W Polsce jest miejsce dla 5 robotów da Vinci definicja
Międzynarodowy Kongres Chirurgii Robotowej
W Polsce jest miejsce dla 5 robotów da Vinci
Polsce potrzebnych jest 5 robotów da Vinci, aczkolwiek przy porównaniu nasycenia tą techniką w przeliczeniu na mln mieszkańców z takim państwem jak Belgia, przy populacji Polski można byłoby zainstalować 87 mechanizmów da Vinci. Te zabiegi nie są jednak refundowane poprzez NFZ.
Chirurgia robotowa ma wykorzystanie w ustalonych typach zabiegówAutor: PTCHR
aktualnie na całym świecie pracuje już 2 126 robotowych mechanizmów chirurgicznych da Vinci i każdego dnia przybywa jeden robot. Najwięcej, ponieważ 1 548 robotów, pracuje w stanach zjednoczonych ameryki. W Europie jest ich 372. Europejskim liderem jest Belgia. Tam w przeliczeniu na mln mieszkańców przypada 2,3 mechanizmu da Vinci.
Zakup pierwszego w Polsce praca chirurgicznego da Vinci w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu nie oznaczał tylko możliwości przeprowadzenia operacji na najwyższym poziomie. Spowodował również powrót do państwie wybitnego specjalisty w zakresie robotyki chirurgicznej, dr. Marka Zawadzkiego.
Na całym świecie w 2011 roku wykonano ok. 360 tys. operacji chirurgicznych przy zastosowaniu mechanizmu da Vinci, a to wskazuje na znaczny przyrost o 29 proc. w porównaniu z rokiem 2010.
- Jednym z nadrzędnych celów Kongresu jest przedstawienie światowych osiągnięć chirurgii robotowej i upowszechnienie jej w naszym państwie i powstanie poprzez ekspertów z Polski i zagranicy rekomendacji wykorzystania robotów chirurgicznych do operacji z zakresu urologii, ginekologii, chirurgii ogólnej i onkologicznej, chirurgii naczyniowej i transplantologii – mówi prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego we Wrocławiu. Drugim wiodącym tematem będzie sposobność finansowania poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia i inne źródła, operacji przeprowadzanych przy użyciu robotów chirurgicznych.
Bohaterami kongresu będą dwa roboty chirurgiczne – da Vinci (stworzony poprzez amerykańską firmę Intuitive Surgical) i Robin Heart (stworzony poprzez zespół naukowców z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu). Robot chirurgiczny da Vinci umożliwia przeprowadzenie nadzwyczajnie dokładnych operacji w trudno dostępnych okolicach ludzkiego ciała, gdzie ze względów anatomicznych operacje są bardzo trudne albo niewykonalne dla rąk chirurga. Dzięki wykorzystaniu kamer 3D, HD i dziesięciokrotnego zwiększenia doktor uzyskuje doskonały ogląd operowanego miejsca. Ramiona urządzenia kierowane poprzez wyspecjalizowanego chirurga dzięki specjalnej konsoli pozwalają na przeprowadzenie operacji po wykonaniu minimalnego nacięcia w ciele pacjenta. To natomiast znaczy mniejszą utratę krwi i szybszą rekonwalescencję. Korzystanie z praca chirurgicznego znaczy również korzyści dla chirurga – sposobność uzyskania kolorowego obrazu 3D, HD, skanowanie ruchów jego rąk, brak ryzyka nieprecyzyjnego cięcia wywołanego drżeniem rąk, zapewnienie ergonomicznej pozycji dla chirurga w okresie wielogodzinnej operacji.
Czym jest W Polsce jest miejsce dla 5 znaczenie w Leczenie W .