lecznictwo uzdrowkowe dzieci co to znaczy

Co to jest RPD: Lecznictwo uzdrowiskowe dla dzieci zagrożone. Co znaczy: Lecznictwo uzdrowiskowe.

Czy przydatne?

RPD: Lecznictwo uzdrowiskowe dla dzieci zagrożone definicja

Co znaczy:

Rzecznik interweniuje u posła B. ArłukowiczaRPD: Lecznictwo uzdrowiskowe dla dzieci zagrożone

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak alarmuje, ze przypadek lecznictwa sanatoryjnego i uzdrowiskowego dla dzieci z roku na rok pogarsza się. Urzędnik zwrócił się w tej sprawie do Bartosza Arłukowicza – Pełnomocnika Prezesa Porady Ministrów do spraw przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
Marek Michalak zwrócił się do posła Arłukowicza z prośbą o podjęcie "kompleksowych działań zmierzających do optymalnego zastosowania istniejącej jeszcze bazy sanatoriów i uzdrowisk" i wypracowania systemów uniemożliwiających ich likwidację. Ma on 30 dni, aby odpowiedzieć na pismo RPD.


wg danych narodowego Funduszu zdrowia w 2005 roku z leczenia uzdrowiskowego i sanatoryjnego skorzystało 33 tysiące dzieci, a w 2009 roku – już tylko nieco powyżej 25 tys.. Największy spadek zanotowano u dzieci w przedziale wiekowym 7 – 18 lat.


Jak informuje rzecznik, docierają do niego wiadomości, iż coraz więcej uzdrowisk dziecięcych ma problemy z zachowaniem płynności finansowej (taka przypadek występuje na przykład w sanatorium dziecięcym w Rabce, Kołobrzegu i Ciechocinku). Dodatkowo cieplicki szpital uzdrowiskowy „Małgosia” ma być z końcem sierpnia br. zlikwidowany. Mali pacjenci mogą używać aktualnie z usług 13 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, które oferują w sumie 4201 miejsc, z czego 2000 łóżek przynależy do szpitali uzdrowiskowych, a pozostała część do zakładów lecznictwa sanatoryjnego.


W opinii Marka Michalaka na taki stan rzeczy wpływają takie czynniki jak: skomplikowany system rozliczeń finansowych i procedury skierowań. Oprócz tego, umocowanie strukturalne tego typu placówek w systemie ochrony zdrowia skonstruowane jest w taki sposób, iż coraz mniej dzieci korzysta z leczenia uzdrowiskowego.


Rzecznik Praw Dziecka Problemami lecznictwa sanatoryjnego zajmuje się od początku 2010 roku w odpowiedzi na liczne prośby i apele, kierowane w tej sprawie poprzez Parlamentarzystów, dyrektorów sanatoriów i szkół działających przy tych placówkach, samorządowców i małych pacjentów i ich rodziców.Czym jest RPD: Lecznictwo uzdrowiskowe znaczenie w Leczenie R .