współpłacenie szansą co to znaczy

Co to jest Współpłacenie szansą na skrócenie kolejek. Co znaczy: skrócenie kolejek Współpłacenie.

Czy przydatne?

Współpłacenie szansą na skrócenie kolejek definicja

Co znaczy:

Raport dotyczący ochrony zdrowia



Współpłacenie szansą na skrócenie kolejek





Współpłacenie może stanowić od 1 do 3 procent budżetu NFZ, lecz jest szansą na skrócenie kolejek do świadczeń, a powołanie Agencji Taryfikacji ustabilizuje ich wycenę i zmniejszy skalę niegospodarności w ochronie zdrowia - wynika z nowego raportu SGH we współpracy z Ernst & Young.




współpłacenie pacjentów może zmniejszyć kolejki do świadczeńAutor: Shutterstock



Budżet NFZ wynosi ok. 60 mld zł rocznie. Pochodzi z wpływów ze składek obowiązkowych płaconych poprzez osoby pracujące.


Rozwiązaniem rekomendowanym poprzez autorów raportu byłoby wprowadzenie współpłacenia tylko za rady specjalistyczne, wykraczające poza fundamentalną opiekę zdrowotną, przy jednoczesnym zachowaniu tak zwany systemów ochronnych (wyłączeń ze współpłacenia) na przykład dla osób po 65 roku życia.


– Wiemy, iż na Węgrzech wprowadzenie współpłacenia skończyło się fiaskiem z racji na sporą niechęć socjalną do tego rozwiązania. Nie to jest jednak przyczyna, aby w Polsce od razu rezygnować z tego pomysłu. Powinniśmy chociaż wyciągnąć wnioski z tych doświadczeń. Zakładając, iż wprowadzimy współpłacenie zawierające skuteczną stawkę, która będzie równocześnie akceptowana poprzez społeczeństwo, jest możliwe, by przyniosło to pozytywny skutek. Warto także podkreślić, iż wprowadzenie współpłacenia jest jedną z reform, które można przeprowadzić relatywnie błyskawicznie. Pozostałe wymagają większych wysiłków i zmian instytucjonalnych – mówi Łukasz Zalicki, partner zarządzający Działem Doradztwa Biznesowego Ernst & Young.


Innym rozwiązaniem mającym na celu poprawę mechanizmu ochrony zdrowia, które przytaczają autorzy raportu, są dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne, pozwalające na szybszy dostęp do usług medycznych i tym samym skrócenie listy oczekujących na świadczenia. Dzięki ubezpieczeniom suplementarnym możliwe jest także poszerzenie wyboru dostawców świadczeń. Dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne są popularne w państwach śródziemnomorskich (Włochy, Grecja, Hiszpania, Portugalia), a również w Wielkiej Brytanii.


– Trudno przesądzać, jakim zainteresowaniem cieszyć się będą dobrowolne dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Zależeć będzie to zarówno od postrzeganej jakości powszechnej opieki zdrowotnej, jak i relacji cen do postrzeganej wartości oferowanych polis – mówi Łukasz Zalicki. Ustawa o Agencji Taryfikacji


Autorzy raportu proponują także wprowadzenie w życie Ustawy o Agencji Taryfikacji, a więc ustabilizowaniu mechanizmu wyceny świadczeń, który pozwoliłby lepiej zapobiegać negatywnym skutkom ubezpieczeń suplementarnym (dofinansowywania sektora prywatnego poprzez obszar publiczny). Natomiast w razie wprowadzenia w Polsce konkurencji w systemie bazowym, zwiększyłaby się efektywność wydatkowanych środków na ochronę zdrowia.


Raport został przygotowany poprzez zespół badaczy Igę Magda, która jest adiunktem w Katedrze Ekonomii Szkoły Głównej Handlowej i Krzysztofa Szczygielskiego, adiunkta w Katedrze Ekonomii Uczelni Łazarskiego. Badacze przeanalizowali trzy możliwe scenariusze zmian instytucjonalnych przez pokazanie wydatków, korzyści, szans i zagrożeń wynikających z wprowadzenia wybranych reform w dziedzinie metody finansowania opieki zdrowotnej. Z ich analizy wynika, iż każdy z zaproponowanych kierunków zmian stanowi szansę poprawy funkcjonowania polskiego mechanizmu ochrony zdrowia. Jednak jedynie współpłacenie można wprowadzić względnie prosto. w razie pozostałych wymagałoby to jednak gruntownej przebudowy obecnego otoczenia instytucjonalnego mechanizmu ochrony zdrowia.


Celem programu Ernst & Young Sprawne Kraj jest inicjowanie i wspieranie działań na rzecz poprawy funkcjonowania instytucji publicznych w Polsce. przez program, Ernst & Young aktywnie włącza się do publicznej debaty nad reformą państwa. Program adresowany jest w szczególności do środowisk politycznych, naukowych, gospodarczych i organizacji pozarządowych.










Czym jest Współpłacenie szansą na znaczenie w Leczenie W .