lupą mammografia co to znaczy

Co to jest Mammografia pod lupą. Co znaczy: lupą Wybór urządzenia do diagnostyki mammograficznej.

Czy przydatne?

Mammografia pod lupą definicja

Co znaczy:

Liczy się jakość i dawka promieniowania



Mammografia pod lupą





Wybór urządzenia do diagnostyki mammograficznej, biorąc pod uwagę aspekty kliniczne, techniczne i ekonomiczne jest niewątpliwie trudny, dlatego trzeba uważnie przyjrzeć się zastosowanym rozwiązaniom, oprzyrządowaniu i ofercie producentów.








Nowo otwarty Szpital Medicover także był zmuszony zmierzyć się z problemem wyboru odpowiedniego urządzenia. W Szpitalu przeprowadza się, pomiędzy innymi, operacje w dziedzinie chirurgii małoinwazyjnej. Placówka posiada dobrze przygotowane zaplecze: 128 rzędowy tomograf, pierwsze takie urządzenie w Polsce i pracownię rezonansu magnetycznego z 18-kanałowym rezonansem. W Szpitalu funkcjonuje także cyfrowa pracownia rentgenowska i pracownia ultrasonograficzna zaopatrzona w aparat Dopplera, a również – czemu pomiędzy innymi poświęcimy poniżej uwagę – pracownia mammograficzna. Znajduje się w niej cyfrowy aparat wykorzystywany do badań mammograficznych.

Zdjęcie mammograficzne

Mammografia jest radiologicznym badaniem sutka (gruczołu piersiowego) przy zastosowaniu miękkiego promieniowania rentgenowskiego.

Badanie powiązane jest z wykonaniem zdjęć rentgenowskich w dwóch projekcjach dla każdego sutka, skośnej i osiowej. W przypadku wskazań klinicznych mogą być realizowane zdjęcia celowane. Zadaniem mammografii jest uzyskanie na zdjęciach obrazu tkanek miękkich sutka, a co zatem idzie, rozpoznawanie nieprawidłowości, związanych z budową sutków, obecnością guzów, w tym w pierwszej kolejności raka.

Badanie pozwala wykryć ognisko pierwotne mniejsze niż 1cm, co po wykorzystaniu leczenia chirurgicznego daje całkowite wyleczenie albo pięcioletnie bezobjawowe przeżycie u 90 procent chorych. Dzięki mammografii możliwe jest również uwidocznienie mikrozwapnień, których rozpoznanie ma bardzo spore znaczenie w diagnostyce raka sutka.

Wymogi dla aparatu

By badanie było „czułe” na wszelakie nieprawidłowości, komfortowe i bezpieczne dla pacjentek urządzenie miało spełniać następujące warunki postawione poprzez Medicover: dwumateriałowa, czteroogniskowa anoda lampy W/Rh; funkcja automatycznej kompresji piersi (Opcomp), funkcja Opdose.

Zastosowana technologia wolframowa-rodowa (W/Rh) pozwala znacząco obniżyć dawkę w porównaniu z tradycyjną technologia molibdenową. To jest szczególnie istotne, gdy badane piersi mają wyższą gęstość, w razie których można uzyskać obniżenie dawki nawet do 50 procent , przy jednoczesnym zachowaniu obrazu o wysokiej jakości.

Co się wybiera w pierwszej kolejności przy wyborze mammografu? – Wybiera się jakość, która jest główna dla lekarzy i pacjenta. Po pierwsze kładziemy nacisk na możliwie najmniejszą dawkę promieniowania, a po drugie na idealną jakość otrzymanego obrazu – podkreśla dr Maciej Jaworski, szef Centrum Diagnostycznego w Szpitalu Medicover. Wybrane aparaty oferowane poprzez producentów to gwarantują.

Funkcje urządzenia

Aparat zaopatrzony jest także w funkcję automatycznego doboru siły kompresji, która pozwala uciskać pierś tak długo, jak długo jest ona miękka i poddaje się kompresji, wstrzymując dalszy ucisk wtedy, gdy nie ma on wpływu na lepszą jakość obrazu.

Tj. bardzo ważna sprawa – tryb nacisku na pierś, gdyż chodzi o komfort badania kobiety. Czego gdyż każda kobieta boi się w mammografii? Ucisku, gdyż ujmując to potocznie, aparat mammograficzny chwyta niemal jak imadło.
By zapobiec bólowi, w urządzeniu działa szczególny mechanizm, który bazuje na tym, iż stolik aparatu podjeżdża i zatrzymuje się automatycznie, jeżeli kobietę boli. Rozpłaszcza całą pierś, lecz ona tego prawie nie czuje. Nie to jest badanie całkowicie bezbólowe, lecz w porównaniu z innymi to wielka różnica.

Bardzo spore znaczenie ma także funkcja automatycznego doboru dawki, która pozwala na ustawienie przedtem zaprogramowanych parametrów ekspozycji w celu zapewnienia optymalnej dawki dla pacjentki.

Z myślą o użytkowniku zastosowano również funkcję automatycznej kontroli ekspozycji, wykorzystującą całą powierzchnię piersi znajdującą się na detektorze, co tym samym gwarantuje optymalną dawkę. Usprawnia to bardzo pracę osób obsługujących aparat. Gdy badanie zostaje zakończone, mechanizm automatycznie otwiera program planujący badanie.

Nowości w systemach

Na uwagę zasługuje dodatkowa nowość, która dopiero dopiero co pojawiła się w niektórych systemach mammograficznych. Chodzi o funkcję zmiany oświetlenia panela MoodLight, która podkreśla łagodność kształtów i wyrazistość urządzenia. Świetlny panel LED zapewnia większy komfort i sprawia, iż badanie staje się przyjaźniejsze w miłej atmosferze. W trakcie wykonywania badań można wybrać dynamiczne zmienianie się barwy oświetlenia, wg indywidualnych preferencji pacjentki bądź obsługi.

– W zakupionym urządzeniu znajduje się również szczególny detektor, dzięki któremu można skrócić czas pomiędzy poszczególnymi ekspozycjami. W krótkim czasie technik może dostać wstępny podgląd obrazu pozwalający błyskawicznie ocenić, czy projekcja była poprawnie wykonana. Taka oszczędność czasu sprawia, iż badania przebiegają sprawniej i wydajniej – podkreśla Dr Maciej Jaworski, szef Centrum Diagnostycznego w Szpitalu Medicover.

Zazwyczaj jak to gdyż wygląda? Przy normalnym analogowym aparacie czy urządzeniu innej konstrukcji użytkownik będzie widział obraz za ok. 15 czy 20 min.. w razie aparatu cyfrowego z opcją natychmiastowego podglądu technik ma obraz od razu i całość znajduje się błyskawicznie na stacji roboczej lekarza, który może szybko zanalizować wyniki badania. to jest niewątpliwa korzyść dla lekarzy, a również pacjentów.

Dla pacjenta i obsługi

Mechaniczny, izocentryczny obrót ramienia aparatu zapewnia sposobność wcześniejszego wyboru innych kątów ekspozycji. Wysokość mechanicznego stołu dla pacjentek można regulować z poziomu stanowiska do badań i dzięki pedału nożnego – co bardzo ułatwia pracę personelowi obsługującemu aparat.

Z myślą o komforcie pacjentek w urządzeniu zaplanowano mechaniczną i manualną kompresję (ucisku piersi) przy przedtem ustalonej sile i cyfrowy wyświetlacz siły i grubości kompresji. Zainstalowano również automatyczną kolimację do wielkości wymaganego pola promieniowania wedle wybraną płytką kompresyjną i zintegrowany parametr pozycji/kolimatora.

Następnym udogodnieniem jest sposobność obrotu pozycjonera jednym dotknięciem. Za jednym dotknięciem głowica lampy natychmiast przechodzi z pozycji kraniokaudalnej do projekcji skośnej przyśrodkowo-bocznej. Przy wykonywaniu badań przesiewowych pacjentki badane są seryjnie. Bardzo istotna jest więc sposobność obsługi mechanizmu. I tak na przyklad można zapewnić trzy metody włączania promieniowania rentgenowskiego.

Następną kwestią techniczną, o której należy pamiętać jest stolik w aparacie. Lekarze gdyż mają
zazwyczaj problem z badaniem lub małych piersi lub sporych. Małe
zazwyczaj są piersiami gruczołowymi i można je zbadać także ultrasonograficznie, z kolei spore
zazwyczaj są piersiami tłuszczowymi i nie zbada się ich żadną inną sposobem – tylko i wyłącznie mammograficznie. Stolik mammograficzny musi więc być na tyle spory, tak aby je zmieścić.

Kompleksowa opieka

wg eksperta Centrum Medicover, aparatem zainstalowanym w Centrum Diagnostycznym Szpitala można przeprowadzać zarówno spare-screeninng, a więc wszelakie rodzaju badanie wybiórcze, a również badanie dedykowane. Szpital może zapewnić opiekę i kompleksową diagnostykę i prowadzić pacjentki, które są w ekipie ryzyka, nawet pacjentki onkologiczne.

Dlaczego jest w stanie je prowadzić? – Dlatego iż mamy w swojej ofercie nie tylko i wyłącznie mammografię, także USG z wykrywaniem mikrokalcyfikacji specjalnym programem. Posiadamy również rezonans magnetyczny, który jest zaopatrzony w specjalną cewkę do RM, typową tylko i wyłącznie do piersi. To już jest najwyższa jakość diagnostyczna. Mamy także dostęp obecnie do biopsji gruboigłowej i wykonujemy ją w przypadku potrzeby – opisuje dr Jaworski.

Aktualnie ten cały połączony mechanizm diagnostyczny jeszcze nie działa, lecz wszystkie przedmioty Centrum posiada. Najpierw przyszłego roku, a więc za ok. 3 miesiące, Szpital będzie miał w ofercie pełen pakiet, kompleksową usługa skierowaną do kobiet. Najpierw pacjentka będzie mogła porozmawiać z lekarzem. Później doktor zleca badanie: czy to będzie pierwsze badanie tego typu u młodych kobiet – w takim razie kieruje na USG. Ewentualnie kwalifikuje pacjentkę do badania mammograficznego. Jeśli po mammografii są wskazania do rozszerzenia diagnostyki o ultrasonografię, to się ją wykonuje. Może się także okazać, iż potrzebna jest biopsja lub badanie rezonansem magnetycznym.
wg szefa Centrum Diagnostycznego, taka kompleksowa diagnostyka to sprawa podejścia i filozofii leczenia pacjenta, którą kieruje się szpital.

Aparaty cyfrowe i analogowe

obecnie placówki medyczne mogą kupić dwa fundamentalne rodzaje mammografów: analogowe i cyfrowe. Zarówno aparaty cyfrowe – tego typu, jaki posiada Szpital Medicover – i analogowe pozwalają na badania wysokiej jakości. Jednak coraz więcej kierowników diagnostyki w placowkach medycznych wybiera nowocześniejsze cyfrowe urządzenia. Dr Maciej Jaworski wskazuje od razu na fundamentalną różnicę pomiędzy oboma typami mammografii. – Odmiennie się wycenia badanie zrobione na sprzęcie analogowy, odmiennie się wycenia badanie wykonane na aparacie cyfrowym. To zupełnie inna jakość i zupełnie inne wydatki.

Jak tłumaczy szef diagnostyki Szpitala Medicover, do niedawna cyfrowe aparaty nie były dopuszczane do użytkowania z racji na jakość. W czym leżał problem? W tym, iż wykonanego zdjęcia już nie ogląda
aktualnie na kliszach. Klisze są niebywale wysokiej jakości, stąd także ich wysoka cena. Korzystając z urządzeń cyfrowych, można oglądać je tylko i wyłącznie na monitorach.

Co jest ograniczeniem? Oczywiście jakość tych monitorów, które mają czterokrotnie większą rozdzielczość niż monitory do zwykłego oglądania zdjęć z cyfrowego rentgena. Rozdzielczość ekranu decyduje o cenie. Badanie mammograficzne w ogóle jest w najwyższym stopniu dokładne, z racji na największą rozdzielczość.
zazwyczaj kupuje do jednego stanowiska dwie tego typu stacje diagnostyczne.

– Główne jest jednak, tak aby wybrać najwyższej jakości aparat, który emituje możliwie najmniejszą dawkę promieniowania dla pacjenta.
Tj. w najwyższym stopniu ważne – podsumowuje szef Centrum Diagnostycznego Szpitala Medicover.










Czym jest Mammografia pod lupą znaczenie w Leczenie M .