski

Dotacje unijne

Z pomocą finansową na zakup sprzętu diagnostycznego mogą przyjść fundusze unijne bądź dotacje przyznawana poprzez Ministerstwo Zdrowia. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko działania Inwestycje w Infrastrukturę Ochrony Zdrowia o znaczeniu ponadregionalnym finansowany jest zakup sprzętu do diagnostyki obrazowej. Program wykonywany jest na lata 2007-2013 . Dla przykładu w ramach tego działania gliwicki oddział Centrum Onkologii w Warszawie na wymianę aparatury obrazowej w medycynie nuklearnej dostał 8,5 mln zł. Innym źródłem, z którego można uzyskać dotacje na zakup sprzętu, jest Regionalny Program Operacyjny, który jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. O wsparcie w ramach tego programu mogą starać się publiczne zakłady ochrony zdrowia, których założycielem nie jest minister, publiczna uczelnia medyczna bądź centralny organ administracji rządowej. Przykładowo w ramach RPO został sfinansowany zakup tomografu komputerowego dla Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. W ramach projektu unijnego placówka zakupiła. Za 5,8 mln zł zakupiła rezonans magnetyczny, wielowarstwowy tomograf komputerowy i cyfrowy aparat RTG do radiografii. Sprzęt dostarczyła spółka Siemens.

Nowoczesna pracownia onkologii

Pracownią diagnostyki obrazowej zaopatrzoną w najnowocześniejszy sprzęt jest zakład radiodiagnostyki w Centrum Onkologii W Gliwicach. Zakład radiodiagnostyki złożona jest z pracowni CT/NMR, pracowni radiodiagnostyki i ultrasonografii, i pracowni wczesnej diagnostyki nowotworów. Pracownia Radiodiagnostyki i Ultarsonografii zaopatrzona jest w aparat Siregraph CF do zdjęć kości i badania przewodu pokarmowego i cyfrowy aparat do zdjęć klatki piersiowej (Philips Digital Diagnost). W pracowni Wczesnej Diagnostyki Obrazowej Nowotworów realizowane są badania mammograficzne na dwóch nowoczesnych aparatach i biopsje piersi cienko-i gruboigłowe ( również wspomagane próżnią) stereotaktyczne i pod kontrolą usg. Cyfrowy mammograf Lorad Selenia zapewnia nie tylko bardzo wysoką jakość zdjęć lecz ( również sposobność cyfrowej archiwizacji. W pracowni opracowano monografię pt.: „Patologiczne zmiany sutka w obrazie mammograficznym”. Prowadzone są tutaj ( również szkolenia lekarzy radiologów z regionu śląskiego. Pracownia zaopatrzona jest w aparaty do laserowej mammografii. Pracownia posiada także trzy nowoczesne aparaty USG z opcjami Color Doppler i Color Power Doppler z kompletem głowic, w tym głowic do badań transrektalnych i transwaginalnych. realizowane są wszystkie badania narządów jamy brzusznej i miednicy małej, narządów szyi (w tym tarczycy i węzłów chłonnych), piersi (w tym biopsje cienko- i gruboigłowe pod kontrolą USG), prostaty.











Czym jest Precyzyjna diagnostyka znaczenie w Leczenie P .