kraków centrum medycyny co to znaczy

Co to jest Kraków: Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof. Co znaczy: Ratunkowej i Katastrof W.

Czy przydatne?

Kraków: Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof definicja

Co znaczy:

Inwestycja ze środków unijnychKraków: Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof

W Krakowie przy Szpitalu Uniwersyteckim powstaje Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof. Inwestycja warta w sumie ok. 100 mln zł otrzyma 46 mln zł wsparcia unijnego z RPO. Ośrodek CUMRiK ma być wiodący w Polsce. Otwarcie jest planowane w 2012 roku.
Otwarcie Centrum Urazowego planowane jest w 2012 rokuAutor: su.krakow.plProjekt zakłada budowę 5-kondygnacyjnego budynku, gdzie znajdą się między innymi szpitalny oddział ratunkowy, odział zabiegowy i internistyczny, oddział anestezjologii i intensywnej terapii i zaopatrzony w 6 sal blok operacyjny. Całkowity wydatek inwestycji budowlanej to powyżej 50 mln zł. Jego wyposażenie ma kosztować następne 50 mln zł.


- Chodzi o to, tak aby panel ekspertów mógł się zająć w jednym miejscu obrażeniami wielonarządowymi – mówi o zadaniach Centrum dyrektor szpitala, dr Andrzej Kulig.


CUMRiK ma obsługiwać pacjentów poszkodowanych wskutek zdarzeń masowych, katastrof, wypadków drogowych i lotniczych. Ma być przygotowane na udzielanie pomocy w przypadku zamachu terrorystycznego i klęski żywiołowej. Wyposażenie obiektu zostanie zabezpieczone ze środków Ministerstwa Zdrowia i z programu Infrastruktura i Środowisko i Regionalnego Programu Operacyjnego.


Organizacja centrum urazowego, prócz odpowiedniego wyposażenia aparaturowego, powinna uwzględniać konieczność szybkiego przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi częściami. Z racji na specyfikę i wagę szybkości interwencji medycznej czasem konieczna okazuje się segregacja pacjentów w zależności od stopnia poszkodowania. W Polsce ma powstać w sumie 13 centrów urazowych, jednak w większości ich tworzenie opiera się o oddziału już funkcjonujące w danej placówce. W Krakowie w Szpitalu Uniwersyteckim stworzenie praktycznie nowy szpital przeznaczony do udzielania pomocy osobom z bezpośrednim zagrożeniem życia.


Czym jest Kraków: Centrum Medycyny znaczenie w Leczenie K .