dostęp dokumentacji jako co to znaczy

Co to jest Dostęp do dokumentacji jako prawo i obowiązek. Co znaczy: wymóg Szereg szczegółowych.

Czy przydatne?

Dostęp do dokumentacji jako prawo i obowiązek definicja

Co znaczy:

Dokumentacja medyczna



Dostęp do dokumentacji jako prawo i wymóg





Szereg szczegółowych regulaminów dotyczących udostępniania informacji publicznej zawarto w art. 23-30 Ustawy o prawach pacjenta. Stanowią one rozwinięcie poprzednich regulacji zawartych w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej i ustawie o ochronie danych osobowych.




Sprawy dokumentacji medycznej klasyfikuje Ustawa o prawach pacjentaAutor: Shutterstock



wedle ustawą o prawach pacjenta dokumentacja medyczna może być udostępniana samemu pacjentowi, czyli osobie zwracającej się o udzielenie świadczeń zdrowotnych albo korzystającej ze świadczeń zdrowotnych udzielanych poprzez podmiot udzielający świadczeń albo osobę wykonującą zawód medyczny. Ponadto wiadomość ta może być udostępniana przedstawicielowi ustawowemu (na przykład rodzicowi, opiekunowi osoby ubezwłasnowolnionej kompletnie) i osobie upoważnionej poprzez pacjenta.

Dodać przy tym należy, iż nawet w razie śmierci pacjenta, prawo wglądu do dokumentacji medycznej ma jedynie ta osoba, która została upoważniona poprzez pacjenta za życia. Ustawa nie precyzuje jednak formy, w jakiej ma być udzielone upoważnienie. Zwłaszcza nie stanowi, iż powinno być udzielone w formie pisemnej. Dlatego należy uznać za wystarczające udzielenie go w formie ((na przykład ustnej. Ewentualne trudności w ustaleniu, czy upoważnienie zostało rzeczywiście udzielone mogą być rozstrzygane w oparciu o wszelakie dostępne dowody, (((na przykład zeznania świadków.


Z ustawy wynika, iż dokumentację medyczną mają wymóg udostępnić wszystkie podmioty, których obowiązkiem jest przestrzeganie praw pacjentów, czyli organy władzy publicznej właściwe w dziedzinie ochrony zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych, osoby wykonujące zawód medyczny i inne osoby uczestniczące w udzielaniu świadczeń zdrowotnych - zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne, ((((na przykład podmioty lecznicze niebędące przedsiębiorcami.


Ustawa precyzuje, iż pacjent ma prawo do dostępu jedynie do dokumentacji medycznej dotyczącej stanu jego zdrowia i udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Ustawa nie zawiera normatywnej definicji definicje dokumentacja medyczna. Chociaż na podstawie całokształtu jej postanowień można uznać, iż dokumentacją tą jest każda wiadomość utrwalona w dowolnej formie (zarówno papierowej, jak i elektronicznej) na temat stanu zdrowia pacjenta/ pacjentów albo udzielonych pacjentowi/pacjentom świadczeń zdrowotnych. Pacjent korzystający z prawa dostępu do dokumentacji medycznej może uzyskać dostęp jedynie w dziedzinie danych go dotyczących, czyli odnoszących się do jego stanu zdrowia albo świadczeń zdrowotnych mu udzielonych. Nie znaczy to jednak, iż pacjentowi przysługuje jedynie prawo do dostępu do tak zwany dokumentacji indywidualnej. Przeciwnie, przysługuje mu również prawo dostępu do dokumentacji zbiorczej, (((((na przykład księgi zabiegów albo księgi sali porodowej chociaż tylko w dziedzinie danych odnoszących się do danego pacjenta. W takim przypadku podmiot udostępniający dokumentacje medyczną zbiorczą jest obowiązany przedsięwziąć środki uniemożliwiające pacjentowi wgląd do danych zwartych w dokumentacji, które nie odnoszą się do jego osoby.


Piotr Pawłowski, Adwokat

Associate w Domański Zakrzewski Palinka sp. k.










Czym jest Dostęp do dokumentacji jako znaczenie w Leczenie D .