może kontrolować zapowiedzi co to znaczy

Co to jest NFZ może kontrolować bez zapowiedzi. Co znaczy: zapowiedzi Narodowy Fundusz Zdrowia może.

Czy przydatne?

NFZ może kontrolować bez zapowiedzi definicja

Co znaczy:

Prawo w ochronie zdrowia



NFZ może kontrolować bez zapowiedzi





Narodowy Fundusz Zdrowia może przeprowadzać kontrole w szpitalach bez wcześniejszego informowania ich o takim zamierzeniu. Zawiadomienie o kontroli może zostać przekazane szpitalowi w dniu jej rozpoczęcia. Wyjątkiem jest sprawdzenie realizacji świadczeń POZ.








- NFZ może prowadzić kontrole koordynowane, a więc prowadzone poprzez więcej niż jedną jednostkę organizacyjną NFZ i niekoordynowane na podstawie przygotowanych przedtem i zatwierdzonych rocznych planów kontroli. Ponadto, w przypadku potrzeby, mogą zostać podjęte kontrole doraźne – mówi mec. Piotr Dynowski z kancelarii Bird & Bird.


Rozpoczynając kontrolę, Fundusz ma wymóg podać podstawę prawną i element i zakres kontroli, miejsce jej prowadzenia, a również termin jej rozpoczęcia i zakończenia.


- Rozpoczynając kontrolę, osoba ją przeprowadzająca powinna okazać upoważnienie do przeprowadzenia kontroli wspólnie z legitymacją służbową lub dowodem osobistym w razie osoby przeprowadzającej kontrolę niebędącej pracownikiem NFZ. Zatem w razie nieokazania ww. dokumentów placówka kontrolowana ma prawo odmówić dopuszczenia kontrolera do czynności – mówi mec. Dynowski.


Szpital publiczny jest zobowiązany do przedkładania NFZ żądanej dokumentacji i udzielania

wszelkich informacji i pomocy niezbędnych przez wzgląd na prowadzoną kontrolą. Kontroler może żądać sporządzenia niezbędnych do kontroli odpisów albo wyciągów z dokumentów, jak także zestawień i obliczeń sporządzonych na podstawie dokumentów - mówi Piotr Dynowski.


Po przeprowadzonej kontroli, kontroler sporządza i podpisuje protokół, który następnie przekazuje kierownikowi jednostki kontrolowanej. Kierownik może: podpisać protokół (tym samym zgadza się z ustalonym wskutek kontroli stanem faktycznym), zgłosić zastrzeżenia do protokołu i nie podpisywać protokołu do czasu ich rozpatrzenia poprzez kontrolera, odmówić podpisania protokołu kontroli.

Podmiot kontrolowany może również zgłosić zastrzeżenia do wystąpienia pokontrolnego.


Podstawowymi aktami prawnymi dotyczącymi przeprowadzenia kontroli poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia w szpitalu publicznym są Ustawa z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i rozporządzenie Ministra Zdrowia z 15 grudnia 2004 roku w kwestii szczegółowego metody i trybu przeprowadzania kontroli poprzez podmiot zobowiązany do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych. Istotnym dokumentem jest również zarządzenie prezesa NFZ z 13 maja 2009 roku w kwestii planowania, przygotowania i prowadzenia postępowania kontrolnego i realizacji wyników kontroli zmienione zarządzeniem z dnia 19 maja 2009 roku.










Czym jest NFZ może kontrolować bez znaczenie w Leczenie N .