końskie nowa technologia co to znaczy

Co to jest Końskie: Nowa technologia obrazowania. Co znaczy: obrazowania Szpital Specjalistyczny św.

Czy przydatne?

Końskie: Nowa technologia obrazowania definicja

Co znaczy:

64-rzędowy tomograf komputerowyKońskie: Nowa technologia obrazowania

Szpital Specjalistyczny św. Łukasza w Końskich w październiku 2011 roku zamierza wykonać pierwsze badania nowym, 64-rzędowym tomografem komputerowym. Aktualnie na wyposażeniu placówki jest aparat jednorzędowy.
- Nowy aparat to dla nas przeskok technologiczny – mówi dr Ireneusz Fatek, kierownik pracowni radiologicznej w szpitalu. – Urządzenie z racji na cienkie warstwy pozwala na rejestrację setek, a nawet tys. obrazów w okresie jednego badania, które w zależności od potrzeb mogą być sekwencjonowane i modyfikowane w toku dalszej pracy. Zdolności prawidłowej obsługi aparatu i jego funkcji musimy się nauczyć. W zależności od schorzenia może być gdyż potrzeba innego ustawienia parametrów aparatu, dobierane są odpowiednie programy do uzyskiwania ustalonych informacji diagnostycznych. Programy te są na wyposażeniu standardowym, lecz istnieje sposobność ich modyfikacji w zależności od potrzeb klinicznych. To wszystko świadczy o możliwościach diagnostycznych urządzenia, lecz zdolność przeprowadzenia każdego rodzaju badania trzeba na początku opanować, a to wymaga czasu.


Na start szpital zamierza przeprowadzać badania ogólne klatki piersiowej, jamy brzusznej i głowy. Po odpowiednim przeszkoleniu personelu rozszerzy zakres diagnostyki o badania bardziej specjalistyczne, takie jak obrazowanie tętnic wieńcowych i badania perfuzji narządowej, w tym np. mózgowej. Realizowane będą również badania między innymi wirtualnej kolonoskopii i bronchoskopii.


Urządzenie wspólnie z systemem PACS umożliwiającym przesył plików obrazowych kosztowało ok. 4,7 mln zł. Płatności za aparat odbywają się w ratach. Aparat jest 64-rzędowy z możliwością jednoczasowej akwizycji 128 warstw.


Czym jest Końskie: Nowa technologia znaczenie w Leczenie K .