umożliwia niższy co to znaczy

Co to jest UE umożliwia niższy VAT. Co znaczy: niższy VAT instrukcja unijna o podatku VAT.

Czy przydatne?

UE umożliwia niższy VAT definicja

Co znaczy:

Możliwości rozwoju leasingu operacyjnego



UE umożliwia niższy VAT





instrukcja unijna o podatku VAT wyszczególnia obszary, które mogą być objęte kwotą obniżoną z racji na socjalne potrzeby. >instrukcja nie różnicuje przy tym, czy obniżone kwoty obowiązują w przypadku dostawy towaru, czy usług związanych z udostępnieniem danego towaru.




Marta SzafarowskaAutor: Kancelaria MDDP



Obniżone kwoty obowiązują między innymi na leki, żywność, towary medyczne i wyroby powiązane z ochroną zdrowia. >instrukcja VAT określając zakres towarów i usług, które mogą podlegać obniżonym stawkom VAT nie posługuje się przy sprzęcie medycznym sformułowaniem dostawy. Przepis Dyrektywy VAT wskazuje, że sprzęt medyczny może podlegać obniżonej kwocie VAT łącznie z jego naprawami. Tym samym nie jest powiedziane, iż obniżona kwota może dotyczyć jedynie dostawy tego sprzętu. Na podstawie Dyrektywy VAT można więc wysnuć wniosek, że usługi najmu, leasingu, czy także dzierżawy sprzętu medycznego mogą używać ze kwoty obniżonej VAT na równi z samą dostawą takiego sprzętu.

Natomiast polskie ustawodawstwo zawęża sposobność stosowania obniżonej kwoty podatku VAT w odniesieniu do sprzętu medycznego (wyrobów medycznych) jedynie do samej sprzedaży towaru. Znaczy to, iż w razie usługi, jaką jest leasing operacyjny, najem, czy dzierżawa, służąca jest kwota podstawowa, a więc 22 procent VAT. Równocześnie, wedle Instrukcją VAT usługi medyczne i powiązane z ochroną zdrowia są zwolnione od podatku VAT. Znaczy to, że z perspektywy podmiotów świadczących usługi w dziedzinie ochrony zdrowia korzystanie z najmu, dzierżawy czy leasingu operacyjnego jest w tym przypadku nieopłacalne, gdyż szpital nie będzie mógł liczyć na odliczenie bądź zwrot tego podatku. Podatek VAT od czynszu albo raty w wysokości 22 procent staje się więc dodatkowym kosztem związanym z pozyskaniem sprzętu medycznego. W praktyce taka przypadek pozbawia podmioty świadczące usługi medyczne możliwości użytkowania najnowocześniejszego sprzętu, ponieważ za każdym wspólnie podmiot taki jak szpital jest zmuszony do jego zakupu, co regularnie jest niemożliwe z racji na brak środków finansowych. Tym samym różnicowanie kwoty podatkowej w zależności od tego czy mamy do czynienia z dostawą, czy leasingiem sprzętu medycznego, dzieje się na niekorzyść pacjentów. W czasie gdy, ideą leasingu operacyjnego jest użytkowanie sprzętu z opcją jego wykupu albo także zamiany na nowy po okresie zakończenia umowy. Co do zasady pełni on więc identyczną rolę – umożliwia korzystanie ze sprzętu. Tym bardziej więc różnicowanie stawek podatku VAT wobec dostawy i najmu, dzierżawy czy leasingu determinuje dyskryminacją tych ostatnich, a tym samym naruszać może warunki konkurencji. O ile gdyż sprzedaż sprzętu medycznego korzysta z obniżonej kwoty, bo wspieranie sektora medycznego jest niezbędne i uzasadnione, w razie leasingu, dzierżawy, najmu tego samego sprzętu, a więc realizacji celu jakim jest korzystanie z niego, szpitale musiałyby płacić stawkę 22 procent bez możliwości odliczenia tego podatku.










Czym jest UE umożliwia niższy VAT znaczenie w Leczenie U .