mało środków zabiegi co to znaczy

Co to jest Za mało środków na zabiegi. Co znaczy: środków na zabiegi Chirurgia naczyniowa to.

Czy przydatne?

Za mało środków na zabiegi definicja

Co znaczy:

NFZ pozwala rozwijać procedurę jednego dnia



zbyt niewiele środków na zabiegi





Chirurgia naczyniowa to tematyka medycyny, która w ostatnim czasie dynamicznie się rozwija. Powstają nowe technologie, które umożliwiają bardziej dokładne zabiegi i nowe rozwiązania leczniecze w tym zakresie.








równocześnie jest coraz większe zapotrzebowanie na ten segment usług medycznych. Za małe finansowanie z NFZ nie pozwala jednak na rozwijanie sporych oddziałów chirurgii naczyniowej w placówkach medycznych, dlatego regularnie oferują one tylko chirurgię jednego dnia.

Jednak nawet na te zabiegi Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył za niewiele środków. W roku 2009 na zabiegi chirurgii naczyniowej w dziedzinie chirurgii jednego dnia NFZ przeznaczył tylko 5 680 401 zł.

O tym, jak potrzebne są takie zabiegi, może świadczyć przykład jednej z nowych klinik chirurgii naczyniowej otwartej formalnie w kwietniu 2010 roku w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii przy ul. Indiry Ghandi w Warszawie. Placówka zaczęła wykonywać pierwsze zabiegi w grudniu 2009 roku. Pośrodku czterech miesięcy funkcjonowania wykonała już powyżej 350 operacji. Wybrane zabiegi przeprowadzone w tym czasie w tej klinice to zabiegi nowatorskie na skalę państwie.

Potrzebne zabiegi

Ta tematyka medycyny jest coraz bardziej potrzebna, ponieważ w społeczeństwie jest coraz więcej starszych ludzi. Chirurgia naczyniowa to jest gdyż tematyka medycyny, która obejmuje dolegliwości żył, tętnic i naczyń limfatycznych, a więc typy schorzeń, które rozwijają się z wiekiem. W opinii chirurgów w najbliższych latach będzie coraz większe zapotrzebowanie na ten segment medycyny. Eksperci chirurgii naczyniowej zajmują się schorzeniami występującymi współcześnie bardzo regularnie, takimi jak żylaki, stopa cukrzycowa, miażdżyca i obrzęki limfatyczne. Przewarzająca część z chorób naczyniowych można wyleczyć farmakologicznie, lecz wybrane wymagają interwencji chirurga. wybrane zabiegi, np. usuwania żylaków, można przeprowadzać w ramach procedury jednego dnia, dlatego sporo prywatnych gabinetów wprowadza je do swojej oferty. Szeroki zakres usług i bardziej skomplikowane procedury medyczne prowadzą z kolei szpitale kliniczne, które zajmują się tą dziedziną już od dłuższego czasu.

Operacje naczyniowe

Nowa klinika na warszawskim Ursynowie ma zapewnić nowoczesną diagnostykę i leczenie pacjentom z chorobami krwi i naczyń. W okolicy standardowych zabiegów naczyniowych oferuje również skomplikowane operacje chirurgiczne na układzie tętniczym i żylnym. Dzięki bogatemu zapleczu medycznemu i majątkowi naukowemu całego instytutu eksperci chirurgii naczyniowej z tej placówki mają sposobność korzystania z najnowszych osiągnięć biologii molekularnej, genetyki i transfuzjologii. Nowa klinika naczyniowa jest ponadto zaopatrzona w super sprzęt. to jest bardzo istotne w razie placówki wykonującej zabiegi operacyjne. Została ona zaopatrzona w najnowszej generacji stoły chirurgiczne z miękkimi, podgrzewanymi materacami, które zwiększają komfort pacjenta w trakcie operacji. Stosowana w trakcie operacji aparatura rentgenowska zapewnia na bieżąco dostęp do dobrej diagnostyki, a szczególny mechanizm przypominający mały taśmociąg pozwala przenieść pacjenta z niesterylnego wózka z izby przyjęć na sterylny, kliniczny wózek bez urazu i wysiłku personelu medycznego. Znaczenie ma także lokalizacja warszawskiej placówki, która znajduje się w pobliżu ursynowskiego Centrum Onkologii. Jak mówią eksperci chirurgii naczyniowej zator tętnicy płucnej to bezpośrednia powód zgonu aż połowy chorych onkologicznych.

Klinika będzie się specjalizować w chirurgii małoinwazyjnej, wykorzystaniu komórek macierzystych, klejów i żeli fibrynowych w procesach rewaskularyzacyjnych i leczeniu zakrzepicy żył głębokich. Średni czas pobytu pacjenta na jednym z jej trzydziestu łóżek wynosi trzy–cztery dni. Nie wiadomo jeszcze, jakie limity przyzna NFZ dla nowej kliniki, ponieważ placówka nie podpisała jeszcze kontraktu z Funduszem.

Procedura jednego dnia

Najlepiej zaopatrzone i oferujące w najwyższym stopniu skomplikowane zabiegi oddziały chirurgii naczyniowej funkcjonują w szpitalach klinicznych i wojewódzkich. Odmiennie wygląda chirurgia naczyniowa w prywatnych centrach medycznych. Te rozwijają zazwyczaj coraz popularniejsze zabiegi chirurgii jednego dnia. W ofercie Leszczyńskiego Centrum Medycznego w dziedzinie tego segmentu medycyny oferowane są tylko dwa zabiegi – usunięcie żylaków kończyn dolnych i usunięcie żylaków odbytu.

– w dziedzinie chirurgii naczyniowej obowiązki NFZ są nieproporcjonalnie spore w relacji do wysokości kontraktów. Celowo nie wprowadzaliśmy u nas hospitalizacji planowej i nie staraliśmy się o kontrakt w tym zakresie. By spełnić warunki NFZ musielibyśmy gdyż stworzyć 20-łóżkowy oddział, który generowałby wielkie wydatki. Limit punktów, jaki przyznaje NFZ na chirurgię naczyniową, nie pokryłby nawet utrzymania jednego lekarza specjalisty. Gdybyśmy chcieli rozwinąć planową chirurgię naczyniową, musielibyśmy mieć kontrakt z NFZ na poziomie przynajmniej 3 tys. punktów miesięcznie – mówi Ryszard Baranowski, prezes LCM Ventriculus w Lesznie. Aktualnie w dziedzinie chirurgii naczyniowej jednego dnia realizowanych tu jest tylko ok. pięciu zabiegów miesięcznie.

Nieproporcjonalne obowiązki

– obowiązki NFZ są nieproporcjonalne w relacji do liczby punktów, jakie dostajemy na tego typu zabiegi. Mamy bardzo dobrego specjalistę chirurga naczyniowego, a również środki na zakup odpowiedniego sprzętu do chirurgii naczyniowej, lecz gdybyśmy zaczęli ją rozwijać mielibyśmy spore utraty. Dlatego stawiamy na inne dziedziny medycyny – mówi Ryszard Baranowski. Kontrakt Leszczyńskiego Centrum Medycznego z Narodowym Funduszem Zdrowia przewiduje limit 192 punktów na miesiąc. Pozwala to przeprowadzić, wg wyliczeń, nie więcej niż 5 zabiegów.

– Staramy się jedynie odpowiedzieć na zapotrzebowanie i umożliwić pacjentom dostęp do podstawowych zabiegów – mówi prezes LCM.

W ramach hospitalizacji jednego dnia Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje takie zabiegi, jak sympatektomia (endoskopowe leczenie nadpotliwości), mniejsze amputacje, zabiegi zwalczające ból na układzie współczulnym. Procedury medyczne chirurgii naczyniowej realizowane w hospitalizacji planowej mają nieporównywalnie większy zakres. W ramach dłuższej hospitalizacji można leczyć zator płucny, stopę cukrzycową, zakrzepicę żył głębokich, amputacje spore i rozległe czy wykonywać zabiegi na tkankach miękkich, zabiegi naczyniowe w obszarze brzusznym, pokostowanie tętnic obwodowych, zabiegi hybrydowe w obrębie naczyń obwodowych i zabiegi na tętnicach kończyn dolnych i zabiegi endowaskularne.

Zabiegi komercyjne

Coraz popularniejsze jest leczenie niektórych schorzeń naczyniowych dzięki technik laserowych, które nie są finansowane poprzez NFZ. Zabieg usuwania żylaków jest oferowany przeważnie poprzez prywatne kliniki chirurgii i medycyny estetycznej, takie jak Kriocentrum Medycyna Estetyczna i Chirurgia z Otwocka, Klinika Eskulap z Bydgoszczy, Kliniki Salve i Fragmat-Med z Łodzi. Nowoczesna endożylna technologia laserowa pozwala na wykonywanie tego zabiegu bez konieczności hospitalizacji. Cena zabiegu na jednej nodze wynosi około 2–2,5 tys. zł. Zabieg usunięcia żylaków kończyn dolnych wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jest on przedtem wnikliwie planowany na podstawie badania pacjenta, konsultacji chirurga i opisu z USG doppler-scan.

W zabiegach usuwania żylaków powszechne jest również wykorzystywanie kriochirurgii dzięki szczególnych sond mrożących, która jest łączona z sposobem Mulera i tak zwany miniflebectomią. W odróżnieniu do wydatków lasera czy USG aparaty do kriochirurgii z sondą flebologiczną są w miarę tanie, ich wydatek wynosi gdyż ok. 9 tys. złotych. Wszystkie te sposoby pozwalają na usuwanie większości zmienionych naczyń poprzez mikronacięcia skóry. Drobne zmiany, a więc tak zwany żylaki siatkowate, teleangiektacje, venektazje i pajączki są usuwane w drugim etapie sposobem skleroterapii albo elektrokoagulacji.

Chirurgia w NZOZ-ach

Zabiegi z zakresu chirurgii naczyniowej oferuje sporo prywatnych placówek. Nowa klinika NZOZ-u Carolina Medical Center, jeden z najnowocześniejszych w Europie szpitali specjalistycznych specjalizujących się w ortopedii i traumatologii narządu ruchu, który został otwarty w Warszawie 18 stycznia 2010 roku, także oferuje takie zabiegi. Szpital ten zaopatrzony jest w 38 łóżek.

NZOZ Sanitas z Bydgoszczy, który planuje otwarcie w najbliższym czasie nowego szpitala, także planuje wykonywanie w nim zabiegów z tego zakresu. Projekt nowego szpitala już istnieje. Aktualnie firma jest na kroku wybierania odpowiedniej lokalizacji.

– Będziemy się starać, tak aby wybrane zabiegi w nowym szpitalu były refundowane poprzez NFZ, ponieważ nie chcemy konkurować z sektorem publicznym – powiedział Michał Opatczuk z CM Sanitas. Sanitas przyjmuje pacjentów przy ul. Hempla. Nowa sala operacyjna w dotychczasowej placówce zajmie powierzchnię 2 tys. mkw. i ma powstać jeszcze w tym roku. Docelowo ma oferować nie więcej niż 20 łóżek szpitalnych. W okolicy wielkopowierzchniowych inwestycji klinika planuje rozszerzyć usługi o zabiegi laparoskopowe, między innymi operacje pęcherzyka żółciowego i tarczycy. Zamierza także zająć się zabiegami z zakresu kardiologii inwazyjnej i medycyny kosmetycznej, a również otworzyć pracownię endoskopową. CM Sanitas w Lublinie trzy lata temu rozwinęło odział chirurgii jednego dnia. W ofercie ma między innymi zabiegi z zakresu otolaryngologii, ginekologii, ortopedii i traumatologii narządów ruchu, chirurgii dziecięcej.

Zabiegi z zakresu chirurgii naczyniowej oferowane poprzez Szpital Jednodniowy Ibis Sensor Cliniq z Warszawy to pomiędzy innymi nacięcie zakrzepniętych hemoroidów, operacje żylaków odbytu, podwiązanie hemoroidów czy usuwanie żylaków kończyn. Zabiegi takie oferuje także pomiędzy innymi NZOZ Ars Medica Sp. z ograniczoną odpowiedzialnością z Wrocławia, a również otwarty w ubiegłym roku NZOZ Medisan, funkcjonujący w Wilkowcach koło Bielska-Białej. Można je także wykonać w NZOZ-ie Barska we Włocławku. Placówka ta w ubiegłym roku dobudowała nowy pawilon. Powstała tu nowa sala operacyjna, a liczba łóżek dla pacjentów powiększyła się do dziewiętnastu. W placówce można wykonać odpłatnie zabiegi z zakresu chirurgii naczyniowej, np. wydatek usunięcia żylaków (klasyczny zabieg) wynosi od 1800 zł, wydatek usunięcia żylaków miejscowo – 1500 zł, skleroterapia żylaków kosztuje od 200 zł, a zabieg dotyczący przetoki okołoodbytniczej – 1800 zł.

Kosztowna inwestycja

Wyposażenie klinik chirurgii naczyniowej pochłania bardzo wysokie wydatki. W celu spełniania wymagań NFZ organizacja udzielania świadczeń nie może być łączona z innymi oddziałami w placówce medycznej, a opieka lekarska musi być zapewniona całodobowo we wszystkie dni tygodnia. Fundamentalny sprzęt stosowany na tych oddziałach to w pierwszej kolejności aparat USG z opcją kolorowego Dopplera, kardiomonitor i aparat RTG naczyniowy (z ramieniem C). Takiego wyposażenia wymaga NFZ. ponadto kliniki chirurgii naczyniowej wykonującej bardziej skomplikowane zabiegi muszą być wyposażane w: cyfrowy aparat angiograficzny typu DSA, wideoskopy, strzykawki automatyczne, defibrylatory, stół radiologiczny o wysokiej precyzji lokalizacji pacjenta i pozycjonera, rejestrację obrazów dzięki kamery multiformatowej albo archiwizacji cyfrowej, wielofunkcyjny rejestrator funkcji życiowych (EKG, pulsoksymetr, pomiar ciśnienia tętniczego sposobem bezpośrednią i nieinwazyjną).










Czym jest Za mało środków na zabiegi znaczenie w Leczenie Z .