fundusze unijne bloki co to znaczy

Co to jest Fundusze unijne na bloki. Co znaczy: unijne na bloki Polskie szpitale inwestują w.

Czy przydatne?

Fundusze unijne na bloki definicja

Co znaczy:

Szpitale budują i modernizują bloki operacyjneFundusze unijne na bloki

Polskie szpitale inwestują w modernizacje bloków operacyjnych. To jest powiązane z koniecznością dostosowania tych jednostek do obowiązujących wymagań Ministerstwa Zdrowia. Część placówek decyduje się na unowocześnianie posiadanej bazy, inne budują bloki operacyjne od podstaw.
np. Szpital Specjalistyczny w Gorlicach zdecydował się na budowę bloku operacyjnego od podstaw. Zakończono już faza opierający na oddanie obiektu w stanie surowym. Koniec całej inwestycji jest planowany na I kwartał 2011 roku. W ostatnich miesiącach 2010 roku rozpocznie się wyposażanie jednostki w nowy sprzęt, co będzie kosztować ok. 6 mln zł.

Adaptacja pomieszczeń

Nowy blok jest budowany poprzez firmę Alfa z Gorlic. Adaptowane są pomieszczenia starej pralni. Będą w nim 4 sale operacyjne, sala wybudzeń i centralna sterylizatornia. Znajdzie się tam także nawiew laminarny i klimatyzacja i stacja dezynfekcji łóżek.

- Stary blok nie spełniał już jakichkolwiek wymagań i inwestycja była niezbędna- mówi Marian Świerz, dyrektor szpitala. - Liczymy się oczywiście z tym, iż wydatki funkcjonowania nowego bloku wzrosną o ok. 15 proc, lecz warunki dla pacjentów będą o sporo lepsze.

Dzięki inwestycji poprawi się bezpieczeństwo pacjenta i zmniejszy ryzyko zakazania. Będzie można wykonywać również więcej operacji. Szpital liczy na wyższy kontrakt z NFZ i poszuka oszczędności u siebie. Aktualnie dyrekcja pracuje nad programem restrukturyzacji, lecz na razie nie zdradza szczegółów.

16 mln zł na blok

Wydatek inwestycji w gorlickim szpitalu wyniesie 16 mln zł.. Kapitał na blok operacyjny częściowo pochodzą z UE. W ramach programów unijnych szpital wykonał również częściowa termomodernizację wspólnie z budową kotłowni na biomasę. Wszystko kosztem 12 mln zł. Wiosek o następne dofinansowanie termomodernizacji 2 kolejnych budynków już jest pozytywnie rozpatrzony. Projekt rozpocznie się w 2011 roku.

Szpital skorzystał również z pieniędzy z tak zwany funduszy norweskich w wysokości 12 mln zł, za które wykonał remonty oddziałów chirurgii, ginekologii, okulistyki, położnictwa, intensywnej terapii i oddziału noworodkowego. W ramach tych funduszy placówka kupiła aparaturę medyczną i prowadzi badania profilaktyczne w ramach opieki nad matką i dzieckiem. Trwa także remont oddziału dziecięcego za 300 tys. zł.

2 mln zł na wyposażenie

Szpital w Skarżysku Kamiennej zmodernizował blok operacyjny 4 lata temu. Teraz wyposaża go w konieczny sprzęt, dzięki unijnej dotacji w wysokości 1,3 mln zł. Cały
wydatek zakupu sprzętu wyniesie prawie 2 mln zł.

Sprzęt o łącznej wartości prawie 2 mln zł dostarczyły takie spółki jak AxMediTec, Convidia, Draeger, Erba, Medim, Paramedica, Styker, Tech-Med, Medicom i Inmed-Karczewscy. Na blok operacyjny i AIT trafiły między innymi kolumna chirurgiczna spółki Draeger, panele elektryczno-gazowe spółki Inmed-Karczewscy, lampy operacyjne spółki Medicom, defibrylatory, respiratory, kardiomonitory, diatermia, zbiór laparoskopowy i. Poza dotacją unijną zakupy sfinansowało starostwo powiatowe i szpital ze środków własnych. Przedtem placówka dostała dotację w wysokości 600 tys. zł na zakup łóżek i stołów operacyjnych z budżetu miasta.

ZOZ Szpital Powiatowy im. Marii Curie-Skłodowskiej w Skarżysku Kamiennej dobudował nową część bloku operacyjnego i oddziału anestezjologii i intensywnej terapii pod kątem nowych standardów ministerialnych jeszcze w 2006 roku. Blok ma 3 sale operacyjne. Jednak z racji na brak środków szpital nie mógł przedtem zakupić niezbędnego sprzętu.

W szpitalu działa izba przyjęć i 15 oddziałów na których hospitalizowani są pacjenci, laboratorium, pracownie diagnostyczne i zakład opiekuńczo-leczniczy i 15 ambulatoryjnych poradni specjalistycznych. Szpital świadczy usługi dla całego powiatu. Ma certyfikat akredytacyjny Ministra Zdrowia, a również certyfikat jakości ISO 9001:2000 i certyfikat ”Szpital Przyjazny Dziecku”.

Rozbudowa bloku

Rozbudowę bloku operacyjnego planuje z kolei Szpital Kliniczny nr 1 w Szczecinie. Wskutek inwestycji na pierwszym i drugim piętrze budynku głównego stworzenie zintegrowany blok operacyjny na 8 sal. Aktualnie w szpitalu działa 5 sal operacyjnych. Budowa powinna ruszyć w 2011 roku.

Aktualnie nad projektem technicznym pracuje spółka wyłoniona poprzez szpital w przetargu. Za sam projekt placówka zapłaci 145 tys. zł brutto. Na jego wykonanie spółka Miastoprojekt z Bydgoszczy ma 105 dni. Szpital czeka na projekt, ponieważ on ma szacować wydatki przyszłej inwestycji. Obejmie ona również zakup wyposażenia na potrzeby modernizowanego bloku. Przebudowywana powierzchnia ma mieć ok. 1,3 tys. k kw.

Wyburzenie obiektu

Inwestycje w blok operacyjny w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach będzie polegała na wyburzeniu starego budynku i postawieniu w jego miejscu nowego jednopiętrowego pawilonu.
wydatek całego projektu obejmującego zarówno prace budowlane jak i wyposażenie w sprzęt to 10 mln zł. Dofinansowanie unijne ma wynieść 7 mln zł.

Szpital planuje rozbudowę o blok operacyjny i centralną sterylizatornię wspólnie z zakupem i montażem sprzętu. Placówka zamierza kupić lampy operacyjne, wyposażenie kolumn anestezjologicznych, monitor anastetyczny do aparatu do znieczulania. Nowy budynek zaprojektowano jako parterowy z poddaszem. W momencie obecnej w miejscu rozbudowy znajduje się kuchnia szpitalna i pomieszczenia pomocnicze pralni. Pomieszczenia te są nie użytkowane od wielu lat. Zostaną wyburzone. W nowym budynku na parterze w części bloku operacyjnego zostanie zlokalizowany: zespół operacyjny w skład którego wejdą dwie sale operacyjne, pomieszczenia przygotowania pacjenta, pomieszczenie przygotowania personelu, dyżurka lekarza, i tym podobne i zespół centralnej sterylizatorni. Powierzchnia użytkowa całego budynku wyniesie niespełna 963 m kw.

Więcej operacji

Projekt o dofinansowanie ze środków unijnych złożony poprzez Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka otrzymał wysoką ocenę merytoryczną. Wg szacunków po jego realizacji szpital będzie mógł przeprowadzać przynajmniej o 100 operacji więcej niż
aktualnie. Skrócić się ma również czas samych zabiegów operacyjnych z racji na nowy sprzęt, który ma być na wyposażeniu bloku. Projekt wpisuje się w plany szpitala rozszerzenia zakresu zabiegów operacyjnych i diagnostycznych.

Termin zakończenia inwestycji jest planowany na 15 października 2011 roku. W pierwszym kwartale tego roku placówka leczyła stacjonarnie 1760 pacjentów. Liczba porad wyniosła 3300. Szpital ten jest jednostką o zasięgu nie tylko powiatowym, lecz regionalnym. Prowadzi 3 oddziały, które posiadają łącznie 155 łóżek :- oddział ginekologiczno – położniczy -100 łóżek- oddział neonatologiczny - 34 łóżka - oddział patologii i intensywnej terapii noworodka - 21 łóżek.

Nowe skrzydło szpitala

Szpital w Zdunowie chce w tym roku postawić stan surowy zamknięty nowego skrzydła, które buduje konsorcjum Ekipa 3J i Tehand kosztem 65 mln zł. Prace już się rozpoczęły. Powierzchnia użytkowa nowego budynku wyniesie prawie 13 tys. m kw. Jego wyposażenie będzie kosztować 13 mln zł.

- Zamknięty stan surowy znaczy zakończenie prac budowlanych wspólnie z wstawieniem okien, lecz jeszcze bez tynku i pozostawienie budynku do wykończenia wewnątrz. Cała budowa ma zakończyć się w 2011 roku, końcowe rozliczenie powinno nastąpić w 2012 roku – mówi Mariusz Wojeciechowski, inż. reprezentujący nadzorującego inwestycję Domu Inżynierskiego Promis.

W budynku stworzenie 11 sal operacyjnych, po kilka na każdym piętrze. W piwnicy trzypiętrowego budynku będą umiejscowione centralna stacja przygotowania łóżek i centralna sterylizatornia, na parterze: centralna rejestracja i pkt. informacyjny, Szpitalny Oddział Ratownictwa, centralna izba przyjęć – 4 gabinety badań, zespół przyszpitalnych poradni wysokospecjalistycznych – 14 gabinetów badań z zapleczem zabiegowym. Na pierwszym piętrze będzie blok operacyjny na 3 sale i oddział łóżkowy chirurgii o podwyższonej opiece pooperacyjnej. Na drugim piętrze znajdzie się również blok operacyjny ortopedii na 4 sale i oddział intensywnej terapii. Na trzecim piętrze będzie umiejscowiony blok operacyjny torakochirurgii (tworzący część zabiegową Regionalnego Centrum Transplantologii Płuc) na 3 sale operacyjne. Na dachu budynku zostanie wybudowane lądowisko dla śmigłowców z możliwością lądowań całorocznych w dzień i w nocy.

- Inwestycja przyczyni się do tego, iż będziemy mogli pomagać ludziom z wielonarządowymi urazami. Mamy także zgodę ministerstwa zdrowia na transplantację płuc – mówi Maria Dąbek, zastępca dyrektora do spraw inwestycyjno-technicznych.

W ramach wyposażenia placówki szpital kupi pomiędzy innymi meble medyczne, respiratory, sprzęt komputerowy. Część wyposażenia takiego jak kolumny anestezjologiczne, sterylizatornie i komory dezynfekcyjne zapewniają wykonawcy.

- Przetargi powinny być ogłaszane pod koniec roku – mówi Wojciechowski, podkreślając, iż gdyż gwarancje z dostawcami aparatury biegną od chwili podpisania umowy, zamierzeniem jest, by zakupiony sprzęt od razu był używany.

Szpital w Szczecinie-Zdunowie hospitalizuje rocznie około 15 tys. osób, w tym 6 tys. jest operowanych. Pacjentów w sumie z tymi, którzy korzystają z opieki ambulatoryjnej jest około 50 tys.

Placówka prowadzi 10 oddziałów, w tym kliniczny chirurgii klatki piersiowej. Przy szpitalu działa 8 poradni specjalistycznych. Są również pracownie diagnostyczne.

Konsorcjum buduje

Konsorcjum spółek Tebodin SAP-Projekt z Warszawy i GAZ and OIL Projekt Menagement sp. z Elbląga będzie inwestorem zastępczym przy realizacji inwestycji powiązane z budową nowego bloku operacyjnego w Szpitalu Wojewódzkim w Elblągu.

Inwestycja obejmuje również utworzenie z oddziału anestezjologii i intensywnej terapii i centralnej sterylizatorni. Wartość całego projektu to 71 mln zł. Konsorcjum Tebodin i GAZ and OIL będzie pełnić funkcję inwestora zastępczego/inżyniera projektu wspólnie z kompleksowym nadzorem inwestorskim nad realizacją inwestycji. Oferta Konsorcjum zawierała kwotę 839 tys. zł (netto), a więc 1 023 580 zł brutto. Poza ofertą Konsorcjum oferty w przetargu złożyły również spółki: Pirelli Pekao Real Estate sp. z ograniczoną odpowiedzialnością z Warszawy i Bud-invent sp. z ograniczoną odpowiedzialnością z Warszawy, jednak oferta spółki Pirelli została wykluczona z przetargu na skutek niespełnienia warunków udziału w postępowaniu (brak polisy ubezpieczeniowej odpowiedzialności cywilnej w dziedzinie prowadzonej działalności związanej z obiektem zamówienia).

Następnym krokiem w realizacji inwestycji będzie wybór wykonawcy inwestycji (nie wiadomo jeszcze, czy przetarg będzie ogłaszał szpital czy inwestor zastępczy), w dalszej kolejności będą ogłaszane przetargi na dostawę sprzętu, w który zostanie zaopatrzony blok operacyjny i anestezjologia. Realizacja inwestycji potrwa do 2012 roku.

Część środków na inwestycję będzie pochodzić ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura Ochrony Zdrowia. Wkład własny szpitala ma bazować na zaciągnięciu kredytu komercyjnego w wysokości do 27 mln zł.

Instalacje i klimatyzacja

Okręgowy Szpital Kolejowy w Lublinie zamierza do końca 2011 roku zmodernizować blok operacyjny i sześć oddziałów szpitalnych i centralną sterylizatornię. Na projekt o wartości 5,87 mln zł, placówka otrzyma 4,98 mln zł środków unijnych.

Na bloku operacyjnym zostaną wymienione instalacje: centralnego ogrzewania, elektryczne, wodno-kananalizacyjne i gazy medyczne. Dzięki funduszom z RPO blok zostanie zaopatrzony w wentylację nawiewo-wywiewną, której przedtem nie posiadał. Konieczna jest również całkowita przebudowa traktu głównego z zachowaniem 4 sal operacyjnych i pomieszczeń dodatkowych. Trakt operacyjny nie ma śluzy dla pacjentów. z kolei śluza dla personelu nie spełnia wymagań sanitarnych. Brakuje także wydzielonego pokoju przygotowania chorego do operacji. Pomieszczenia
aktualnie nie są zaopatrzone w antystatyczne wykładziny podłogowe.

- Działalność szpitala opiera się w pierwszej kolejności na oddziałach zabiegowych. Dlatego trakt operacyjny stanowi „serce jednostki”, a jakość realizowanych zabiegów musi spełniać wszelakie dopuszczalne normy, żeby nie narażane było zdrowie i życie pacjentów i personelu. Brak prac modernizacyjnych traktu operacyjnego groziłoby zamknięciem bloku operacyjnego – mówi Adrianna Iwan, rzecznik urzędu marszałkowskiego w Lublinie.

Zmodernizowane zostaną także: oddział ortopedyczno – urazowy, oddział ftyzjopulmonologiczny, oddział neurologii, oddział ginekologii, oddział chirurgii i pododdział laryngologii i oddział wewnętrzny i kardiologii przez zainstalowanie w brudownikach myjni – dezynfektora i wyposażenie sal łóżkowych w dozowniki na mydło w płynie i pojemniki na ręczniki jednorazowego użytku.

Centralna sterylizatornia

Przyznane fundusze pozwolą również na dostosowanie do wymagań Ministra Zdrowia centralnej sterylizatornii, która zostanie doposażona w spalarkę do utylizacji tlenku etylenu i sygnalizatory przekroczenia dopuszczalnych stężeń tlenku etylenu.

- W rezultacie wzrośnie jakość świadczonych usług medycznych, w pierwszej kolejności badań diagnostycznych związanych raczej z rozpoznawaniem chorób nowotworowych i problemów kardiologicznych. Poprawie ulegną warunki pobytu pacjentów i stan infrastruktury technicznej. Co ważne spadną również wydatki eksploatacyjne ponoszone poprzez placówkę – mówi Adrianna Iwan.

Szpital leczy rocznie od 13 do 15 tys. pacjentów, przeprowadza 4 tysiące zabiegów operacyjnych. Drugie tyle korzysta ze szpitalnego oddziału ratunkowego. Szpital prowadzi 11 oddziałów, w tym ftyzjopulmunologiczny (na który trafiają osoby z gruźlicą płuc) i kardiologiczny z intensywną opieką i urologiczny. Oddziały w sumie dysponują 330 łóżkami.

Doposażenie w nowy sprzęt centralnej sterylizatorni będzie również częścią inwestycji prowadzonej poprzez szpital w Janowie Lubelskim. Inwestycja obejmie również modernizację pomieszczeń, doposażenie w sprzęt bloku operacyjnego, salę wybudzeń i oddziału intensywnej terapii. Budżet projektu to 6 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniesie 4,38 mln zł.

Przebudowane zostanie łącznie powyżej 714 m. kw powierzchni. Modernizacji wymaga wjazd na blok operacyjny, który
aktualnie nie jest dostosowany do przewożenia pacjentów z kroplówkami, gdyż nie posiada wydzielonej części komunikacyjnej dla lekarzy i pacjentów. Istotnym elementem pracy lekarzy na bloku operacyjnym jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu dla pacjenta przez instalacje gazów medycznych, sterylnej wentylacji i klimatyzacji. Centrala sterylizatornia to małe pomieszczenie posiadające część brudną i sterylną, jednak bez śluz umywalkowo – fartuchowych i bez części czystej. Sterylizatornia stosuje technologie parową dla materiałów i sprzętu. Istotną potrzebą szpitala są nowoczesne urządzenia do sterylizacji niskotemperaturowej, które pomagają zmniejszyć zużycie sprzętu medycznego.

Nowoczesny sprzęt

Aparatura używana na bloku operacyjnym w janowskim szpitalu liczy sobie średnio 17 lat. Sprzęt pracuje w przestarzałej technologii, co skutkuje częste awarie i wysokie wydatki naprawy. Determinuje to także sporym zużyciem energii elektrycznej i przekraczeniem norm zużycia wody i środków dezynfekujących. Modernizacja i doposażenie szpitala w nowoczesne urządzenia medyczne - w sumie 39 szt. - przyczyni się do powiększenia liczby i jakości realizowanych zabiegów, a również poprawy sterylizacji sprzętu. Do końca 2011 r. planuje się zakończenie inwestycji.

SPZOZ w Janowie Lubelskim prowadzi 10 oddziałów, w tym chirurgiczny, dziecięcy, gastrologiczny. Przy szpitalu funkcjonuje 25 poradni specjalistycznych, w tym onkologiczna, urologiczna, endokrynologiczna, neurologiczna, logopedyczna, patologii ciąży. Szpital dysponuje 311 łóżkami. Posiada certyfikat jakości i pracownie RTG i USG. Pow. janowski liczy około 50 tys. mieszkańców. Placówka na koniec 2008 roku sprzedała świadczenia za powyżej 30 mln zł. Wykazał również zysk blisko 1 mln zł, po tym jak wydatki działalności operacyjnej spadły o około 4 mln zł na koniec roku 2008 w porównaniu z jego początkiem. Jednak w 2007 roku zysk wyniósł blisko 4 mln zł. Na 2010 rok szpital ma kontrakt z NFZ na leczenie szpitalne w wysokości 9,8 mln zł.

Nowe urządzenia i łóżka

W ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Zespół Opieki Zdrowotnej w Wyrzysku zawarł umowę na dofinansowane ze środków UE projektu pod tytułem: "Zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla Z.O.Z. w Wyrzysku".

Realizacja projektu należącego do priorytetu "Infrastruktura dla kapitału ludzkiego" i działania "Poprawa warunków funkcjonowania mechanizmu ochrony zdrowia w woj.", pozwoli zrealizować cztery zadania.

Przede wszystkim zostanie zaopatrzona w nowe urządzenia medyczne sala operacyjna. Równolegle dojdzie do zamiany na nowe łóżek szpitalnych na oddziałach: wewnętrznym, chirurgicznym i ginekologiczno - położniczym. Termin realizacji obu zadań przewidziany jest do końca 2009 roku.

następne dwa zadania finansowane w ramach projektu, to zakup nowych sterylizatorów parowych i myjni-dezynfektora dla centralnej sterylizacji i zakup przewoźnego sprzętu do diagnostyki obrazowej przy łóżku pacjenta. Realizacja tych zadań planowana jest w pierwszym kwartale 2010 roku.

w dziedzinie projektu w szpitalu zostaną przeprowadzone prace remontowo -modernizacyjne. Modernizacja dotyczyć będzie pomieszczeń, które zostaną zaopatrzone w nowo zakupiony sprzęt.

Ogólna wartość wszystkich czterech zadań, przekracza 1 344 000 zł, z czego 75 proc. stanowi dofinansowanie ze środków UE w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.


Czym jest Fundusze unijne na bloki znaczenie w Leczenie F .