stawiamy usługi komercyjne co to znaczy

Co to jest Stawiamy na usługi komercyjne. Co znaczy: na usługi komercyjne Z Pawłem Walickim.

Czy przydatne?

Stawiamy na usługi komercyjne definicja

Co znaczy:

Współpraca z SP ZOZ-ami to margines działalności



Stawiamy na usługi komercyjne





Z Pawłem Walickim, prezesem Centrum Medycznego CMP na temat dotychczasowych osiągnięć i planów rozwoju firmy, na temat finansowania usług z Narodowego Funduszu Zdrowia i rozwoju usług komercyjnych rozmawia Magdalena Okoniewska









Centrum Medyczne CMP systematycznie powiększa liczbę placówek. W tej chwili prowadzicie Kraj cztery, planowane jest utworzenie następnych. Gdzie i kiedy one powstaną?

Planujemy utworzenie w tym roku dwóch nowych placówek. Jedna z nich stworzenie w warszawskiej dzielnicy Ursynów, druga najprawdopodobniej na Pradze Północ. W razie Ursynowa placówka powstaje w pomieszczeniach wynajętych poprzez nas na 10 lat. Zajmą one 250 metrów kwadratowych powierzchni. Placówka będzie oferowała usługi w dziedzinie podstawowej opieki zdrowotnej, medycyny pracy, stomatologii i konsultacje specjalistyczne. Placówka na Pradze stworzenie najprawdopodobniej wskutek przejęcia już istniejącego NZOZ-u, z którym prowadziliśmy rozmowy. Zostały one chwilowo zawieszone, lecz mamy nadzieję na ich wznowienie Placówka ta oferuje raczej usługi w dziedzinie POZ. Ponadto systematycznie rozbudowujemy bazę placówek współpracujących i podwykonawczych – aktualnie w naszej sieci partnerów mamy już powyżej 200 podmiotów medycznych w całej Polsce.



Jakie będzie cena planowanego przejęcia?

Wydatek przejęcia to suma rzędu kilkuset tys. złotych. Umowa ma dotyczyć praw do lokalu, bazy pacjentów, lekarzy i pozostałego personelu medycznego.



Czy postęp Państwa firmy będzie polegał raczej na przejęciach? To już nie pierwsza placówka przejęte poprzez CMP…

Tak. Przejęliśmy już Cor-Med. na Chmielnej i placówkę na Ochocie, jednakże tam przejęliśmy lokal i bazę dotychczasowej placówki, nie samą spółkę. Myślę, iż nasz postęp będzie polegał zarówno na przejmowaniu działających placówek jak i na budowaniu własnych przychodni. Rozmawiamy aktualnie z różnymi NZOZ-ami. Na rynku jest sporo spółek oferujących usługi medyczne. Pośród nich są takie, które nie przedstawiają sobą żadnej wartości. Rozmawialiśmy np. z niewielkim NZOZ-em prowadzącym placówkę o pow. ok. 100 mkw, który, jak się okazało, osiągał przychody raptem rzędu kilkunastu tys. złotych miesięcznie. Trafiają się jednak także prawdziwe perełki.



Na jakim etapie jest aktualnie rozbudowa Centrum CMP w Piasecznie?

Został już wykonany projekt rozbudowy, lecz gdyż wydatki zostały oszacowane na wyższym niż zakładany poziomie (wg kosztorysu wynoszą one 15 mln zł), planujemy zmianę koncepcji. Rozważamy dwa rozwiązania - lub przygotujemy tańszą wersję inwestycji, lub zrezygnujemy z rozbudowy i wynajmiemy już gotowy większy budynek, bardziej odpowiedni dla naszych potrzeb. aktualnie zajmujemy w Piasecznie pomieszczenia o pow. 600 mkw. Tempo rozwoju spółki jest tak spore, iż już się tam nie mieścimy. Rozbudowa zakładała zwiększenie lokalu do 2,2 tys. mkw.



Czy planujecie również rozszerzenie oferty o usługi szpitalne?

Jedna z koncepcji także zakłada takie rozwiązanie. Polegałoby ono na nawiązaniu współpracy z firmami oferującymi usługi szpitalne, np. urologiczne czy laryngologiczne. Wynajmowalibyśmy im pomieszczenia, zapewniając wyposażenie, obsługę rejestracji, recepcji, zaplecze i tak dalej



Czy zakładacie również współpracę z placówkami publicznymi?

Nie wykluczamy takiej współpracy, lecz także na nią się nie nastawiamy. Najważniejsze dla nas jest zapewnienie tych usług medycznych, których my nie świadczymy, a w dodatku na odpowiednim poziomie. To jest możliwe zarówno w razie publicznych jak i prywatnych ośrodków, jednak nasze dotychczasowe doświadczenia z publicznymi ośrodkami nie były idealne. poprzez krótki czas współpracowaliśmy z jednym z publicznych warszawskich szpitali, dokąd trafiali nasi pacjenci abonamentowi na badania holterowskie. Jednak placówka ta nie spełniała wymogów, jakie stawiamy naszym partnerom. Pacjenci zgłaszali sporo zastrzeżeń dotyczących np. oczekiwania w długich kolejkach, złych warunków lokalowych i tak dalej<< Dlatego zwyczajnie uruchomiliśmy pracownię holterowską w CMP.



Nawiązaliście Kraj współpracę z Centrum Medycznym Scanmed, które dzięki utworzonej razem z CMP firmie weszło na rynek warszawski. Jakie korzyści Kraj odnosicie dzięki tej współpracy?

Zdobywamy nowych klientów, jakimi są studenci, bo firma Akamedik świadczy usługi w dziedzinie opieki medycznej dla tej właśnie ekipy. W tej chwili przyjmujemy studentów w czterech naszych placówkach, stosunkowo zwiększania liczby chętnych do skorzystania z naszych usług będziemy tworzyć nowe przychodnie, działające pod szyldem Akamedik.



CMP zanotowało 40 procentowy przyrost przychodów w roku 2010. Dzięki czemu powiodło się osiągnąć taki rezultat?

W roku 2010 osiągnęliśmy ok. 10 mln zł przychodów, to jest o ok. 40 proc. więcej niż rok przedtem. Było to możliwe w pierwszej kolejności dzięki utworzeniu nowej placówki. Pod koniec 2009 rozpoczęła działalność gabinet na Ochocie, która systematycznie powiększa zakres oferowanych usług. Wzrasta także liczba pacjentów wszystkich naszych przychodni. W tej chwili co miesiąc odwiedza nas 15 tys. osób. Dotychczas niezyskowne placówki – na Chmielnej i na Białołęce zaczęły przynosić przychody dzięki postępowi usług komercyjnych. przyrost liczby oferowanych usług zanotowaliśmy szczególnie w kilku specjalnościach – w okulistyce w ginekologii, internie, rehabilitacji, alergologii i dermatologii. .



Jaka część Państwa przychodów pochodzi z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia?

ok. dziesięć proc. przychodów stanowią środki z NFZ, są one przeznaczone na finansowanie usług w dziedzinie podstawowej opieki zdrowotnej, które oferujemy w dwóch naszych placówkach – przy Chmielnej i na Białołęce.
ok. 30 proc. przychodów pochodzi z abonamentów,
ok. 30-40 proc. z opłat wnoszonych poprzez indywidualnych pacjentów w ramach usług „fee for service”, 20 proc. – z opłat wnoszonych poprzez naszych partnerów medycznych, w tym ubezpieczycieli.



Skoro tak mało usług oferowanych poprzez CMP pochodzi z NFZ, czy znaczy to, iż nie warto współpracować z publicznym płatnikiem?

w razie podstawowej opieki zdrowotnej to jest opłacalne przy dużej liczbie pacjentów, wynoszącej przynajmniej 5 tys.. Taką sytuację mamy w placówce na Chmielnej. Na Białołęce sama podstawowa opieka zdrowotna jeszcze nie mogłaby zapewnić osiągnięcia zysku. Opieka medyczna dla studentów także jest finansowana poprzez NFZ, jednak na razie nie mamy zbyt wielu pacjentów z tej ekipy, bo działalność tę rozpoczęliśmy od stycznia 2011. Problemem podstawowej opieki zdrowotnej jest zbyt niskie finansowanie. Kwota w wysokości 8 zł za pacjenta płacona poprzez Fundusz jest zbyt niska, by móc sfinansować dzięki niej wszystkie potrzebne badania. Do jednego lekarza może zapisać się łącznie 2750 pacjentów, 15-20 proc. wartości kontraktu to wydatek badań diagnostycznych. Po odliczeniu wydatków utrzymania placówki, pensji lekarskiej i tak dalej<<< przestaje się to opłacać. W rezultacie coraz mniej lekarzy chce pracować w poradni POZ, kwoty lekarskie rosną, a realnie nie ma żadnej możliwości regulacji tego, jak
w razie wolnego rynku, gdzie wspólnie z kosztem, rosną ceny dla finalnych odbiorców. Tu aktualnie wydatki rosną, a przychody pozostają de facto constans od kilku lat. Niezbędne jest podwyższenie kwoty kawitacyjnej albo wprowadzenie współpłacenia za usługi. Na pewno znacząco podratowałoby to rentowność i ograniczyłoby liczbę niepotrzebnych wizyt u lekarzy, zdarza się gdyż, iż pacjenci przychodzą do przychodni nie dlatego, iż muszą czy iż powinni naprawdę zgłosić się do lekarza, lecz tylko dlatego, iż mogą to zrobić bezpłatnie.



Jak jest
w razie konsultacji specjalistycznych?


w razie usług specjalistycznych nie zabiegamy aktualnie w ogóle o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kilkakrotnie, w trakcie prób starania się o kontrakt otrzymywaliśmy odpowiedzi, iż usługi, które oferujemy, nie są tak faktycznie potrzebne, nie przewiduje się nowych konkursów i tym podobne Oprócz tego to jest dla nas nieopłacalne, bo regularnie zdarza się, iż więcej płacimy lekarzom niż otrzymujemy z tego tytułu z Funduszu. Bazujemy więc na współpracy z sporymi sieciami i firmami ubezpieczeniowymi i na abonamentach.



Przejmujecie i planujecie przejęcia, lecz czy CMP było również przedmiotem zainteresowań spółek konsolidujących rynek?

Nie zamykamy jakichkolwiek drzwi, lecz przy tak dynamicznym rozwoju, oferta musiałaby faktycznie zachwycić udziałowców firmy. Prowadziliśmy rozmowy z kilkoma funduszami inwestycyjnymi, zainteresowanymi zakupem naszej firmy, jednak ostatecznie nie zostały one sfinalizowane i transakcja nie doszła do skutku. My blokowaliśmy te rozmowy – uznawaliśmy, iż jeszcze za inicjalnie.








Czym jest Stawiamy na usługi komercyjne znaczenie w Leczenie S .