resuscytacji skuteczność co to znaczy

Co to jest Większa skuteczność resuscytacji. Co znaczy: skuteczność resuscytacji Rozmowa z Markiem.

Czy przydatne?

Większa skuteczność resuscytacji definicja

Co znaczy:

Wytyczne 2010 resuscytacji krążeniowo-oddechowej



Większa skuteczność resuscytacji





Rozmowa z Markiem Nowickim, Specjalistą do spraw Aparatury Medycznej w spółce Paramedica Polska Sp. z ograniczoną odpowiedzialnością na temat wytycznych resuscytacji krążeniowo-oddechowej 2010 i wpływie nowych regulaminów na oferowny sprzęt.









Czego dotyczą najnowsze Wytyczne 2010 resuscytacji krążeniowo-oddechowej ?



18 października 2010 roku Europejska Porada Resuscytacji (ERC) ogłosiła nowe Wytyczne 2010 resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) oparte na najnowszych dowodach naukowych opublikowanych od ostatniej rewizji Wytycznych 2005. Nowe wytyczne koncentrują się na kliku podstawowych aspektach zabiegów ratujących życie:



1. Głównym działaniem w resuscytacji są uciśnięcia klatki piersiowej, które może wykonywać każdy. Wskazanie dla świadków zdarzenia jest proste – jeżeli poszkodowany nie reaguje naciskaj błyskawicznie i mocno na środek klatki piersiowej, z głębokością przynajmniej 5 cm i częstością przynajmniej 100 na minutę. Bez wykonywania uciśnięć klatki piersiowej w momencie 4-5 min. od straty przytomności mózg zostanie nieodwracalnie uszkodzony.

2. Wytyczne 2010 podkreślają wagę wczesnego, nieprzerwanego prowadzenia wysokiej jakości uciśnięć klatki piersiowej u osób z nagłym zatrzymaniem krążenia z wykorzystaniem sprzętu dostarczającego informację zwrotną dotyczącą jakości RKO.

3. Uciśnięcia klatki piersiowej powinny być zatrzymywane na krótko, jedynie aby umożliwić ważne interwencje.

4. Rekomendowane jest wykonanie wczesnej defibrylacji z przerwaniem uciskania klatki piersiowej na moment nie dłuższy niż 5 sekund. Inicjalna defibrylacja może, w połączeniu z uciśnięciami klatki piersiowej, być procedurą ratującą życie u wielu poszkodowanych z zatrzymaniem krążenia.

5. Wytyczne 2010 zwiększają nacisk na wykorzystanie kapnografii w celu potwierdzenia i monitorowania położenia rurki dotchawiczej, jakości prowadzonej RKO i powrotu krążenia spontanicznego, a również wykorzystanie pulsoksymetrii i/albo gazometrii krwi w celu dostosowania podaży tlenu do potrzeb pacjenta.

6. Wytyczne 2010 potwierdzają znaczenie terapeutycznej hipotermii wdrożonej po zatrzymaniu krążenia. Schłodzenie pacjentów po epizodzie zatrzymania krążenia do temperatury 32-34°C na 12-24 godz. znacznie powiększa szanse na przeżycie z dobrym efektem neurologicznym.



Natychmiast wdrożone i mocne uciśnięcia klatki piersiowej, minimalizacja przerw u uciskaniu, inicjalna defibrylacja i schładzanie pacjentów po zatrzymaniu krążenia są najważniejszymi elementami resuscytacji w nowych Wytycznych ERC 2010.



Jaki wpływ te wytyczne mają na sprzęt służący w ratownictwie medycznym ?

Nakierowanie uwagi na wysokiej jakości uciśnięcia klatki piersiowej w trakcie nagłego zatrzymania krążenia doprowadziło do opracowania urządzeń wspomagających ratowników w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. To są urządzenia do mechanicznej RKO, a również sprzęt monitorujący częstość i głębokość uciśnięć. Urządzenia te bądź zastępują ratowników w wykonywaniu uciśnięć (między innymi AutoPulse), bądź podają wiadomości zwrotne dotyczące jakości prowadzonych działań (na przykład Pocket CPR). Funkcje monitorowania częstości i głębokości uciśnięć klatki piersiowej zostały również wprowadzone do defibrylatorów czołowych producentów światowych.



Jakie rozwiązanie zastosowaliście Kraj w oferowanym sprzęcie ?

Obecnie dostarczane defibrylatory spółki ZOLL Medical Corporation są standardowo zaopatrzone w funkcję wspomagania resuscytacji krążeniowo-oddechowej Real CPR Help. Zintegrowany z elektrodą defibrylacyjną czujnik monitoruje głębokość i częstość uciśnięć klatki piersiowej w okresie rzeczywistym, podając wiadomości „uciśnij mocniej” //albo „dobry ucisk”. Funkcja metronomu zapewnia uzyskanie i utrzymanie właściwego tempa uciśnięć, a na ekranie defibrylatora prezentowana jest graficzna wiadomość o prawidłowości realizowanych działań. Poważnym wyzwaniem dla zespołów ratownictwa medycznego jest zalecenie wykonania defibrylacji w okresie przerwy w uciskaniu klatki piersiowej nie dłuższej niż 5 sekund (w tym ocena zapisu EKG i wskazań do defibrylacji). Wprowadzona w defibrylatorach ZOLL E Series i R Series technologia cyfrowego filtrowania sygnału see-thru CPR zapewnia podgląd niezakłóconego zapisu EKG w czasie uciskania klatki piersiowej. Umożliwia to wstępną analizę zaburzeń rytmu bez przerywania RKO i przygotowanie defibrylatora do wykonania defibrylacji.



Czy rozwiązania te dotyczą bezpieczeństwa pacjentów, czy szybkości działania, czy innych czynników ?

Rozwiązania wprowadzone w defibrylatorach ZOLL zmierzają w pierwszej kolejności do powiększenia skuteczność resuscytacji. Dziś, co niezbicie wynika ze stwierdzeń zawartych w Wytycznych 2010 ERC i badań klinicznych, niska skuteczność resuscytacji (w tym nieodpowiednia jakość uciskania klatki piersiowej) stanowi fundamentalne wyzwanie w działaniach ratowniczych w sytuacjach nagłego zatrzymania krążenia. Nie bez znaczenia jest również sposobność zmiany procedur postępowania w sytuacjach NZK, jak choćby sposobność prowadzenia uciśnięć dzięki urządzenia AutoPulse w czasie transportu pacjenta w ambulansie (bez zatrzymywania pojazdu).



Czy wykorzystanie nowych rozwiązań wpływa na przyrost ceny sprzętu?

Jest oczywiste, iż opracowanie i wdrożenie nowych technologii wpływa na przyrost ceny sprzętu ratującego życie. To jest jednak wydatek, jaki warto ponieść ze świadomością, iż dają one sposobność uratowania wielu ludzkich istnień.









Czym jest Większa skuteczność znaczenie w Leczenie W .