śląski dodatkowe środki co to znaczy

Co to jest Śląski NFZ: Dodatkowe środki na AOS. Co znaczy: środki na AOS Placówki medyczne mogą.

Czy przydatne?

Śląski NFZ: Dodatkowe środki na AOS definicja

Co znaczy:

JGP w ambulatoryjnej specjalistyce



Śląski NFZ: Dodatkowe środki na AOS





Placówki medyczne mogą rozliczać w Śląskim NFZ badania diagnostyczne albo zabiegi, które nie zostały ujęte w zarządzeniu prezesa NFZ dotyczącym AOS. Mogą być one rozliczane jako rada punktowa w ekipie świadczeń specjalistycznych albo zabieg w określonej ekipie zabiegowej.




420 mln zł z rezerwy celowej NFZ na AOS w nowym systemie Autor: Shutterstoch



Zastrzeżenia wobec grupowania poszczególnych procedur medycznych w celu późniejszego ich rozliczania zgłaszało stowarzyszenie Szpitale Małopolski. Sabina Jaworowska, prezes stowarzyszenia zwracała uwagę, iż w nowym systemie rozliczeń brakuje niektórych procedur przedtem realizowanych w poradniach, a usługi poszpitalne mogą być prowadzone tylko poprzez poradnie będące w strukturach szpitala. Stowarzyszenie nie miało zastrzeżeń do stawek rozliczeniowych.


Nowy mechanizm skutkuje jednak, iż wartości punktowe przyznawane w ramach kontraktowania ustalonych świadczeń w wyniku wyższych stawek będą szybciej używane poprzez placówki, co pogorszy dostępność świadczeń. NFZ zauważył już problem i zamierza przekazać 420 mln zł z rezerwy celowej właśnie na dodatkowe finansowanie usług AOS w 2011 roku. Podział powinien być gotowy w połowie sierpnia 2011 roku.


Nowy mechanizm rozliczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej opiera się na metodologii Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP), a więc takiej, jaka jest służąca aktualnie w procedurach szpitalnych. Przez wzgląd na tym Ministerstwo Zdrowia przygotowało rozporządzenie określające katalog świadczeń, które mogą być realizowane w poradniach, aczkolwiek ich finansowanie odbywałoby się w sposób przyjęty dla szpitali.










Czym jest Śląski NFZ: Dodatkowe środki znaczenie w Leczenie S .