robot vinci przy operacjach co to znaczy

Co to jest Robot da Vinci przy operacjach ginekologicznych. Co znaczy: przy operacjach.

Czy przydatne?

Robot da Vinci przy operacjach ginekologicznych definicja

Co znaczy:

Nowatorskie zabiegi we wrocławskim szpitaluRobot da Vinci przy operacjach ginekologicznych

Robot da Vinci, który został zakupiony poprzez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu pod koniec 2010 roku, będzie asystował 17 i 18 stycznia 2011 w trakcie przeprowadzania dwóch operacji ginekologicznych.
- Pod okiem prof. Jana Perssona ze Szwecji przeprowadzimy dwie operacje histerektomii, a więc usunięcia macicy– mówi prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor wrocławskiego szpitala - Tydzień przed planowanymi operacjami zespół ekspertów z Wrocławia pojedzie do Szwecji, aby tam przyjrzeć się podobnym zabiegom.

Robot da Vinci zbudowany jest z czterech ramion, z których trzy zaopatrzone są w narzędzia chirurgiczne (na czwartym ramieniu umieszczona jest kamera endoskopowa). W okresie operacji maszyną steruje chirurg, siedzący przy specjalnej konsoli, gdzie umieszczone są manetki sterujące. Ponadto w okularach konsoli chirurg ma podgląd operowanego pola – w trójwymiarze, wysokiej rozdzielczości HD, naturalnych barwach, a również w dziesięciokrotnym powiększeniu. Pozwala to lekarzowi na nadzwyczajnie precyzyjne i dokładne usuwanie chorych tkanek, gdyż doktor nie zasłania sobie rękoma operowanego miejsca.

- Operacje realizowane przy zastosowaniu praca da Vinci minimalizują powikłania pooperacyjne i znacząco skracają czas powrotu do zdrowia i pełnej sprawności. Umożliwia to szybszy powrót do domu i normalnych zajęć. Ponadto pacjenci czują mniejszy ból, a na ich ciele pozostają ledwo zauważalne blizny, bo operacja jest prowadzona poprzez niewielkie, 1-2 cm nacięcia w skórze – informuje prof. Wojciech Witkiewicz.

Mechanizm chirurgiczny da Vinci używany jest między innymi w diagnostyce i leczeniu operacyjnym wielu schorzeń ginekologicznych. W asyście praca chirurgicznego da Vinci będą odbywać się operacje nie tylko ginekologiczne, lecz także urologiczne, operacje z zakresu chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej i kardiochirurgicznej. Efekt tego typu operacji związany jest z możliwościami jakie daje
mechanizm chirurgiczny da Vinci. W razie chirurgii urologicznej bardzo istotna jest precyzja i małoinwazyjność, gdyż w tym przypadku łatwo uszkodzić nerwy, odpowiedzialne za trzymanie moczu, bądź funkcje seksualne u mężczyzn. Dla chirurgii ogólnej ważny jest fakt, iż asysta praca pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc, a równocześnie nie wymaga dużego nacięcia powłok skórnych. Zapewnia to między innymi znaczące pomniejszenie upływu krwi w czasie operacji i krótszy czas rekonwalescencji i szybszy powrót do normalnej aktywności.

Na świecie pracuje już 1662 robotów: w Stanach Zjednoczonych – 1228, w Europie 292, w tym przykładowo we Włoszech – 50, w Niemczech – 43, we Francji – 39, w Hiszpanii – 22, w Szwecji – 13, w Czechach – 9, w Rumunii – 8 i od niedawna pierwszy w Polsce. Dostawcą sprzętu do wrocławskiego szpitala była spółka Medim. Producentem praca jest spółka Intuitive Surgical. Jego cena wyniosła 8 mln zł.


Czym jest Robot da Vinci przy znaczenie w Leczenie R .