katowice powstanie co to znaczy

Co to jest Katowice: powstanie Laboratorium Prątka. Co znaczy: stworzenie Laboratorium Prątka W.

Czy przydatne?

Katowice: powstanie Laboratorium Prątka definicja

Co znaczy:

Samorząd województwa inwestuje w profilaktykęKatowice: stworzenie Laboratorium Prątka

W Zespole Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych w Katowicach stworzenie Referencyjne Laboratorium Prątka. Dotację na ten cel przekaże samorząd województwa śląskiego. Jednostka zostanie utworzona w ramach realizowanego do 2013 roku programu walki z gruźlicą.
Za ok. 157 tys. złotych z budżetu województwa zostanie zakupione automatyczne urządzenie do hodowli, identyfikacji i oznaczania wrażliwości prątków na leki. Zakup ten jest jednym z najważniejszych warunków do spełnienia, by starać się o uzyskanie certyfikatów pozwalających na otwarcie działalności Regionalnego Referencyjnego Laboratorium Prątka.Aktualnie w woj. śląskim diagnostyka gruźlicy prowadzona jest poprzez sieć poradni gruźlicy i chorób płuc, niestety jednak placówki te nie posiadają nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu, który pozwoliłby na szybkie uzyskanie wyników potencjalnie zarażonego prątkiem gruźlicy pacjenta. Prowadzi to do sytuacji, gdzie czas oczekiwania na wyniki mające potwierdzić gruźlicę u danej osoby wydłuża się nawet do 5 tygodni. Po upływie takiego okresu bardzo trudno jest ponownie dotrzeć do pacjenta, ponadto brak szybkiego wdrożenia leczenia i izolacji chorego naraża na ryzyko zarażenia osoby z otoczenia prątkującego.

Wedle założeniami „Kierunków walki z gruźlicą" prócz Referencyjnego Laboratorium mają być zrealizowane również badania profilaktyczne w ekipach osób największego ryzyka zachorowania na gruźlicę. Wg ostatnich danych epidemiologicznych z 2009 roku badania mogłyby być wykonywane w obszarach o największej zapadalności na gruźlicę. To są powiaty: gliwicki, mikołowski, wodzisławski i miasto Chorzów. Szacuje się, iż badaniami na tym obszarze można aby objąć powyżej 2 tys. osób.ponadto w ramach programu zostaną zorganizowane akcje badań profilaktycznych, tak zwany „Białe Niedziele" skierowane do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego. W ramach „Kierunków walki z gruźlicą" stworzenie również Program Zdrowotny do Walki z Gruźlicą, który będzie określać działania z zakresu profilaktyki, lecznictwa i nauki zdrowotnej z udziałem samorządów lokalnych.


Czym jest Katowice: powstanie znaczenie w Leczenie K .