atmosfera sterylność co to znaczy

Co to jest Sterylność i atmosfera. Co znaczy: Blok porodowy to szczególne miejsce. By dobrze.

Czy przydatne?

Sterylność i atmosfera definicja

Co znaczy:

Szpitale inwestują w bloki porodowe



Sterylność i atmosfera





Blok porodowy to szczególne miejsce. By dobrze spełniać własną funkcję, powinno łączyć nowoczesność i spełnianie wymagań sanitarnych z atmosferą sprzyjającą rodzącym kobietom. Powiodło się to szpitalom, które w ostatnim czasie zainwestowały w unowocześnienie tych jednostek








Jedną z placówek, która zrealizowała inwestycję związaną z modernizacją bloku porodowego jest Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie. We wrześniu 2009 zakończył się tutaj pierwszy faza remontu oddziału położniczo-ginekologicznego. Prace trwały trzy miesiące, ich efektem jest kompletnie zmodernizowany trakt porodowy.

Wskutek tej modernizacji jednostka zaopatrzona pomiędzy innymi we swoją klimatyzowaną salę do cięć cesarskich i porodów naturalnych należy do najnowocześniejszych w regionie. Jest ona w pełni przygotowana do obsługi 2 tys. porodów rocznie. Jak zapewnia ordynator oddziału, Marek Jaskólski, w trakcie projektowania traktu pod uwagę wzięto w pierwszej kolejności konieczność zapewnienia rodzącym poczucia intymności, komfort pacjentek jak i wzorowe rozplanowanie infrastruktury medycznej.

Zapewnić intymność

- Powiodło nam się osiągnąć kompromis - mówi Jaskólski - pogodziliśmy sterylność oddziału, nowoczesny sprzęt medyczny z atmosferą porodu w miłym otoczeniu, bliskim warunków domowych.

Trakt złożona jest z trzech niezależnych boksów porodowych i sali przedporodowej, gdzie mieszczą się dwa łóżka. Zaopatrzony jest także w wannę hydromasażem, z której używać mogą wszystkie rodzące. Całości dopełniają pokoje społeczne dla personelu, przebieralnia dla osób towarzyszących i toalety, przystosowane również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wejścia do traktu porodowego strzeże wideodomofon, dzięki któremu personel oddziału ma pełną kontrolę nad osobami wchodzącymi; podwójne drzwi tworzą zaś śluzę, poprzez którą przejść można tylko w specjalnym stroju – odpowiednim dla sal o podwyższonym stopniu czystości.

Doposażenie w sprzęt

To nie koniec inwestycji, bo, jak zapewnia dyrektor szpitala, Mirosław Leszczyński - wyremontowana jednostka będzie systematycznie doposażana.

- Kupujemy następne łóżka porodowe - wylicza dyrektor Leszczyński - uzupełniamy aparaty KTG, żeby dostępne były przy każdym stanowisku, przygotowujemy wymianę pomp infuzyjnych, a już niebawem, wzbogacimy się o nowej klasy aparat Vacum Extractum.

Modernizacja traktu porodowego w bełchatowskim szpitalu pochłonęła 2,1 mln złotych - 400 tys. pochodziło ze środków własnych placówki, pozostałą część przekazał Urząd Marszałkowski w Łodzi. W roku 2010 planuje się przeprowadzenie drugiego etapu modernizacji oddziału położniczo-ginekologicznego – jak szacuje dyrekcja szpitala wojewódzkiego w Bełchatowie, do dokończenia remontu potrzeba jeszcze ok. 3 mln złotych.

Skok w inną epokę

Zdaniem Roberta Kornackiego, rzecznika szpitala w Bełchatowie, to kolosalny krok w rozwoju tej placówki.

-Wykonaliśmy skok w inną epokę – mówi Kornacki – oddaliśmy do użytku nowoczesny, funkcjonalny blok porodowy; nową jakość od razu dostrzegły rodzące. Jeżeli uda się błyskawicznie sfinalizować cały projekt, to nasz szpital będzie mógł się pochwalić najnowocześniejszym oddziałem położniczo-ginekologicznym w regionie. Średnio przyjmujemy około 1100 porodów rocznie; po modernizacji będziemy gotowi zwiększyć tę liczbę do 2000.

W szpitalu tym nie przewidziano możliwości porodów w wodzie.

- Każda rodząca może dowolnie używać z wanny z hydromasażem, lecz sama akcja porodowa dzieje się w szablonowych warunkach – mówi Robert Kornacki.

Inwestycja obejmowała całkowitą modernizację starego bloku porodowego – na powierzchni ok. 400 metrów kwadratowych stworzoną „nową rzeczywistość”, odbiegającą bardzo od PRL-owskich standardów, w jakich szpital był budowany. Podobną pracę wykonano kilka miesięcy potem w tej placówce. Wówczas to w miejsce starej pracowni powstał nowoczesny Zakład Terapii i Diagnostyki Endoskopowej.

Komfort i samopoczucie

Modernizacja bloku porodowego miała wpływ zarówno na komfort pracy personelu, jak i na samopoczucie pacjentek – pielęgniarki i lekarze chwalą wybitne rozplanowanie infrastruktury medycznej, zaś pacjentki rodzą w komfortowych warunkach, z zapewnioną intymnością, z poczuciem bycia w nowoczesnej placówce. Ten sukces trochę psuje potem powrót na oddział ginekologiczny, który czeka dopiero na przebudowę – niestety, prace o takim nakładzie finansowym muszą być prowadzone fazami.

- Za inicjalnie aby mówić o danych statystycznych – obserwujemy co prawda pewien przyrost liczby porodów w relacji do roku ubiegłego, lecz nie to są dane miarodajne – aczkolwiek oczywiście liczymy ( również z przyczyn ekonomicznych) na większe zainteresowanie tą metodą działalności medycznej naszego szpitala – mówi rzecznik bełchatowskiej placówki.

Program rozwoju w Mielcu

Ogromnym sukcesem Szpitala Powiatowego im. E. Biernackiego w Mielcu okazał się strat po unijne kapitał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Oceniono ok. 40 projektów, a ten, który przygotowała mielecka lecznica, znalazł się na 8 miejscu, czego efektem jest sposobność znacznego doposażenia pionu ginekologiczno-położniczego.

- W szpitalu powstał wewnętrzny program rozwoju ginekologii, położnictwa i neonatologii, w którego realizację idealnie wpisuje się otrzymanie unijnego dofinansowania. Warunkiem otrzymania prawie 900 tys. zł było między innymi zdobycie wkładu własnego (30% wartości całego projektu, a więc około 380 tys. zł). Zwróciliśmy się o pomoc do starostwa, które zadeklarowało wsparcie – wyjaśnia Radosław Skiba, zastępca dyrektora do spraw ekonomicznych. – Ono jest ogromnie istotnie, ponieważ unijne kapitał oznaczają zakup między innymi respiratora noworodkowego, inkubatora, kardiomonitora, wag noworodkowych, ginekologicznego USG, monitora płodu, czy stanowiska do resuscytacji noworodków.

Poprawić dostępność

- Ten projekt jest nadzwyczajnie istotny, ponieważ poprawia dostępność i gwarantuje wysoką jakość świadczeń medycznych kobietom i ich dzieciom, naszym najmłodszym mieszkańcom – mówi starosta powiatu mieleckiego Andrzej Chrabąszcz. - Wspieramy takie zamysły, zresztą są one z nami konsultowane, angażujemy się w ich wprowadzenie. Nasza odpowiedzialność za losy szpitala, to, iż wspieramy go w sposób tak czytelny, jest istotne w szczególności w tej bardzo trudnej sytuacji finansowej placówki, której ona sama przecież nie jest winna. Dlatego nie może być odmiennie: jeżeli szpital zwraca się do nas o wsparcie, które będzie tak istotne dla mieszkańców, przedstawiciele starostwa, organu założycielskiego, długo się nie zastanawia. Zarekomendujemy zmiany w budżecie Radzie Powiatu.

Tego, iż sprzęt jest nadzwyczajnie potrzebny nie ukrywają ordynatorzy oddziałów na który trafi. Jak mówi Marek Pająk, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego, w szpitalu nigdy nie będzie tak, iż patrzy się tylko na stronę ekonomiczną jego funkcjonowania.

– NFZ za każdy poród płaci tyle samo. Nie jest istotne, czy dzieje się siłami natury, cesarskim cięciem, czy kobieta rodzi w wodzie – mówi ordynator.

Pozyskać pacjentki

- Unowocześniania i udogodnienia nie sprawią więc, iż nagle za każdy poród otrzymamy więcej funduszy z NFZ, lecz możemy zyskać pacjentki, ponieważ zaproponujemy im bezpieczeństwo i komfort, najnowocześniejsze podejście do ich leczenia – wyjaśnia Marek Pająk.

Anna Klecha, ordynator oddziału noworodkowego, dodaje, iż idealny sprzęt jest szczególnie istotny w szczególności, kiedy trzeba się zająć maleństwem, które właściwie powinno trafić do ośrodka o wyższym stopniu referencyjności.

– A regularnie nie ma tam miejsca, czy nawet czasu na transport, trzeba działać natychmiast. I zapewnić małemu pacjentowi wszystko, co tylko można, ponieważ od tego zależy jego los. Niestety rodzi się wiele wcześniaków, dzieci potrzebujących na przykład respiratora, a ten, którym dysponujemy teraz, jest już dość wysłużony. Sprzęt najnowszej generacji zawsze jest cenny, ponieważ sporo ułatwia, powiększa nasze możliwości – mówi szefowa neonatologii, bardzo zadowolona z projektowanego rozwoju swojej jednostki.

Przybywa kadry

lecz nie tylko nowoczesne urządzenia sprawią, iż pion ginekologiczno-położniczy i oddział noworodkowy w Mielcu bardzo się zmienią. Przybywa doświadczonej kadry, kształci się także ta pracująca w szpitalu od lat.

– Jestem w zespole od kilkunastu miesięcy,
lecz spotkałem się tu z atmosferą, która nadzwyczajnie sprzyja wprowadzaniu zmian, poszerzaniu oferty medycznej. Nie w każdym szpitalu personel, który chce się realizować zawodowo w szerokim zakresie i ma ambitne plany, znajduje tak spore wsparcie dyrekcji i kolegów. Tu tak jest i dlatego jesteśmy bardzo bliscy np. wprowadzenia w szpitalu porodów w wodzie. To świetna alternatywa dla części przyszłym mam, ponieważ działanie wody jest bardzo dobroczynne, łagodzi ból, a noworodki, które przychodzą na świat w ten sposób są w bardzo dobrej formie – nie kryje Jakub Orzeł, doktor, który przyjmował pierwszy w woj. poród w wodzie (w Rzeszowie). – Na oddziale już sporo się zmieniło, mamy coraz więcej pacjentek z Rzeszowa, Dębicy, Kolbuszowej, które doceniają to, iż oferujemy im nowe możliwości, fachowość,
lecz także niezłą atmosferę. ( również na nią zwracamy baczną uwagę, pracujmy nad tym, by stosunek między personelem, a kobieta była jak idealna.

Ordynator Marek Pająk zaznacza, iż na oddziale jest dwóch świeżo upieczonych ekspertów: Jerzy Gruszecki i Piotr Kokot. Przybyło także specjalistek położnictwa, które złożyły właśnie egzamin w Warszawie.

– To 9 ambitnych położnych, które mają najaktualniejszą wiedzę, a ponadto praktykę w zawodzie i chęci do wykorzystania w pracy wszystkiego, czego się dowiedziały. To także będzie miało kapitalny wpływ na postęp oddziału, w szczególności, iż młodsze koleżanki będą się od nich uczyć – podkreśla Danuta Talarek, pielęgniarka oddziałowa z oddziału ginekologiczno-położniczego.

Projekty unijne

Bardzo istotnym elementem projektu unijnego realizowanego poprzez szpital w Mielcu jest zewnętrzna winda przy pawilonie „J”, tak zwany siedmiopiętrowcu.

– Winda nadzwyczajnie ułatwi komunikację, rozładuje korki w tym segmencie, będzie wygodna, nowoczesna, zupełnie zmieni się przypadek atmosfera w budynku „J” – mówi Radosław Skiba.

Cały wykonywany poprzez mielecki szpital projekt nosi nazwę „Bezpieczeństwo zdrowotne najmłodszych pacjentów i przyszłych mam – projekt poprawy jakości i dostępności usług medycznych w Szpitalu Powiatowym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu”. Projekt współfinansowany jest ze środków UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013. Sprzęt, który zostanie kupiony dzięki środkom unijnym, to w pierwszej kolejności monitor płodu, stanowiska do resuscytacji noworodków, respirator, inkubator, kardiomonitory, aparat USG i aparaty KTG z przystawką telemetryczną, lampy do fototerapii, wagi dla niemowląt. Prócz osobowej windy zewnętrznej w ramach projektu zostanie ( również wykonane zewnętrzne oświetlenie hybrydowe, którego działanie opiera się na użyciu energii odnawialnej w 100 % (zasilanie wiatrowo-słoneczne).

Ze środków unijnych korzysta ( również Szpital Specjalistyczny w Jaśle, który realizuje projekt modernizacji oddziału ginekologiczno–położniczego i oddziału neonatologii. Umowa w kwestii przydziału środków została podpisana najpierw lipca 2010 roku. Wartość projektu to ok. 7 mln zł, dofinansowanie unijne wyniesie 70 proc.. W ramach inwestycji oddziały zostaną przebudowane i doposażone. Zakupione zostaną pomiędzy innymi: stół operacyjny., lampa operacyjna 1 szt., myjka-dezynfektor, meble medyczne,lampy bakteriobójcze, aparat do znieczulania, inkubatory, aparaty KTG, defibrylator, kardiomonitory, respirator, puls oksymetry i pompy infuzyjne.

Przez realizację tej inwestycji szpital dąży do spełnienia wszystkich warunków wymaganych w ogólnopolskiej akcji „Rodzić po ludzku”. Akcja ta najpełniej obrazuje nowoczesne trendy w położnictwie. Szpitale realizujące to hasło wprowadzają tak zwany mechanizm rooming – in a więc matka z nowonarodzonym dzieckiem przebywają w wspólnym pokoju, a rozdzielani są tylko na czas wykonywania badań, albo w razie ciężkiego zachorowania matki albo dziecka , kiedy wymagany jest stały nadzór lekarski i pielęgniarski. Taki mechanizm zostanie ( również wprowadzony w szpitalu w Jaśle.

- Aktualnie kładzie się spory nacisk na zapewnienie właściwych warunków epidemiologiczno– sanitarnych z równoczesnym zapewnieniem prywatności i intymności kobiety rodzącej. Prócz porodów szablonowych dopuszcza się porody rodzinne co wymusza radykalne zmiany w zabudowie traktu porodowego. Odchodzi się od porodów w boksach na jednej sali, w kierunku porodów w osobnych pojedynczych salach , z dostępem do węzła sanitarnego. Część porodów z przyczyn medycznych kończy się
przez cesarskie cięcie, stąd także dążenie szpitala do wydzielenia i wyposażenia osobnej Sali do cięć cesarskich w obrębie Traktu Porodowego, co zapobiegnie transportowaniu rodzącej do innych części szpitala. Przyspieszy wykonanie zabiegu, zapewniając właściwe warunki sanitarno – epidemiologiczne i zwiększając komfort zabiegu – mówi Monika Zając ze szpitala w Jaśle.

Środki norweskie

„Projekt poprawy opieki nad matką i dzieckiem w podregionie bialskopodlaskim” jest wykonywany poprzez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej. W ramach tego projektu przeprowadzana jest modernizacja traktu porodowy. Program finansowany jest w ramach Systemu Finansowego EOG i Norweskiego Systemu Finansowego. Budżet projektu wynosi ok. 2,7 mln zł, gdzie środki z EOG-u to 85% wartości projektu, a pozostałe 15 % to środki swoje zabezpieczone poprzez samorząd województwa lubelskiego.

Prócz modernizacji traktu porodowego jednostka ta została ( również zaopatrzona w nowoczesny sprzęt specjalistyczny przeznaczony do diagnostyki medycznej i przeprowadzania zabiegów operacyjnych. W ramach projektu zakupiono pomiędzy innymi aparat do znieczulenia ogólnego, stół operacyjny, stanowisko do resuscytacji noworodków, 3 kardiotokografy, 3 łóżka porodowe, aparat ultrasonograficzny i 5 lamp: do sali porodowej i cięć cesarskich..

1400 porodów rocznie

Zmodernizowany trakt porodowy w szpitalu w Białej Podlaskiej posiada aktualnie 7 stanowisk do porodu, w tym 4 boksy oddzielone od siebie ściankami, z pełnym zachowaniem intymności i z klimatyzacją. Trakt został zaopatrzony w nowoczesne łóżka porodowe umożliwiające poród w pozycji wertykalnej, wysokiej jakości sprzęt do monitorowania płodu i sporo innych udogodnień mających na celu poprawę komfortu porodu i okresu przed nim, takie jak piłki porodowe, piłka L/ka, worki Saco, drabinki gimnastyczne, wanny do imersji wodnej, wałeczki rehabilitacyjne, piłeczki rehabilitacyjne. Dzięki modernizacji traktu porodowego zmieniły się zarówno warunki pracy personelu, jak i wzrósł komfort pobytu pacjentek.

Modernizacja ta na pewno wpłynie także na powiększenie liczby rodzących w tej placówce kobiet. W roku 2008 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej odbyło się 1470 porodów, w roku 2009 było ich 1439 porodów. W roku 2010 do końca maja odbyło się już ok. 600. aktualnie trwają prace dostosowawcze pozostałych oddziałów szpitalnych do rozporządzenia Ministra Zdrowia . Ukończono już remont oddziału patologii ciąży, a w czasie jest remont oddziału położniczego.

Program profilaktyczny

Prócz części modernizacyjno-budowlanej i zakupu sprzętu wykonywany w Białej Podlaskiej program obejmuje także tak zwany część miękką a więc program profilaktyki ciąży składający się z kilku etapów. faza pierwszy obejmuje finansowanie badań 1200 kobiet w momencie przedkoncepcyjnym, które w najbliższym czasie planują zajście w ciążę. Planowane badania to badania fundamentalne z wywiadem rodzinnym, cytologia, morfologia, badanie USG, pomiar poziomu cukru we krwi, badanie w kierunku toksoplazmowy i badanie moczu.
Wskutek tych badań wyłonionych zostaje ok. 100 kobiet zakwalifikowanych do ekipy tak zwany wysokiego ryzyka ciążowego. U tych kobiet badania obejmą rady lekarskie z badaniem ginekologicznym , badaniem piersi i pomiarem ciśnienia tętniczego, badania poziomu cukru we krwi i test obciążenia glukozą, badania morfologiczne i badanie moczu, dwukrotne badania alfafetoproteinowe i trójwymiarowe badanie USG a ( również badania przepływów Dooplera, KTG i WR.

W ramach promocji zdrowia przeprowadzono w 18 gminach prelekcje poświęcone wczesnej diagnostyce i profilaktyce wad wrodzonych u płodu a ( również zorganizowano szkołę rodzenia na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.













Czym jest Sterylność i atmosfera znaczenie w Leczenie S .