chirurga rękach robot co to znaczy

Co to jest Robot rękach chirurga. Co znaczy: chirurga Na temat nowoczesnego sprzętu - Praca da.

Czy przydatne?

Robot rękach chirurga definicja

Co znaczy:

da Vinci umożliwia dokładne, radykalne zabiegi



Robot rękach chirurga





Na temat nowoczesnego sprzętu - Praca da Vinci, w który został dopiero co zaopatrzony Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu rozmawiamy z dyrektorem placówki profesorem Wojciechem Witkiewiczem.








Robot da Vinci pojawił się w kierowanym poprzez Pana Profesora Szpitalu – w jaki sposób Pan Prof. zabiegał o pozyskanie środków na zakup praca?

Przy pozyskiwaniu środków finansowych na zakup praca da Vinci zwróciłem się do wielu instytucji. Największą pomoc uzyskałem z Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego – Funduszu Edukacji i Technologii Polskiej, Komisji Badań na Rzecz Rozwoju Gospodarki, Komisji Badań na Rzecz Rozwoju Edukacji, lecz również z Fundacji Polska Miedź i Elektrowni Turów. Dzięki przychylności Pani Minister Barbary Kudryckiej Minister Edukacji i Szkolnictwa Wyższego i zaangażowaniu Porady Edukacji i Komisji Badań na Rzecz Rozwoju Gospodarki, a szczególnie prof. Henryka Góreckiego i prof. Jerzego Merkisza i wielu innych osób, to przedsięwzięcie mogło być zrealizowane. Mechanizm ten trwał ok. dwóch lat. Krokiem milowym był 64. Międzynarodowy Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich we Wrocławiu na którym został zaprezentowany chirurgom z całego państwie najnowszy typ tego urządzenia. Po raz pierwszy tak szeroka rzesza chirurgów mogła bezpośrednio sprawdzić własne możliwości i zdolności w pracy z robotem da Vinci i przekonać się o jego funkcjonalności i precyzyjności.


Co znaczy dla Pana Profesora jako dla dyrektora szpitala pojawienie się pierwszego w Polsce praca chirurgicznego? Czy to jest osobisty efekt Pana Profesora?

Robot da Vinci stwarza sposobność leczenia chorych w naszym państwie z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć chirurgii małoinwazyjnej jaka może być służąca w poprawie leczenia chorób nowotworowych, jest to nowotworu odbytnicy, jelita grubego, prostaty, macicy z przydatkami, nerek, a ponadto stwarza to szansę kształcenia chirurgów w tym zakresie w naszym państwie, której dotychczas nie było. Nie uważam tego za osobisty efekt, lecz uważam to za wywiązanie się z obowiązku jaki przyjąłem na siebie jako Prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich w latach 2007 – 2009. Robot da Vinci był po raz pierwszy zaprezentowany na Kongresie we Wrocławiu, we wrześniu 2009 roku dla chirurgów wrocławskich, dolnośląskich i całego państwie.


Jakie korzyści dla pacjentów wynikają z pozyskania takiego sprzętu?

Robot da Vinci umożliwia dokładne, radykalne operacje, szczególnie w trudno dostępnych okolicach ciała człowieka. Operacje te łączą się z minimalnym urazem operacyjnym, z małą stratą krwi i z bardzo szybką rekonwalescencją po operacji. Robot umożliwia bezpieczny dostęp do takich miejsc organizmu, do których do chwili obecnej wgląd w sposób tradycyjny był bardzo trudny na przykład zmiany nowotworowe w miednicy małej (macica z przydatkami, odbytnica, prostata) czy guzy w rejonie podstawy czaszki. Wybrane operacje realizowane są na świecie niemal wyłącznie z użyciem praca. Mechanizm ten pozwala ponadto na bardzo dokładne rozdzielenie szczegółów anatomicznych nerwów, naczyń i mięśni, co czyni operacje dokładną, a równocześnie minimalizuje do minimum okaleczenie chorego przy rozległych operacjach.


Jakie korzyści będą mieli chirurdzy?

Robot daje chirurgowi trójwymiarowy obraz operowanej okolicy w dziesięciokrotnym powiększeniu, w naturalnych barwach, poprzez co umożliwia bardzo dokładne preparowanie tkanek bez zbędnego kaleczenia otaczających struktur. Dodatkowo, sterowanie narzędziami dzieje się przez specjalne przekładnie, które kompletnie eliminują nawet najmniejsze drżenie rąk chirurga. to jest następne narzędzie, które intuicyjnie przedłuża sposobność pracy rąk chirurga. Robot nie operuje, to chirurg operuje przy zastosowaniu praca. Robot jest zestawem narzędzi pracujących na platformie, które zwiększają precyzyjność działań chirurga.Dostęp do praca da Vinci daje polskich chirurgom kontakt z chirurgią XXI wieku. Roboty te są służące na świecie od kilku lat. Aktualnie na świecie pracuje 1661 robotów: w Stanach Zjednoczonych – 1228, w Europie 292, w tym przykładowo we Włoszech – 50, w Niemczech – 43, we Francji – 39, w Hiszpanii – 22 w Szwecji – 13, w Czechach – 9, w Rumunii – 8. W Polsce do chwili obecnej kontakt z robotem chirurgicznym mieliśmy jedynie na wystawach sprzętu medycznego w trakcie zjazdów i kongresów naukowych za granicą i w trakcie 64. Międzynarodowego Kongresu Towarzystwa Chirurgów Polskich we Wrocławiu. Robot da Vinci będzie pierwszym tej klasy urządzeniem, z którego będą mogli używać polscy chirurdzy i na nim się szkolić. Celowi temu będzie także służyło nowopowstałe Polskie Towarzystwo Chirurgii Robotowej i w przyszłości centrum szkolenia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu Ośrodku Badawczo – Rozwojowym.


Na jakim oddziale będzie używany da Vinci?

Na oddziałach chirurgii ogólnej, naczyniowej i onkologicznej, oddział urologii, ginekologii, kardiochirurgii. Przy jego pomocy będą wykkonywane operacje guzów odbytnicy, nowotwory gruczołu krokowego (prostata) operacje guzów nerek, operacje macicy z przydatkami, aby-passy naczyń wieńcowych serca, operacje guzów nadnerczy, pobranie nerki do przeszczepu od żywego dawcy, operacje neurochirurgiczne, operacje kardiochirurgiczne.


Ile operacji szacunkowo zostanie przeprowadzonych za jego pomocą w roku 2011?


Trudno w tej chwili to określić. Liczba operacji będzie limitowana, procedura nie jest zarejestrowana poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przygotowujemy granty naukowe, dzięki którym aczkolwiek w części będzie można sfinansować te operacje.













Czym jest Robot rękach chirurga znaczenie w Leczenie R .