zbyt mało zabiegów co to znaczy

Co to jest Zbyt mało zabiegów bariatrycznych. Co znaczy: bariatrycznych jednakże dotychczasowe.

Czy przydatne?

Zbyt mało zabiegów bariatrycznych definicja

Co znaczy:

Zapotrzebowanie na leczenie otyłości



za niewiele zabiegów bariatrycznych





jednakże dotychczasowe badania naukowe wykazały w niezbity sposób, iż operacja bariatryczna to najskuteczniejszy sposób leczenia otyłości, w naszym państwie ciągle przeprowadza się bardzo niewiele takich zabiegów.




Mariusz WyleżołAutor: Mariusz Wyleżoł



Rocznie tylko 1000 pacjentów przechodzi taką operację, w trakcie gdy chociażby w stanach zjednoczonych ameryki takich operacji przeprowadza się powyżej 200 razy więcej. Jednym z powodów jest niewystarczająca wysokość kontraktów dla oddziałów chirurgicznych, dlatego jeśli doktor ma do wyboru operację nowotworu albo operację bariatryczną, to zawsze wybierze tą pierwszą. Zmiany powinny nie tylko iść w kierunku zwiększania kontraktów, lecz również tworzenia nowych ośrodków bariatrycznych i „dosprzętowienia” tych istniejących.

Inne przyczyny, dla których wykonuje się u nas niewiele operacji barietrycznych to pomiędzy innymi wstyd i stereotypowe myślenie. Polacy nadal traktują otyłość jako cechę danego człowieka, a nie jako poważne, śmiertelne schorzenie. To sprawia, iż chorzy wstydzą się zgłaszać ze swoim problemem do lekarza, a jeżeli już się na to decydują, to przeważnie w tajemnicy przed rodziną. Ponieważ rodzina zwykle odradza taki zabieg uważając go za zwykłą ekstrawagancję, a nie operację ratującą życie. Otyłość to ciągle również temat tabu także dla lekarzy. Otyli zazwyczaj są leczeni zwykle na nadciśnienie, dolegliwości serca czy cukrzycę - a więc dolegliwości spowodowane otyłością. Eksperci zapominają jednak o możliwości leczenia chirurgicznego, które usuwa nie tylko konsekwencje otyłości, lecz regularnie także powody. Takie podejście wynika z niewiedzy wielu lekarzy. Programy studiów medycznych bardzo wiele miejsca poświęcają powikłaniom otyłości, a nie jej samej. Dlatego zbyt wielu otyłych przychodzi do bariatry w zbyt późnym etapie dolegliwości. Otyłość jest problemem dotykającym coraz większej liczby osób w państwach całego świata - tylko w Polsce cierpi na nią aż 5 mln mieszkańców. Pacjentów ze parametrem BMI ponad 35 jest w naszym państwie ok 1,5 mln, a ponad 40 jest od 300 tys do 600 tys osób. Gdyż 80 procent chorych ze parametrem masy ciała ponad 35 BMI ma powikłania, a pozostałe 20% to zwykle osoby źle zbadane ( ponieważ trudno spotkać osobę otyłą, która nie cierpiałaby na schorzenia towarzyszące) 1,2 mln osób otyłych ma wskazanie do leczenia operacyjnego. Na otyłość częściej chorują mężczyźni, lecz to kobiety liczniej zgłaszają się do lekarza (70 procent wszystkich operacji bariatrycznych jest przeprowadzanych właśnie na kobietach). Może to wynikać z tego, iż otyłość pośród mężczyzn jest bardziej akceptowana poprzez społeczeństwo. Zabiegi służące w razie leczenia otyłości to przeważnie laparoskopowe wszczepienie opaski regulowanej na żołądek (najmniejszy stopień inwazyjności), rękawowa resekcja żołądka ( a więc wycięcie 80% objętości tej części żołądka, która produkuje grelinę - hormon odpowiedzialny za łaknienie) i ominięcie żołądka i początkowego odcinka jelit, by zmniejszyć trawienie i wchłanianie. Przeciętny czas oczekiwania na operację to 3-5 miesięcy, kiedy to pacjent przygotowywany jest do zabiegu. Po operacji niezbędna jest stała opieka i wizyty kontrolne, ( a więc podobnie, jak w razie innych interwencji chirurgicznych.










Czym jest Zbyt mało zabiegów znaczenie w Leczenie Z .