kalectwo pourazowe procent co to znaczy

Co to jest Kalectwo pourazowe w 25 procent przypadków. Co znaczy: proc. przypadków W Polsce.

Czy przydatne?

Kalectwo pourazowe w 25 procent przypadków definicja

Co znaczy:

Leczenie urazów wielonarządowychKalectwo pourazowe w 25 proc. przypadków

W Polsce umieralność związana z urazami wielonarządowymi wynosi 4 proc., w czasie gdy w Europie – 1,5 proc.. Kalectwo pourazowe występuje w 25 proc. przypadków, co znaczy parametr podwójnie większy niż w Europie. Sam wydatek badań obrazowych to ok. 1,3 tys. zł.
W Centrum Urazowym we Wrocławiu, które rozpoczęło funkcjonowanie w lipcu 2011 roku, do końca grudnia 2011 roku na 62 chorych, 14 zostało przyjętych do leczenia w ramach Centrum. W 68 proc. przypadków przyczyną urazów były wypadki komunikacyjne.


- Najczęstsze są urazy głowy, klatki piersiowej, urazy kończyn dolnych – mówi dr Tomasz Sikora z wrocławskiego Centrum urazowego. – Średnie wydatki przeprowadzenia badań obrazowych u jednego chorego ukształtowały się pośrodku pół roku na poziomie 1364 złote na jednego pacjenta. Nie są w tym wyliczeniu uwzględnione wydatki utrzymania oddziału, wydatki utrzymania pacjenta, leków, opatrunków, czy pracy.


Z obserwacji wynika, iż powiększa się liczba pacjentów przekazywanych do Centrum urazowego, gdyż coraz szersza jest wiadomość o tym, ze centra funkcjonują. Równocześnie jednak poziom finansowania przyznany w przeliczeniu na jednego pacjenta jest niewystarczający.


mechanizm może być wydolny, jeżeli szpitalne oddziały ratunkowe współpracują z ośrodkami o wyższym poziomie referencyjności. Prof. Jan Karski zwrócił uwagę w trakcie Zimowego Sympozjum Medycyny Ratunkowej i Intensywnej Terapii w Karpaczu, iż w NZOZ w Rykach w szpitalnym oddziale ratunkowym dzienna kwota ustala, iż na jednego chorego przypada 40-74 złote.


W Polsce rocznie ulaga urazom ok. 3 mln osób. 300 tys. osób wymaga hospitalizacji. 30 tys. osób umiera. Uraz wielonarządowy to pierwsza powód zgonu osób do 44 roku życia.


Czym jest Kalectwo pourazowe w 25 znaczenie w Leczenie K .