rośnie wartość rynku leków co to znaczy

Co to jest Rośnie wartość rynku leków przeciwbólowych. Co znaczy: wartość rynku leków.

Czy przydatne?

Rośnie wartość rynku leków przeciwbólowych definicja

Co znaczy:

52 procentowy przyrost środków przeciwbólowychRośnie wartość rynku leków przeciwbólowych

Statystyczny Polak kupuje 3 opakowania leków przeciwbólowych rocznie, a wartość tego rynku sięga miliarda złotych i stale wzrasta. Kluczowym czynnikiem wpływającym na przyrost rynku jest rosnąca cena opakowania, która poprzez ostatnie 9 lat wzrosła o 52 procent.
Dane pochodzące z Monitora Zdrowia Ogólnopolskiego Mechanizmu Ochrony Zdrowia pokazują, iż od 2002 do 2009 roku cena opakowania leków przeciwbólowych wzrosła o powyżej połowę z 6,16 zł do 9,39 zł Na taki skok cenowy złożyło się sporo czynników. Jednym z nich był fakt, że na rynek farmaceutyczny trafiły nowe produkty, których cena była wyższa od dotychczas sprzedawanych preparatów. Z drugiej strony wycofano zdecydowanie tańsze produkty i podniesiono ceny leków, które są już obecne na rynku.

Nie bez znaczenia dla średniej ceny sprzedaży środków przeciwbólowych ma fakt, że w badanym okresie znacznie wzrosła liczba tabletek znajdujących się w pojedynczym opakowaniu. W 2002 roku było to średnio 9 tabletek, z kolei w 2009 roku już 11,5.

Pomimo znacznego wzrostu cen w latach 2002-2009 sprzedaż leków przeciwbólowych utrzymywała tendencję wzrostową. Dodatkowo rok 2009 okazał się wyjątkowy, gdyż zanotowano dwa bardzo znaczne skoki sprzedażowe, które skutkowały sprzedażą o 13% większej ilości leków niż w roku poprzednim.

- Na podstawie analizy danych z siedmiu miesięcy 2010 roku, kiedy podobnych skoków nie zaobserwowano, możemy wnioskować, iż w obecnym roku nastąpi spadek sprzedaży w relacji do roku ubiegłego. Jednak mimo tego wielomiesięczny trend sprzedażowy pozostanie wzrostowy - analizuje Łukasz Stopa - kierownik Zakładu Analiz Statystycznych w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia.

Mniejsza liczba sprzedanych opakowań leków przeciwbólowych nie przełoży się na spadek cen, a średnia cena za opakowanie będzie nadal rosnąć. Wg prognoz analityków Ogólnopolskiego Mechanizmu Ochrony Zdrowia w 2010 tym roku wyniesie ona 9,76 zł, a w 2011 przekroczy granicę 10 zł.


Czym jest Rośnie wartość rynku leków znaczenie w Leczenie R .