przeznaczenia specjalnego sale co to znaczy

Co to jest Sale specjalnego przeznaczenia. Co znaczy: przeznaczenia Projekt nowoczesnego bloku.

Czy przydatne?

Sale specjalnego przeznaczenia definicja

Co znaczy:

Wyposażenie bloku operacyjnego



Sale specjalnego przeznaczenia





Projekt nowoczesnego bloku operacyjnego w szpitalu, który ma pełnić funkcję centrum urazowego prócz niezbędnego wyposażenia sal zabiegowych i operacyjnych musi zawierać odpowiednie rozwiązania komunikacyjne.






Chodzi o to, by pacjent na salę operacyjną trafiał pośrodku najdalej dwóch min. od chwili wprowadzenia go do placówki.

- W Stanach zespół wiozący chorego po wypadku na salę operacyjną musi mieć wolną drogę – mówi prof. Jacek Starzewski z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Sosnowcu. - Główna jest prędkość interwencji, np. zatrzymanie krwawienia wewnętrznego. Dlatego korytarze bloku operacyjnego w centrum zabiegowym powinny być adekwatnie szerokie.

Chory zaraz po wprowadzeniu do szpitala układany jest na specjalnym stole operacyjnym, na którym później będzie operowany. Pozwala to na oszczędność czasu przy przekładaniu chorego z ciężkimi urazami z wózka transportowego na stół operacyjny na sali. Stół musi być wyposażony we wszystkie konieczne funkcje umożliwiające przeprowadzenie operacji, a więc na przykład umożliwiać różne ułożenie pacjenta w zależności od rodzaju zabiegu, umożliwiać wykonanie diagnostyki obrazowej. Dlatego także szpitalne oddziały ratunkowe w szpitalach, które utworzą centra urazowe, muszą dysponować przynajmniej jedną salą operacyjną będącą w tak zwany gotowości na przyjęcie pacjenta i salami zabiegowymi, gdzie wykonuje się fundamentalne zabiegi ratujące życie przed przewiezieniem na właściwą sale operacyjną. Zaplecze takie ma szczególne znaczenie w razie zdarzeń masowych, kiedy poszkodowanych jest przynajmniej kilka osób i wszystkie wymagają natychmiastowej interwencji medycznej.

- Sala operacyjna na szpitalnym oddziale ratunkowym w dziedzinie wyposażenia odbiega standardem od specjalistycznej sali operacyjnej. Lecz jej osprzętowanie musi umożliwiać przeprowadzenie zabiegów ratujących życie w wypadku, kiedy nie ma już czasu na przewiezienie chorego na salę specjalistyczną - mówi prof. Starzewski. - Sala taka powinna umożliwić czynności tzw damage control, a więc zabezpieczenia uszkodzeń bezpośrednio zagrażających życiu. Powinna być na niej sposobność otworzenia klatki piersiowej, czy jamy brzusznej. później, po zażegnaniu pierwszego niebezpieczeństwa chory jest przewożony na oddział intensywnej terapii, gdzie stabilizowane są parametry życiowe, by możliwe było wykonanie już tej właściwej operacji.



Wyposażenie sali operacyjnej



Wedle najnowszymi tendencjami każda sala operacyjna powinna umożliwiać przeprowadzenie wszystkich rodzajów zabiegów, a więc posiadać nawiew laminarny. Nie ma już rozróżnienia na sale o wysokiej aseptyczności, która łączy się z odpowiednim systemem klimatyzacyjnym i wilgotnością, ponieważ te czynniki wpływają na długość przeżycia bakterii i ich rodzaj. W wymogach prawnych co prawda nie jest wymieniony nawiew laminarny, lecz lekarze uważają go za konieczny do prowadzenia zabiegów, szczególnie jeżeli sala służy kilku specjalnościom medycznym.

- Istnieją oczywiście schorzenia, które wywołują zachowanie szczególnej ostrożności, takie jak na przykład wirus HIV, czy wirus HCV, jednak generalnie w najnowszej nauce o bloku operacyjnym nie ma definicje czystej sali operacyjnej. Przy obecnej septyce i aseptyce każda sala jest czysta i nie jest niezbędne zachowywanie kolejności zabiegów, to oznacza po brudnym zabiegu można wykonać zabieg czysty. Są pewne wyjątki jak np. operacja zgorzeli gazowej, lecz jeżeli w sali jest nawiew laminarny zabieg można przeprowadzić w tej samej sali, co inne operacje, oczywiście po gruntownej dezynfekcji -mówi prof. Starzewski.

Nawiew laminarny bazuje na wytyczeniu ciągów powietrza, które określoną drogą wpływa do sali, przedtem jest czyszczone poprzez odpowiednie filtry, i określoną drogą wypływa. Przypomina to trochę rozkład czystej i brudnej drogi na bloku operacyjnym, które nie mogą się krzyżować, by nie zwiększać ryzyka przenoszenia bakterii i wirusów i tym samym ryzyka wywołania infekcji. Z tą różnicą, iż powietrze znad stołu operacyjnego jest wciąż zabierane i zastępowane tym przefiltrowanym, czystym. Każdy człowiek emituje określoną liczba mikroorganizmów dlatego również przy projektowaniu wentylacji bloku operacyjnego, na który składają się również sale wybudzeń i pomieszczenia dla personelu, trzeba brać pod uwagę liczbę osób przebywających w otoczeniu chorego. Odpowiednie musi być rozplanowanie dostępu do niego, również rozwiązania komunikacyjne pomiędzy sama salą operacyjna a pomieszczeniami towarzyszącymi. Chodzi o śluzy, gdzie przebierają się lekarze, odrębne drogi wprowadzenia chorego na sale operacyjną i wyprowadzenia chorego z sali operacyjnej. Istotne jest również oświetlenie na sali operacyjnej i takie narzędzia chirurgiczne, które pochłaniają, a nie odbijają światło. Narzędzia powinny dopasowywać się do ręki. Dotyk i wzrok są kluczowymi zmysłami, którymi pracuje chirurg i rodzaj oświetlenia, jego barwa, współczynnik RA powinny tę pracę ułatwiać. prócz standardowego oświetlenia chirurg musi mieć do dyspozycji oświetlenie ruchome z jałową końcówką, by, w zależności od potrzeby, mógł regulować zarówno jego natężenie, jak i kierunek strumienia światła.



Ryzyko zabiegu



- Każdy zabieg operacyjny jest obarczony ryzykiem powikłań. Wysoka aseptyka jest jednak raczej wymagana wszędzie tam, gdzie stosuje się wszczepy, a więc na blokach ortopedycznych, które powinny być specjalnie przeznaczone do takich zabiegów, osobne powinny być także sale do cięć cesarskich – mówi prof. Starzewski.

- Na ryzyko infekcji wpływa również czas operacji i precyzja jej przeprowadzenia. Im precyzja większa, tym mniejsze ryzyko infekcji, gdyż chirurg ingeruje w tkanki tylko w takim zakresie, w jakim to jest konieczne a te uszkodzone są w największym stopniu wrażliwe na działanie mikroorganizmów – mówi dr Artur Gądek ze szpitala Centermed w Krakowie.

lecz ryzyko zabiegu nie wynika jedynie z możliwości wywołania zakażenia, czy innego powikłania związanego np. z wieloma schorzeniami u pacjenta. Może wynikać z niedostatecznego obrazu tego, co powinno być w człowieku „naprawione”. A ten obraz wspólnie z umiejętnością jego interpretacji poprzez lekarza jest najważniejszy do poprawnego przeprowadzenia operacji. Dlatego w razie sal operacyjnych centrów urazowych na wyposażeniu sali powinien być np. tomograf i monitory, na które obraz tomografii zostaje przekazany.

- Chirurg bez obrazu z tomografu wie, iż pacjent ma obrażenia, jednak dopiero po uzyskaniu obrazu wie, jakie to są uszkodzenia. Oczywiście w normalnych warunkach tomografię można wykonać gdzie indziej. Jednak mówiąc o sytuacji ratowania życia, kiedy zasadą to jest, by jak najmniej przemieszczać pacjenta i jak najszybciej przeprowadzić zabieg, przypadek wygląda odmiennie. Na przykładzie obrażeń klatki piersiowej po wstępnym badaniu można stwierdzić, iż mamy do czynienia z krwotokiem. Jednak, by zobaczyć z jakiego narządu jest krwotok trzeba pacjenta otworzyć. jeżeli przed operacją dysponujemy obrazem tomografii można od razu zabieg zaplanować, przygotować odpowiednie narzędzia - mówi prof. Starzewski.

W salach ortopedycznych przy operacjach laparoskopowych istotnym wyposażeniem jest tor wizyjny, który umożliwia podgląd operowanego stawu. Niezbędny jest również aparat rentgenowski z ramieniem O.

- Aparat jest stosowany do tego, by ocenić położenie przedmiotów implantowanych pacjentowi w trakcie zabiegu – mówi dr Gądek. - Artroskopia biodra np. wymaga podglądu rentgenowskiego, czyli stół operacyjny musi być przezierny dla promieni rentgenowskich, nie może zawierać za wiele przedmiotów metalowych. Zabieg ten wymaga dobrej kolumny artroskopowej i wszystkie przedmioty wyposażenia muszą zostać spełnione, ponieważ bez nich operacja się nie uda. Pacjent musi być poprawnie ułożony, znieczulenie poprawne.



Pacjent w zaawansowanym wieku



prócz standardowego wyposażenia sali operacyjnej takiego jak stół operacyjny, odpowiednie oświetlenie, aparatura diagnostyczna umożliwiająca wykonanie zdjęć w okresie operacji taka jak aparat RTG z ramieniem C do zabiegów ogólnooperacyjnych, czy ramieniem O do zabiegów ortopedycznych, na sali powinien być odpowiedni sprzęt monitorujący stan pacjenta w okresie znieczulenia ogólnego i mechanizm rozdziału gazów medycznych.

Anestezjologiczne wyposażenie sali operacyjnej jest istotne szczególnie, kiedy operowane są osoby dodatkowo obciążone innych schorzeniami, co zazwyczaj wiąże się z wiekiem. Fundamentalnym problemem może być niewydolność krążeniowa, której stopień mierzy się tak zwany skalą NYHA.

- jeżeli doktor stwierdza, iż stan pacjenta odpowiada pewnym kryteriom, a więc stopniom opisanym poprzez skalę NYHA należy
prócz standardowej pulsoksymetrii wykorzystać inwazyjny, a więc krwawy pomiar ciśnienia tętniczego – mówi dr Andrzej Kurowski z Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie. - Każdy zabieg jest obciążeniem dla organizmu. Dlatego istotne jest zarówno to jak długo trwa i jakiego rodzaju podawane są środki znieczulające i leki stabilizujące w czasie.

Mazowiecki Szpital Onkologiczny polega na katalogu preparatów anestezjologicznych i igłach z ośrodków uniwersyteckich. Są droższe niż środki standardowe,
lecz poniesione wydatki zwracają się w formie minimalizacji ryzyka zabiegu i ewentualnych powikłań, których prawdopodobieństwo jest zawsze wyższe u osób starszych. Do znieczulania placówka stosuje preparat Ultima, do usypiania i stabilizacji parametrów życiowych w czasie zabiegu a również przeciwbólowo Sufentanyl. Podawane leki usypiające to Cebofuran, lub Serwofuran.

Do monitorowania parametrów życiowych w trakcie zabiegu osoby w starszym wieku nie wystarczy standardowy monitor funkcji życiowych. Powinien mieć również funkcję umożliwiającą pomiar ilości dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, funkcję BIS, a więc pomiar stopnia zwiotczenia mięśni - głębokości uśpienia, czy także właśnie funkcje krwawego pomiaru ciśnienia tętniczego. Istotny jest również analizator parametrów krytycznych, który w każdym momencie pokaże zbiór parametrów najważniejszych do oceny stanu chorego.

- Jeśli w okresie zabiegu przewidujemy komplikacje albo wiemy, iż pacjent choruje również na inne dolegliwości łącznie z neurologicznymi,
prócz tej będącej bezpośrednią powodem operacji , to rozsądniej od razu mierzyć ciśnienie krwi inwazyjnie, a więc dzięki kaniuli dotętniczej . Czas reakcji w razie pomiaru krwawego wynosi ok. 15 sekund, w trakcie gdy czas reakcji na zmiany ciśnienia mierzonego nieinwazyjnie, a więc przez założenie mankietu wynosi od 1,5 do nawet 5 min. – mówi dr Kurowski. - A zazwyczaj jedna niekorzystna i nie skorygowana zmiana stanu chorego pociąga za sobą inne, takie jak np. spadek saturacji, niedotlenienie organów w tym mózgu , zakwaszenie organizmu w procesie długu tlenowego i tym podobne

Placówki wykonujące wiele operacji u osób starszych, takich jak np. zaćma, mogą decydować się na skomputeryzowany mechanizm poboru gazów medycznych. Tak jest w Ośrodku Tęczówka w Białymstoku, gdzie odrębne pomieszczenia przeznaczono na umiejscowienie butli z gazami a odpowiednie oprogramowanie kontroluje ciśnienie, ciągłość poboru gazów i ich rodzaj w trakcie operacji.



Na podstawie wypowiedzi prof. Jacka Starzewskiego z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Sosnowcu, dr Artura Gądka ze szpitala Centermed w Krakowie i dr Andrzeja Kurowskiego z Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie zebrała Marta Koblańska











Czym jest Sale specjalnego przeznaczenia znaczenie w Leczenie S .