wielkopolska partnerstwie co to znaczy

Co to jest Wielkopolska w Partnerstwie dla Transplantacji. Co znaczy: dla Transplantacji.

Czy przydatne?

Wielkopolska w Partnerstwie dla Transplantacji definicja

Co znaczy:

Samorząd na rzecz przeszczepówWielkopolska w Partnerstwie dla Transplantacji

Wielkopolska zamierza dołączyć do programu „Partnerstwo dla Transplantacji”. List intencyjny postulujący między innymi utworzenie w szpitalach stanowisk koordynatorów transplantacyjnych ma zostać podpisany 8 września 2010 roku.
Celem programu jest między innymi powiększenie świadomości i akceptacji socjalnej dla transplantacji, powiększenie liczby przeszczepów i rozwinięcie w regionie programu przeszczepu nerek od dawców rodzinnych. Program jest skierowany do wszystkich województw.

Podobny list intencyjny podpisał zimą 2010 roku samorząd województwa mazowieckiego. W 2009 roku w Polsce pobrano narządy od 420 dawców (11 dawców na 1 mln mieszkańców, w trakcie gdy w Holandii parametr ten przekroczył 25, a w Anglii 15). W woj. mazowieckim – od czterdziestu trzech dawców zmarłych, w tym dwóch żywych. parametr wyniósł 9 osób na 1 mln mieszkańców, w trakcie gdy na przykład w woj. zachodniopomorskim było 35 osób na 1 mln. W Polsce przeszczepia się dwa do trzech razy mniej narządów, w porównaniu do rzeczywistych potrzeb, a wielu chorych umiera w oczekiwaniu na przeszczep. Prawie nie wykonuje się przeszczepiania nerek od dawców żywych.

Szacuje się, iż na świecie każdego dnia umiera piętnaście osób, nie mogąc się doczekać przeszczepów, w trakcie gdy co czternaście min. następna osoba jest kwalifikowana do zabiegu. Transplantacja narządów jest sposobem leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Stosuje się ją w razie schyłkowej niewydolności organów, takich jak nerki, serce, wątroba, płuca, trzustka, jelita. Leczenie to umożliwi powrót do zdrowia ok. 1-1,5 tys. osób w Polsce w skali roku.


Czym jest Wielkopolska w Partnerstwie znaczenie w Leczenie W .