stanowko korzystne co to znaczy

Co to jest Stanowisko NSA korzystne dla ZUS. Co znaczy: korzystne dla ZUS Zmiana podejścia w.

Czy przydatne?

Stanowisko NSA korzystne dla ZUS definicja

Co znaczy:

spółki muszą się odmiennie rozliczać



Stanowisko NSA korzystne dla ZUS





Zmiana podejścia w dziedzinie opodatkowania abonamentów medycznych może mieć wpływ na rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Socjalnych, gdyż podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia socjalne stanowi przychód w rozumieniu regulaminów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.




Adam MariukAutor: Deloitte Doradztwo Podatkowe Sp. z ograniczoną odpowiedzialnością



równocześnie NSA nie odniósł się do kwestii ustalania wysokości przychodu powstającego po stronie pracowników przez wzgląd na wykupieniem dla nich poprzez pracodawców abonamentów medycznych. Sprawa zaliczenia prywatnej opieki medycznej do przychodów poprzez sporo lat była obiektem różnych interpretacji organów podatkowych i pracodawców.. Pracodawcy podnosili, iż zapewnienie dostępu do prywatnej opieki medycznej poprzez wykupienie abonamentów medycznych nie skutkuje automatycznego stworzenia przychodu po stronie pracowników, gdyż w razie świadczeń nieodpłatnych rozpoznanie przychodu uzależnione jest od jego faktycznego otrzymania (a więc skorzystania z rady medycznej). Pracodawcy wskazywali przy tym, iż nie mają wiedzy, który pracownik i z jakich usług medycznych naprawdę skorzystał i tym samym jaki uzyskał przychód. Organy skarbowe podnosiły natomiast w późniejszych interpretacjach, że w razie abonamentów medycznych świadczeniem nieodpłatnym nie jest usługa medyczna a sama sposobność skorzystania z prywatnej służby zdrowia i iż pracownik uzyskuje podlegające opodatkowaniu przysporzenie majątkowe w chwili objęcia poprzez pracodawcę pakietem medycznym.

Wobec powyższych niejasności kwestia abonamentów medycznych skierowana została do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA w składzie 7 sędziów podjął uchwałę, gdzie stwierdził, iż pakiety medyczne uprawniające do bezpłatnego korzystania z prywatnej opieki medycznej niewchodzącej w zakres medycyny pracy skutkują powstaniem po stronie pracowników korzyści majątkowej. Wedle stanowiskiem Sądu, pakiety medyczne są wartością ekonomiczną, zatem osoba objęta danym świadczeniem otrzymuje przysporzenie majątkowe. Sąd podkreślił, iż nieodpłatnym świadczeniem, kreującym wymóg podatkowy jest samo zapewnienie pracownikowi dostępu do prywatnej służby zdrowia (nabycie uprawnień do skorzystania z tych usług) i nie ma znaczenia czy pracownik skorzystał ze świadczeń medycznych czy także nie. Podsumowując, wedle treścią uchwały NSA, wykupione poprzez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich zastosowania, nieodpłatne świadczenie, którego wartość powinna być rozpoznana jako przychód ze relacji pracy.

Uchwała NSA wydaje się ostatecznie rozstrzygać sprawę (sądy są w zasadzie powiązane wykładnia NSA) i powinna skutkować jednolitym podejściem zarówno organów podatkowych jak i sądów do kwestii opodatkowania abonamentów medycznych. Uchwała ta ma szczególnie spore znaczenie dla tych pracodawców, którzy dotąd nie pobierali i nie wpłacali podatku od abonamentów medycznych wykupionych dla pracowników. Władze podatkowe mogą gdyż, powołując się na jej treść, kwestionować dotychczasową praktykę pracodawców, którzy nie rozpoznawali wartości abonamentów medycznych jako przychodu podlegającego opodatkowaniu i wymagać zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od tego rodzaju świadczeń za moment nawet do 5 lat wstecz. Co więcej, zmiana podejścia w dziedzinie opodatkowania abonamentów medycznych może mieć także wpływ na rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Socjalnych, gdyż podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia socjalne stanowi przychód w rozumieniu regulaminów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.










Czym jest Stanowisko NSA korzystne dla znaczenie w Leczenie S .