opolskie partnerstwie co to znaczy

Co to jest Opolskie w Partnerstwie dla Transplantacji. Co znaczy: Transplantacji Opolskie 29.

Czy przydatne?

Opolskie w Partnerstwie dla Transplantacji definicja

Co znaczy:

Samorząd na rzecz przeszczepówOpolskie w Partnerstwie dla Transplantacji

Opolskie 29 września 2010 roku przystąpi do programu „Partnerstwo dla Transplantacji”. To jest reakcja samorządu na bardzo małą liczbę przeszczepów na terenie województwa. We współpracę mają być zaangażowane placówki wojewódzkie i powiatowe.
5 - 7 opolskich szpitali spełnia warunki do samodzielnego pobrania narządów. O założeniach programu rozmawiano 7 września z goszczącym w Opolu prof. Wojciechem Rowińskim, transplantologiem i chirurgiem, który jako pierwszy w Polsce dokonał w 1966 roku udanego przeszczepu nerki. W Polsce notuje się rocznie około 11,8 pobrań od dawców zmarłych na mln mieszkańców. Na Opolszczyźnie w latach 2005-2009 liczba pobrań wyniosła średnio 16, lecz w roku 2009 zmalała do 4 dawców.

Jak wynika z opinii prof. Dariusza Patrzałka, konsultanta do spraw Transplantologii Klinicznej, powodem spadku pobrań jest niska motywacja zarobkowa i brak wsparcia lekarzy, brakuje także ekspertów, którzy chcieliby orzekać o śmierci mózgu pacjenta, a tj. fundamentem podjęcia decyzji o pobraniu. Wielu lekarzy sygnalizowało, iż trudno rozmawia się z rodziną zmarłego o pobraniu narządów.

Dotąd do programu przystąpiły województwa mazowieckie, lubuskie i wielkopolskie. Celem programu jest między innymi powiększenie świadomości i akceptacji socjalnej dla transplantacji, powiększenie liczby przeszczepów i rozwinięcie w regionie programu przeszczepu nerek od dawców rodzinnych. Program jest skierowany do wszystkich województw. Transplantację stosuje się w razie schyłkowej niewydolności organów, takich jak nerki, serce, wątroba, płuca, trzustka, jelita. Leczenie to umożliwi powrót do zdrowia ok. 1-1,5 tys. osób w Polsce w skali roku.


Czym jest Opolskie w Partnerstwie dla znaczenie w Leczenie O .